Być jak trzmiel

2016-11-23 22:11:06

Estera Olejniczak
"Według naukowców trzmiel ma za dużą masę w stosunku do powierzchni skrzydeł, dlatego nie może latać. Tyle, że trzmiel o tym nie wie i po prostu lata.”
Z Sosnowski

Kiedy przeczytałam ten cytat pierwsze pytanie jakie mi się nasunęło to, co robiłby każdy z nas gdyby nie to co nam wmówiono przez nauczycieli, rodziców, ekspertów czy naukowców? Co ja bym osiągnęła gdybym nie uwierzyła w to że matematyka jest za trudna i będąc humanistką powinnam trzymać się od matematyki jak najdalej? Wbudowałam w sobie przeświadczenie, że mój mózg zbyt „mały”, aby objąć matematykę. Idąc za tym przekonaniem utrzymywałam swoje zdolności matematyczne na minimalnym poziomie aby przetrwać edukację i pójść na studia gdzie na pewno nie ma matematyki. I chociaż nie musiałbym zostać sławnym matematykiem to jednak brak umiejętności matematycznych odbija się na moich codziennych decyzjach bo czasem w sklepie mam trudność, aby obliczyć np która promocja bardziej się opłaca lub jakie konto w banku bardziej się opłaca. Na szczęście mogę zapytać mojego męża, jednak w takich momentach mam poczucie mojego nie wykorzystanego potencjału bo kiedy mam chwilę, aby dokonać potrzebnych obliczeń (oczywiście na kartce bo jestem wzrokowcem ) to nie mam żadnego problemu z wybraniem najlepszej opcji. Stałam się takim trzmielem, któremu wmówiono, że coś jest trudne i się do tego nie nadaje i zbiegiem czasu uwierzyłam, że bycie humanistą jest świetnym wytłumaczeniem braku zdolności matematycznych, zdolności, których nawet nie miałam szans odkryć.

A w jakie „prawdy” Ty uwierzyłeś? Jakie przekonania w sobie Ty zbudowałeś, które powstrzymują cię przed wykorzystaniem swojego potencjału i zdolności?

Każdy z nas ma takie przekonania zbudowane na podstawie tego, co usłyszeliśmy od naszej rodziny, nauczycieli, kolegów czy innych osób, które lepiej się znają i są ekspertami. Te przekonania czasem są w nas tak silne, że uznajemy je za część nas i stają się naszymi nawykami, które tworzą nasze zachowania, a one kreują nasze życie. Dość często te przekonania ograniczają nas i blokują zmianę. Ktoś może zdecydować, że chce być np. bardziej otwarty na nowe znajomości i poznawać nowe osoby. Jednak jeśli ta osoba będzie miała wewnętrzne przekonanie, że jest gorsza niż inni lub że ludzie są niemili to osiągnięcie tego celu będzie bardzo utrudnione, a nawet całkowicie blokowane. Przekonania mogą pomóc ci osiągnąć szczęście, zdrowie czy bogactwo, lub doprowadzić cię do problemów, chorób czy biedy. Ograniczające przekonania są często wyrażane przez „nie mogę”, „nie potrafię”, „nie jestem wstanie”, „muszę”, „nie wolno mi”, „nie zasługuję”, „powinienem” itp. Jeśli trzmiel wiedziałby, że jego skrzydła są za małe, być może nigdy by nawet nie spróbowałby wzbić się w górę.

Jeżeli dostrzegasz, że pewne sytuacje blokują cię lub pomimo wysiłków jest ci trudno coś zrobić to warto przyjrzeć się własnym przekonaniom, leżącym u podstaw naszych zachowań. Dostępnych jest wiele ćwiczeń, które pomagają nam zmienić nasze przekonania. Pierwszym krokiem jest jednak uświadomienie sobie, które z posiadanych przekonań nas wspierają, a które ograniczają. Kiedy chcesz dokonać zmiany w swoim zachowaniu zastanów się jakie przekonania leżą u podstaw dotychczasowego postępowania. Odnosząc się do przykładu osoby, która chciałaby stać się bardziej otwarta w relacjach z innymi może okazać się, że przekonanie to wykształciło się na podstawie jej doświadczeń relacji z osobami, które ją krzywdziły. Przekonanie to stało się uogólnieniem, że ludzie są niemili, tak aby ochronić tę osobę przed przyszłymi krzywdami. I chociaż intencją przekonania jest ochrona osoby, to również ogranicza to jej relacje z innymi i możliwości. Kiedy rozumiemy, które przekonania nas ograniczają pomimo ich pozytywnych intencji możemy świadomie je zmieniać, a w sytuacji, w której do tej pory postępowaliśmy według starego schematu daje nam to możliwość wyboru zachowania. A zmieniając swoje zachowania, zaczynamy zmieniać swoje życie : ).

Estera Olejniczak
www.nextlevel.edu.pl/blog
https://www.facebook.com/nextleveledukacja/
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj