Jak dokonać trwałej zmiany?

2016-01-05 20:47:20

Andrzej Burzyński
Na przełomie roku zgłasza się największa ilość osób, które chcą dokonać zmiany w swoim życiu. Nie wierzę, w "siłę postanowień noworocznych", ale głęboko wierzę i doświadczam tego, że człowiek może się zmienić. Prosta formuła, której używam do zmian zarówno w swoim życiu, jak i w życiu innych brzmi:
1. MIEJ WIELKIE EKSCYTUJĄCE MARZENIA.
Nie muszą być "realne", a nawet nie powinny. Chodzi o to, żeby były fascynujące, pociągające, dające chęć do dokonania zmiany, ze względu na przyszłe korzyści. Czymś takim dla Kennedy'ego było: "człowiek na księżycu"; M.L. Kinga "równość wszystkich" Matki Teresy "zadbać o najuboższych". Marzenia mają pobudzać emocje. Co pobudza ciebie?
2. USTANÓW WERYFIKOWALNE CELE.
Marzenia dają "siłę napędową" a teraz czas na zaangażowanie prawej, racjonalnej półkuli mózgu. Potrzebujemy zamienić nasze marzenia typu: "chcę być bogaty" "będę dużo podróżować" na weryfikowalne cele np. "będę zarabiać 100 tys miesięcznie od 2018" "każdego roku zwiedzę trzy nowe kraje". To pozwala nam zweryfikować czy realizujemy nasze marzenia, czy tylko jesteśmy marzycielami, którym ucieka życie. Jakie są twoje cele?
3. DZIAŁAJ KONKRETNIE.
Emocje nas pobudzają, rozum weryfikuje a wola sprawia, że działamy. Bez działania nie ma rezultatów. Marzenia są ekscytujące, cele nieco nas ostudzają a działanie to ciężka harówa, aby później cieszyć się marzeniami. Na pewno nie będzie łatwo, będą porażki, rozczarowania, łzy. Na pewno trzeba działać mądrze, ale przede wszystkim trzeba działać. Lepiej wolnym krokiem a konsekwentnie niż wielki zryw i... zerwane ścięgna :-) "Kropla drąży skałę, nie przez siłę uderzenia, ale przez częstotliwość padania". Jakie są twoje codzienne działania?
CO ZROBIĆ ABY ZMIANA BYŁA TRWAŁA?
Wprowadzanie zmiany, to tak naprawdę budowanie nowych nawyków. Jak mawia jeden z najbogatszych ludzi w Australii Peter Daniels: „Najpierw my kształtujemy nawyki a potem nawyki kształtują nas” Kluczem do zbudowania nawyków, jest zapewnienie sobie wsparcia wtedy, kiedy my przestajemy działać. Prosty przykład: umów się na bieganie z inną osobą, która będzie po ciebie przychodziła. Oczywiście, że jak się uprzesz, to nie wyjdziesz, ale to zawsze mobilizuje, prawda?
Inny przykład, to człowiek, który dał swojemu bratu w depozyt 1 000 zł i umówił się, że jeżeli w określonym czasie nie zrealizuje swojego celu, to te pieniądze zostaną przesłane na wskazany przez niego wcześniej cel charytatywny. Jaki jest twój mechanizm, który zadziała, kiedy ty nie będziesz działać?
http://andrzejburzynski.pl/szkolenie-jak-dokonac-zmiany-w-zyciu/
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj