Odróżnij siebie od pojazdu, którym zmierzasz.

2022-01-05 08:26:02

Szczepan Zmarzliński
Aby wykorzystać w pełni potencjał danego przedmiotu, warto go wpierw poznać. Wiedzieć, do czego służy, jakie ma mocne, słabe strony itd. Przykładowo, jeśli korzystamy z samochodu, nie znając jego funkcji, narażamy się na większy dyskomfort podczas jazdy. Gaz, hamulec, skrzynia biegów, kierunkowskazy, klimatyzacja, dalej idąc przepisy ruchu drogowego, znaki… Dla odpowiedzialnego kierowcy znajomość wymienionych powyżej elementów jest czymś oczywistym.

W przypadku samopoznania sprawa nie jest już taka oczywista. Poznanie samego siebie z jednej strony jest czymś fundamentalnym w życiu, z drugiej natomiast wiedza na ten temat nie jest powszechna. Jeśli już to przekazywana jest bardzo powierzchownie.
Różnego rodzaju nauki badają człowieka jak maszynę. Analogicznie mówiąc samochód pełni rolę ciała, a jego parametry techniczne są niczym innym jak uwarunkowaniami psychofizycznymi. Patrząc na siebie, jak na pojazd możemy dojść do zaawansowanej wiedzy fizjologicznej i psychologicznej, niemniej jednak nie dojdziemy w ten sposób do sedna sprawy. Sednem bowiem jest kierowca.

Na tym poziomie kończą się intelektualne dociekania, a zaczyna się duchowość i związane z nią pojęcia takie jak dusza, jaźń, Źródło… Pojęcia, które nie mieszczą się w ramach umysłu, ich doświadczenie jest niedualne. Patrząc możliwie bezstronnie, także znane nam religie nie dostarczają swoim wiernym kompleksowych instrukcji, które pomogłyby dochodzić do ostatecznej samorealizacji lub co najmniej do poczucia autentycznego postępu na proponowanej przez dany nurt ścieżce.

Poprzez niniejszą stronę podejmujemy się wyzwania przekazania w możliwie prosty sposób wiedzy, o tym, jak odróżnić kierowcę (duszę) od samochodu (ciała), jak i wskazania indywidualnych instrukcji pomagających zbliżać się do Źródła, inaczej mówiąc oczyszczać się z wszystkiego, co oddziela nas od Niego. Rozwój z tej perspektywy sprawia, że w podróży zwanej życiem pojawia się coraz większy spokój, harmonia i spełnienie, są one niezależne od tzw. zewnętrznych okoliczności. Samochody i drogi się zmieniają, natomiast kierowca, w swojej esencjonalnej postaci pozostaje niezmienny. Samorealizacja kierowcy sprawia, że spełnienie pojawia się nie tylko w trakcie korzystania z komfortowego pojazdu i dotarcia nim do określonego celu, ale towarzyszy mu na każdym etapie podróży, także podczas burz, usterek, kolizji, zbliżającym się czasie rozstania itp. Taka, nieuwarunkowana niczym zmysłowym podróż jest celem samym w sobie.

Samopoznanie, o którym tutaj mówimy, oczyszcza z wszelkich niedomówień i fałszu odgraniczającego od życia pełnią.

Więcej na powyższy temat znajdziesz w innych wpisach, jak i na stronie: www.samopoznanie.pl
Zapraszam do lektury.
Popularność: 38    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj