Znajdziesz to, czego się spodziewasz

2017-01-27 10:54:21

Jolanta Piątkowska
Dziś napiszę Wam o tym jak sformułować cele aby były POWER : )
Innymi słowy, będziecie mieli okazję nauczyć się jak określić swój cel, tak aby uniknąć rozczarowania przy jego realizacji. Dobrze sprecyzowany cel zabezpiecza nas przed błądzeniem. Tu znów wraca do nas zasada: ”jeśli nie wiesz dokąd chcesz dojść, sprawiasz że trudno będzie ci tam dotrzeć”.
Do dzieła! Zapiszcie swój cel i przyjrzyjcie się czy spełnia poniższe kryteria, jeśli nie to doprecyzujcie go odpowiadając na pytania.
POZYTYWNIE SFORMUŁOWANY – czy Twój cel określa to czego oczekujesz zamiast tego czego chcesz unikać? Jeśli zapisaliście go w formie tego czego chcecie unikać, zastanówcie się jak możecie go przeformułować.
Odpowiedzcie sobie na pytanie: no dobrze nie chcę tego, ale co chcę w zamian? Zamiast: „nie chcę kłócić się z przyjaciółką” niech będzie to „chcę zadbać o dobrą komunikację z przyjaciółką”
ODPOWIEDZIALNOŚĆ – odpowiedzialność za realizację celu musi być po Twojej stronie, w innym przypadku nie będziesz miał wpływu na rezultaty działań. Nie jest to równoznaczne z tym, że na etapie realizacji celu nie będziesz szukał wsparcia w swoim otoczeniu. Wręcz przeciwnie warto zadać sobie pytanie: kto lub co będzie pomocne w osiągnieciu mojego celu, kto może być moim autorytetem? Komu już się to udało i mogę czerpać z jego doświadczeń? Tu ważne jest aby na etapie formułowania celu odpowiedzialność za jego realizację przypisać do siebie. Przykład: do tej pory ty i Twój partner lub partnerka spędzaliście czas pasywnie, na kanapie a Ty w nowym roku chciałabyś/chciałbyś abyście więcej czasu spędzali aktywnie np. biegając. Właściwie postawiony cel zgodnie z tym kryterium nie przerzuca odpowiedzialności na partnera poprzez sformułowanie celu: mój mąż/żona będzie aktywnie spędzał czas i zachęcał mnie do takiej formy spędzania czasu. Pokusa przerzucenia może być duża, ale mówimy stanowcze NIE!
Zadaj sobie pytanie: Na co mam wpływ? Co muszę zmienić w sobie aby zmiana miała szansę zaistnieć?
WSKAŹNIK REALIZACJI – czyli określenie mierników czy cel został zrealizowany. Tu dla każdego celu mierniki te mogą być rozmaite, a jeśli ciężko Ci określić ten miernik możesz posłużyć się narzędziem zwanym SKALĄ. Zastanów się jak w skali od 1 do 10 jesteś w kontekście realizacji celu, teraz a w którym miejscu chciałbyś być jak uda Ci się cel osiągnąć. Przykładem dobrze zwymiarowanego celu jest: schudnę 5 kg w 2 miesiące, zamiast schudnę.
Jaki konkretny efekt chcę uzyskać? Po czym poznam, że udało mi się zrealizować cel?
EKOLOGIA czyli konsekwencje osiągnięcia celu, zarówno te pozytywny jak i negatywne. Warto już na starcie oszacować co nam da realizacja celu, a co stracimy i przyjrzeć się temu czy jest w nas zgoda na to aby pewne rzeczy utracić oraz czy rzeczy które zyskamy są nam tę stratę w stanie przewyższyć.
Przykład: chcesz schudnąć, oznacza to np. ograniczenie tych dań, które do tej pory stale gościły na Twoim stole, które poprawiały ci humor, a z drugiej strony utrata wagi to lepsze samopoczucie, możesz kupić mniejszy rozmiar ubrań.
Zadaj sobie pytania: co zyskam? Co stracę?
ROZMIAR I USZCZEGÓŁOWIENIE – pisałam już o tym w kontekście zasady: słonia należy jeść po kawałku. Nasz cel musi być wyważony tak aby był jednocześnie ambitny i motywował nas do działania a z drugiej strony na tyle przystępny aby nie blokował nas przed jego realizacją. Nie zostanę światowej sławy tenisistką jeśli do tej pory nie postawiłam swojej nogi na korcie ale już udział w rozgrywkach tenisowych w moim mieście to całkiem realny dla mnie cel.
Jeśli zauważasz tu dysproporcje zastanów się: jak możesz swój cel zmodyfikować aby taką równowagę uzyskać? Na jakie etapy możesz podzielić swój cel? Nad czym możesz się skupić w pierwszej kolejności?
Jak zawsze jestem do Waszej dyspozycji w razie pytań!
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj