Poliamoria – cóż to takiego?

2018-09-04 17:41:11

Łukasz Michalski
W naszym społeczeństwie panuje przekonanie, iż związek monogamiczny to jedyny słuszny model funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Pogląd ten wywodzi się z podstaw naszej kultury. Według niego monogamia zapewnia stałość uczuć, namiętności i pożądania. Jest wychwalana przez wielu byłych i obecnych myślicieli, którzy uczą, że kochać można tylko jedną osobę, a okazanie uczucia komuś innemu jest sprzeczne z naturą człowieka.

poliamoria

A gdybym powiedział, że owi twórcy się mylą, i że można obdarzyć uczuciem więcej niż jednego partnera lub partnerkę jednocześnie. Możliwe również jest dzielić uczucie na dwoje, troje, ba nawet na czworo! Czy czułeś kiedyś, że jesteś zakochany w dwóch osobach jednocześnie? Może pragnąłeś romantycznych uniesień z więcej niż jednym partnerem? Tym właśnie jest POLIAMORIA. Podejrzewam, iż czułeś się winny i wstydziłeś się swoich myśli, bo jak to tak można wbrew wzorcom, które wpajano nam od dziecka.

Wielopartnerstwo wielomiłości nierówne.

Należy pamiętać, iż poliamoria to nie swingowanie (wymiana lub poszukiwanie partnerów tylko w celach seksualnych) czy związek otwarty. Wielomiłość nie jest również seksem z przypadkowymi osobami – to coś więcej!

poliamoria1

Jak odnaleźć się w poliamorii?

Psycholodzy uważają, że to możliwe i wbrew pozorom zgodne z ludzką naturą. By żyć w związku poliamorycznym potrzeba dużej dojrzałości emocjonalnej. Relacje w związkach poliamorycznych opierają się na wzajemnym szacunku, szczerości, bliskości oraz głębokiej przyjaźni. Związek poliamoryczny ma wszystkie cechy związku monogamicznego. Cechuje go: dojrzałość emocjonalna i fizyczna. Jest tylko jedna różnica w porównaniu ze związkami monogamicznymi – poliamorię wyróżnia dużo większe zaufanie jakim obdarzają się partnerzy – inne różnice nie istnieją. By mówić o relacji poliamorycznej wcale nie potrzebujemy wykazywać, iż istnieje w niej uczucie miłości. To jak wygląda tego typu relacja i jakie występują w niej emocje zależy tylko i wyłącznie od osób w niej będących.

poliamoria2

Czy tak zbudowana relacja ma w ogóle jakiekolwiek zalety i przyszłość?

Niewątpliwą zaletą związku poliamorycznego jest to, iż możemy liczyć na dużo większe wsparcie w trudnych chwilach niż w związku monogamicznym. Poliamoryści lepiej radzą sobie z problemami dnia codziennego, są szczęśliwsi, doświadczają więcej bliskości niż ludzie żyjący w związkach monogamicznych. Kolejną zaletą jest otwarcie emocjonalne. Osoby angażujące się w tego typu relacje są bardziej otwarte na otaczający świat, łatwiej przychodzi im także nawiązywanie nowych znajomości. Poczucie pełnej akceptacji w związku zapewnia dużą stabilizację emocjonalną. Czy takie związki mają przyszłość? Owszem, z prostego względu są to związki, które u podstaw swojego funkcjonowania maja zasadę otwartości na drugiego człowieka oraz przyjęcie go takim jakim jest.

Czy w związku poliamorycznym występuje zazdrość?

I tu pewnie Cię zaskoczę, owszem zazdrość występuje. Szok prawda? Jednak zazdrość można przepracować i przekuć w jeszcze większe zaangażowanie. Uczucie zazdrości leży w naturze człowieka i od niego zależy jak nią pokieruje – czy go zniszczy czy wręcz przeciwnie. Zazdrość pojawia się w każdym związku, w poliamorii także – jednak czyż nie dodaje ona nutki pikanterii? W końcu poliamoria to sieć relacji, a w niej zależy nam na bliskości, czułości, a także odpowiedzialności.

Poliamoria to kwestia nie tylko rozwoju duchowego i odnajdywania nowych doznań oraz pragnień, ale też zagadnienia praktyczne. Od zaspokojenia potrzeb seksualnych i emocjonalnych, aż po dylematy: kto pomoże mi wnieść szafę, a kto się mną zajmie, gdy będę chory? Poliamoria to pełnia otwartości na relacje międzyludzkie oraz poczucie wsparcia w każdej sytuacji. Gdybym miał zobrazować poliamorię w sposób kolokwialny, to byłaby to relacja niczym stare dobre małżeństwo.
Popularność: 101    Powrót

Komentarze

Co za kocopały. A samotne Święta, Wigilie, rachunki, których nie ma kto popłacić, bo przecież w naszej kulturze tylko jeden związek jest tzw. główny. Zdawało mi się, że jestem osobą poliamoryczną i że mogę tak żyć. Sorry, ale nie, to jest po prostu dorabianie poezji do bzykania bez zobowiązań. A jak przychodziło do poważnych sytuacji w których potrzeba było mi realnej pomocy to pomagali naprawdę tylko Ci przyjaciele, którzy jednocześnie nie kombinowali żadnych tzw. układów. Nie można mieć ciastka i zjeść ciastka. Co to w ogóle za interes dla tej osoby, która z kimś nie mieszka pod jednym dachem i nie ma oparcia np. w chorobie. Pięknie to pokazał serial SWAT.
2021-01-07 23:40 ~Agashi
Uczucia można i warto okazywać. Takie bez seksu, więcej w tym wtedy sensu. Bo seks jednak najlepiej smakuje z ukochanym. Dopóki mi się nie oświadczył to tego nie rozumiałam.
2021-01-07 23:42 ~Agashi
Więcej komentarzy na forum link


Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj