Zostań managerem swojego życia: uwolnij się od nieproduktywnej przeszłości

2018-07-23 10:23:31

Natalia Półtorak
Ile minut swojego życia chciałbyś zmarnować?

Bardzo łatwo jest żyć, patrząc we wsteczne lusterko. Skupiając się na przeszłości, na tym co nie wyszło, na tym, że ktoś nas skrzywdził, na naszych błędach, że nie osiągnęliśmy celów.

Życie przeszłością jest jak zabijanie czasu – marnowanie cennych minut i godzin bez celu, obserwując, jak mijają dni, miesiące, ale prawie nic dookoła nas się nie zmienia. Kiedy myślisz o tym, jest to naprawdę negatywnym zjawiskiem, ale to jest coś, co większość ludzi wybiera i robi każdego dnia.

Wyobraź sobie przez chwilę, że masz zegar, który pokazuje dokładnie, ile minut zostało w Twoim życiu. Gdybyś wiedział, ile minut minęło, ile z nich chciałbyś zmarnować, zabijając czas myśląc o przeszłości? Rzeczywistość polega na tym, że wszyscy mamy zegar, czy zdajemy sobie z tego sprawę lub nie.

Życie przeszłością i wymówkami to czas, który marnujesz, który nie jest ani produktywny, ani przyjemny, ani nie pozwala Tobie stać się tą osobą, którą chcesz się stać i przeżyć życie tak, jak marzysz. Czas jest zasobem wyjątkowym, ponieważ nie można go wynająć, zająć, kupić czy w inny sposób uzyskać więcej. Czas ulega całkowitemu zużyciu i nie można go zachować.

Jeśli chcesz żyć jak najlepiej, cieszyć się życiem, przestań zabijać czas żyjąc przeszłością i wymówkami – przeczytaj ten artykuł.

Żyjąc przeszłością nie zauważamy tego, kim jesteśmy, nie dostrzegamy swojego potencjału i co mamy pod ręką

Gdybym tylko mógł ukończyć lepsze studia, miałbym lepszą pracę i wtedy spędzałbym więcej czasu z rodziną. Gdyby tylko firma mnie nie zwolniła po tylu latach pracy. Gdybym miał lepsze zdrowie… Życiowa prawda jest taka, że jeśli żyjesz w żalu i bólu, skupiając i pamiętając negatywne wydarzenia z przeszłości, to automatycznie powstrzymujesz siebie przed lepszą przyszłością.

Odpuść sobie to, co nie wyszło, swój ból, rozczarowania i porażki. Niczego nie możesz zrobić z przeszłością, ale jest dużo spraw, które możesz zrobić teraz i w przyszłości.

Czy coś się stało 20 lat temu lub 20 minut temu, zostaw to i idź do przodu. Jeśli będziesz dziś nieść ze sobą bagaż z wczorajszymi negatywnymi wydarzeniami, to będzie to zatruwać Twoją przyszłość i teraźniejszość.

Jeśli obudziłeś się dziś oznacza to, że masz przeznaczenie do spełnienia, to co nosisz w sobie jest potrzebne światu i ludziom dookoła Ciebie. Nie liczy się jak zacząłeś, liczy się jak skończysz.

Może miałeś niesprawiedliwą przeszłość, tego absolutnie nie podważam, najważniejsze żebyś nie miał niesprawiedliwej przyszłości. Nie pozwól, aby to, co ktoś Tobie zrobił albo nie zrobił zostało przyczyną życia w smutku i poniżej Twoich możliwości. Nie pozwól, żeby złe traktowanie, zwolnienie z pracy, śmierć ukochanej osoby, rozwód, złe dzieciństwo, nieudany biznes, toksyczne relacje, bolesne problemy emocjonalne sprawiły, że osiądziesz tam, gdzie jesteś. Idź do przodu.

Odpowiedź sobie szczerze na pytanie: „Czy żyję przeszłością i wymówkami? Czy dobrowolnie zostaję tam, gdzie jestem, pozwalając przeszłości zatruwać moją przyszłość?”. Wiem, że jeśli czytasz ten artykuł, to wybierasz iść do przodu, wiedząc i wierząc, że lepsze dni są przed Tobą. Zawsze masz wybór.

Przeszłość lub przyszłość: co wybierasz?

W Twoim samochodzie jest duża szyba i wsteczne lusterko. Przyczyną tego, że szyba jest taka wielka, a wsteczne lusterko jest małe, jest to, że to, co się stało w przeszłości nie jest takie ważne w porównaniu z tym, co się stanie w przyszłości. Tam, dokąd zmierzasz jest o wiele bardziej znaczące od tego, gdzie byłeś. Jeśli będziesz skupiony na przeszłości, patrząc we wsteczne lusterko, utkniesz tam, gdzie jesteś lub czeka na Ciebie nieunikniony wypadek samochodowy.

Lataj z lekkim bagażem podręcznym

Jedną z przyczyn, dlaczego ludzie nie żyją życiem pełnym szczęścia, nowych osiągnięć, energii i entuzjazmu, jest ich przyzwyczajenie przeżywania od nowa wydarzenia z przeszłości. Może wczoraj nakrzyczałeś na kogoś – włożyłeś poczucie winy do swojej walizki, ktoś Cię skrzywdził trzy lata temu – włożyłeś niewybaczenie do walizki, ktoś Ci zrobił uwagę – włożyłeś krytykę do walizki, miałeś rozwód lub przeżyłeś śmierć ukochanej osoby – włożyłeś ból do specjalnej walizki. Ludzie bardzo dbają o swoje walizki życiowych rozczarowań i bólu. Jeśli ci ludzie musieliby lecieć samolotem, to nie mogli wejść na pokład samolotu. Musieli nosić ze sobą 20 dużych walizek wszędzie dokąd idą i lecą.

Życie jest za krótkie, żeby tak żyć. Naucz się latać z lekkim bagażem podręcznym.

Skupiaj się nad tym, co możesz kontrolować i nad czym masz wpływ

Kiedy obudzisz się rano, wybacz ludziom, którzy wyrządzili Tobie krzywdę, wybacz małżonkowi obraźliwe słowa, wybacz wnukom, że nie zadzwonili, wybacz szefowi lub urzędnikowi krytykę, wybacz sobie swoje pomyłki. Na początku dnia wyrzucaj wszystkie rozczarowania ze swojej walizki, które się uzbierały z poprzedniego dnia. Zaczynaj ranek świeżym i nowym.

Nie jesteśmy stworzeni, aby nosić ze sobą takie ciężkie walizki. Naukowcy udowodnili bezpośredni związek toksycznych emocji z nadciśnieniem, chorobami układu krążenia oraz z chorobami systemu immunologicznego. Badania wskazują także na wysoki stopień korelacji toksycznych emocji z infekcjami, alergiami i chorobami systemu autoimmunologicznego.

Badania dowiodły w szczególności powiązania przygnębienia ze wzrastającym ryzykiem wystąpienia raka i chorób serca. Okazało się, że takie emocje, jak niepokój i lęk, mają bezpośredni wpływ na kołatanie serca, zespół wypadania płatka zastawki mitralnej, zespół jelita drażliwego oraz napięciowe bóle głowy, jak również na inne choroby. Nic się nie zmieni w Twoim życiu, dopóki nie zrobisz czegoś ze swoimi starymi walizkami.

Nadszedł czas wstać i podjąć decyzję, że więcej nie chcesz żyć w taki sam sposób, nie będziesz skupiony na swoich rozczarowaniach, na tych osobach, które Cię skrzywdziły, skrytykowały, postąpiły z Tobą niesprawiedliwie. Odpuszczaj i idź do przodu w tej chwili.

Możemy się skupiać nad tym, co możemy zmienić, kontrolować, a nie nad tym, czego nie możemy zmienić. Co zostało zrobione, to już historia, nie możemy tego zmienić, ale możemy zmienić naszą reakcję na to wydarzenie.

Twoja przyszłość nie równa się Twojej przeszłości

Jedną z zasad skutecznych managerów, o której uczył Peter Drucker, polega na uwolnieniu się od tej przeszłości, która przestała być produktywna. Skuteczni menedżerowi okresowo przeglądają swoje plany, by postawić pytanie; „Gdybyśmy tego a tego nie zaczęli wcześniej, czy weszlibyśmy w to teraz?”. I jeśli odpowiedzią nie jest bezwarunkowe „tak”, skreślają temat albo ostro przycinają. W najgorszym razie, przypilnują, żeby w nieproduktywną przyszłość nie inwestowano już żadnych środków. A środki zaangażowane w zadania wczorajsze, niezwłocznie się z nich wycofuje i kieruje do pracy nad szansami jutra.

Skuteczni ludzie wykupują się z przeszłości. Jest to nieuniknione. Dzień dzisiejszy jest zawsze rezultatem działań i decyzji podjętych wczoraj. Jednak nikt nie może przewidzieć przyszłości. Wczorajsze decyzje i działania, niezależnie od tego, jak bardzo były odważne i mądre, w sposób nieunikniony stają się kryzysami i problemami dnia dzisiejszego. Nasze zadanie – polega na inwestowaniu dzisiejszych środków w przyszłość. Co oznacza, że każdy z nas musi poświęcać czas, energię na wykupywanie się od skutków działań i decyzji wczorajszych.

Można ograniczyć wpływ przeszłości i marnotrawstwo czasu, odrzucając toksyczne myśli, emocje, aktywności, znajomych, przeżyte już produkty dnia wczorajszego, które przestały dobrze rokować na przyszłość.

Zadaj sobie pytania: „Czy to jeszcze warto robić?” A jeśli nie warto, uwalniaj się od rzeczy zbędnych, by móc skoncentrować się na tych celach, które – jeśli wykonane doskonale – przyniosą zasadniczy postęp w Twoim życiu.

Ćwiczenie – Żadnych więcej wymówek i toksycznych myśli!

I. Zacznij od napisania celu, który chcesz zrealizować.

Mój cel…

Dlaczego?…

II. Następnie wybierz 3-5 wymówek, toksycznych myśli, emocji, które mówisz sobie regularnie, kiedy myślisz o tym celu. Zapisz na papierze – i nie osądzaj siebie! Cokolwiek się pojawi w głowie, w ciele, zapisz to. (Przykład: Nie mam doświadczenia. Wtedy to nie wyszło. Jestem sam. Nic nie wyjdzie…)

Lista wymówek i toksycznych myśli…

III. Teraz dla każdej wymówki odpowiedź na poniższe pytania:

Jaka jest ta myśl lub strach? Weź głęboki oddech, zatrzymaj się i zauważ, jaka pojawia się myśl lub uczucie. Cokolwiek to jest, zapisz to.
Jaki ma wpływ wymówka lub toksyczna myśl na Twoje życie? Jak wpływają na Ciebie? Twoje życie? Twój związek z innymi? Jakie możliwości przegapiłeś? Co straciłeś?
Na jakie nowe wspierające myśli, chcesz zamienić stare wymówki i toksyczne myśli? Jakie nowe myśli, emocje, przekonania będą Ciebie wspierać w osiąganiu celu? Co zyskasz dzięki nowym myślom?
Co zrobisz z tą informacją? Z tą wiedzą, jakie kroki podejmiesz, aby zredukować swój strach, toksyczne myśli, brak motywacji, wiary w siebie itp.? Zobowiązuj się do zrobienia jednego kroku w kierunku celu, bez względu na to, jak mały on jest. Napisz swoje działania.

Źródło: https://www.senior24h.pl/zostan-skutecznym-managerem-swojego-zycia-uwolnij-sie-od-nieproduktywnej-przeszlosci/
Popularność: 36    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom