Co w worku piszczy

2014-10-25 14:23:02

Piotr Boulangé
Co w worku piszczy, czyli prognoza dla branży

Nowością dla mnie w tej branży staje się wynajmowanie przestrzeni coworkingowej, typowej dla freelancerów, przez korporacje, dla sowich pracowników (w USA 35% osób korzystających z biur coworkingowych to pracownicy etatowi – też za wikipedia). Oferty kierowane są do osób, które często podróżują, lub mieszkają z dala od siedziby firmy, a potrzebują mieć poczucie własnego „miejsca pracy”, czy też mówiąc brutalnie: „biura”.
Prawie 3/4 samych coworkerów, oceniając swoje perspektywy na przyszłość szacuje, że ich przychód wzrośnie, 13% uważa, że się nie zmieni, (co przy ogólnym zadowoleniu ze swoich zarobków, jest informacją pozytywną), a jedynie 8% spodziewa się obniżenia dochodu.

Dla porównania można przytoczyć wyniki badania „Nastroje społeczne polaków w marcu 2011” , gdzie widać, iż w czasie, kiedy było realizowane powyższe badanie (Listopad 2010 – Marzec 2011), poza noworocznym wzrostem, nastroje społeczne uległy pogorszeniu. Zestawiając te dane, łatwo oszacować, że osoby korzystające z przestrzeni coworkingowej mają bardziej optymistyczne nastawienie do nadchodzącej przyszłości.

Jakie są perspektywy branży, jak będzie się rozwijać? Zobaczymy, ale wydaje się, że coworking, a może outsourcing przestrzeni do pracy, ma przed sobą ciekawą przyszłość. Patrząc na pierwszy przytoczony przeze mnie wykres, można założyć, że dynamika przyrostu nowopowstających biur coworkingowych w najbliższym czasie pozostanie na podobnym poziomie. W końcu ich zaletą jest to, że obniżają koszty początkowe związane z uruchomieniem małego przedsięwzięcia, co w czasach „około kryzysowych”, na pewno nie pozostanie niezauważone przez Klientów.
Dodatkowo, w mojej opinii „nadzieją” dla tej branży są ludzie młodzi, którzy stanowią zdecydowaną większość użytkowników przestrzeni coworkingowej. Na cały świecie są to jednostki bardziej wykształcone, lepiej zarabiające oraz bardziej przedsiębiorcze niż średnia dla każdego kraju.

Jeżeli nałożymy na powyższe, doniesienia o różnego rodzaju „protestach oburzonych”, łatwo będzie wyciągnąć wnioski, że młodzi ludzie nie czekają aż „Państwo” do nich wyciągnie rękę, ale sami aktywnie poszukują dla siebie miejsca, a skoro nie mogą go znaleźć w otaczającej ich przestrzeni społecznej, jak i ekonomicznej, a przy okazji nie chcą siedzieć z założonymi rękami i czekać na „niewiadomo co”, to można się spodziewać, że zaczną tworzyć własną przestrzeń społeczno-ekonomiczną, w którą biura coworkingowe mają szanse się idealnie wpisać…

#StartUp #Mentor #Coach #Doradca #Trener
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj