Forum o coachingu

Wróć do tematów Odpowiedz

Coach czy psycholog

Witam Zastanawiam się już jakiś czas czy nie pójść do coacha. Jednak koleżanka wspomniała że mój problem nadaj się bardziej do psychologa. I tu rzeczywiście mam kłopot. Od paru miesięcy już chodzę po różnych stronach czytając to o coachingu to o psychologii ale nie bardzo potrafię dopasować do tych opisów moją sprawę. A teraz o moim problemie. Chcę zmienić pracę, ale nie potrafię sie do tego w żaden sposób zebrać. Obecnie pracuje w księgowości i myślę że czas już z tym coś zrobić, ale to ale tamto i odrzucam od siebie myślenie o tym. Koleżanka mówi że mam jakiś problem psychologiczny.
Aleksandra Kozłowska
Odpowiedzi
Każdy coach powinien być przede wszystkim psychologiem, bo inaczej może krzywdę klientowi uczynić.
2019-05-09 14:27 ~Pik
Myślę, że w rozwiązaniu Pani wątpliwości/pytań w pierwszej kolejności pomoże coaching.
Dobry Coach, potrafi ocenić, czy temat wymaga dodatkowego wsparcia np. psychoterapeuty i wtedy na pewno Pani to zaproponuje.
Moim zdaniem to nie jest problem psychologiczny. Wiele osób w pewnym momencie podejmuje decyzje o zmianie pracy i jest to normalne. Sam też zmieniałem pracę jakiś czas temu i zapisałem się na kurs właśnie z trenerami http://www.szkolatrenerow-ster.pl/ . Na takim szkoleniu możesz rozwinąć swoje umiejętności interpersonalne, poznać siebie i nauczyć się pewności siebie. Dodatkowo podnosisz kompetencje i otrzymujesz tytuł trenera więc możesz rozwijać się jeszcze w tym zawodzie
2016-11-24 08:50 Kamil Kuc
Witam! Przede wszystkim bardzo wielu coachów (zwłaszcza life coachów) jest psychologami. Prawdopodobnie dylemat brzmi: coaching, czy terapia? Jak już część osób wspomniała - wszystko zależy od celu. Coaching jest nakierowany na konkretny cel i zmianę w życiu. Terapia częściej szuka przyczyn, powiązań, szerszego i głębszego kontekstu. Dlatego zwykle trwa dłużej i bywa, że ze względu na "przerabianie" trudnych tematów wiąże się z czasowym pogorszeniem nastroju. Jest jednak wyjątek, który stanowi nurt terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. To takie połączenie podejść, które może być odpowiedzią na Pani pytanie. Jakikolwiek będzie wybór - życzę powodzenia!
2016-11-09 15:36 Magdalena Szymalak
Możesz pójść do osoby, która jest i coachem i psychologiem, warto pójść do kogoś takiego bo coaching jest przecież ściśle związany z psychologią, ja chodziłam do Ewy Guzowskiej własnie psychologa/coacha, przyjmuje w Warszawie, możesz ją znaleść na znanylekarz.pl
2016-11-04 18:16 ~Paollla78
Jesli wybranie się do psychologa oznacza udział w psychotreapii, a do coacha udział w coachingu, to odpowiedź na pytanie kiedy? do kogo? może brzmieć:
Jesli chcesz zająć się przeszłością lub cierpisz psychicznie - idź na terapię. Nie wahaj się.
Jesli chcesz skoncenrować się na przyszłości i nie odczuwasz cierpienia psychicznego - idź na coaching. Nie wahaj się.
Zresztą każdy z tych profesjonalistów powienien skierować Cię do właściwej osoby, jesli tylko dostrzeże taką potrzebę. Wymaga tego etyka tych zawodów. Pomaga, jeśli należą do organizacji branżowych, bo są zobowiązani przestrzegać kodeksu etycznego tejże organizacji. Oczywiście klient może także z nim się zapoznać na ich stronach.
2016-09-18 22:56 Agnieszka Kaseja
To czy wybierzemy coacha czy psychologa zależy od tego czego oczekujemy. Psycholog bardziej chyba pomaga w depresji nerwicy - coach stara się razem z klientem odpowiedzieć na ważne życiowe pytania. O cel w życiu...Jestem właśnie na etapie wyborze coacha. Jakie macie doświadczenia?
2016-09-08 21:07 ~monia234
Ja się zdecydowałam na coacha kiedy miałam problemy zawodowe. Z perspektywy czasu tę decyzję oceniam jako jak najbardziej trafną. Polecam panią Lidię Krotoszyńską z psychologgia-plus.pl
2016-09-05 14:44 ~lifka
Pani Aleksandro.
Pisze Pani powinnam, a mnie zaraz zapala się światełko. Czy powinna Pani czy bardziej chce. Bo to jest ważne. No i po co? Co ma to zmienić w Pani życiu? Jeśli znajdzie już Pani odpowiedzi na te pytania coach może pomóc Pani w tym JAK tego dokonać. Czy do psychologa? Może się okazać,że tak, bo być może będzie potrzebna terapia, czyli wejście głębiej, poszukanie przyczyn. Jeśli tak, to dobry coach nie będzie kontynuował sesji coachingowej tylko zasugeruje terapię. Wierzę, że tak będzie. Pozdrawiam.
2015-09-11 14:56 Jolanta Wojciechowska
Moim zdaniem do coacha, chociaż kwestia tak czy masz odpowiednią osobę. Bo tutaj nie chodzi o to, aby sobie posiedzieć i pogadać, tylko o efekty. Idąc do Joanny Koniecznej z polecenia była pewna, że coś z tego wyjdzie, a chodziło głównie o karierę, ambicje, podejście. I powiedzmy, że wiele kwestii w głowie mi odwróciła.
2015-07-13 10:35 ~marta broziak
Proponuję coaching kariery, coacha który w razie potrzeby dobierze odpowiednie narzędzia do pracy w tym temacie.
2014-09-23 15:35 Agnieszka Grys
Pani Aleksandro, co Pani daje wstrzymywanie się z decyzją o rozpoczęciu procesu coachingowego/terapii?
Na pierwszym spotkaniu zazwyczaj tworzy się kontrakt, podczas którego klient opisuje i określa czego potrzebuje, a coach/terapeuta/psycholog - co może zaoferować. W razie potrzeby psycholog/terapeuta/coach zaproponuje innego specjalistę.
2014-01-23 14:27 Aleksandra Mroczko
Zgadzam sie w calej rozciągłości z Panią Katarzyną Bogusz-Przybylską. Najlepiej wybrać coacha psychologa, który będzie w stanie ocenić na ile on, a na ile inna osoba, o innych kompetencjach, będzie Pani w stanie najlepiej pomóc. Temat nie jest tak istotny jak to co Pani z nim zrobi. Specjalizacje są umowne, często tematy lifecoachingu zazębiają się z coachingiem kariery - w końcu człowiek to całość i często jedno na drugie wpływa ;) najważniejsze, aby uczynić pierwszy krok, a potem już pójdzie... powodzenia!
Za mało danych, aby odkryć o co chodzi. Może poniższy, minitest może Pani pomóc podjąć decyzję gdzie się zwrócić?
Mam wpływ na swoje życie i swoje emocje
Oceń prawdziwość tego zdania dla Ciebie w skali 0 do 10
0-5 Terapia będzie bardziej wskazana, coaching może być niewystarczający
5-10 Prawdopodobnie więcej skorzystasz z pomocy coacha niż z rozmów z posychoterapeutą
Dokładnie wiem czego chcę, tylko nie wiem jak to osiągnąć
Oceń prawdziwość tego zdania dla Ciebie w skali 0 do 10
0-5 Przyda Ci się Life Coaching i inne formy coachingu głębiej zorientowanego takie jak coaching integracyjny lub coaching generatywny
5-10 Coaching behawioralny i/lub Coaching Kariery
2013-07-10 19:10 ~Waldemar Wojnicz
Pani Olu, może Pani skorzystać z konsultacji u coacha który jednocześnie jest psychologiem/psychoterapeutą (proszę nie mylić tych dwu pojęć, bo nie oznaczają tego samego).

Natomiast wybór formy pomocy, z jakiej Pani skorzysta powinien być oparty na Pani odpowiedzi na jedno pytanie:
- Jaki cel chce Pani zrealizować dzięki skorzystaniu z zewnętrznej pomocy?
Pani Aleksandro
Proponuję udać się do dobrego coacha. Dlaczego - otóż dobry coach będzie w stanie ocenić, czy jest w stanie z Panią pracować, czy też potrzebuje Pani pomocy psychologa. Ważne jest aby był to dobry i odpowiedzialny coach, w przeciwnym razie może okazać się, że czas spędzony na sesjach będzie bezproduktywny i nie pozwoli Pani na skuteczne osiągnięcie zamierzonego przez Panią celu.
2013-06-09 14:37 Radoslaw Bielecki
jeśli nie jest Pani w stanie określić, co jest na rzeczy - to pierwszą dobrą drogą wydaję się konsultacja z psychologiem, by wykluczyć wszelkie ewentualności. Psycholog jest osobą po studiach 5letnich, a nie po kursie kilkumiesięcznym, więc wydaje mi się, że pomoże i tak lepiej niż coach...w każdym obszarze.
2013-06-06 10:16 ~gość
Jeśli nadchodzi taki moment, że mamy poczucie impasu i nie wiemy jaki kolejny krok możemy zrobić sami, to warto rozważyć konsultację. Proszę popytać wśród znajomych czy znają psychologa, terapeutę czy coacha, którego warto polecić. Pani sytuacja wymaga na pewno bardziej precyzyjnego opisu i bezpośredniego kontaktu z Panią, aby móc określić najlepszy sposób czy metodę pracy dla właśnie dla Pani. Dlatego zachęcam do poszukania rekomendacji i sprawdzenia w praktyce co Pani najlepiej służy. Czy to będzie psycholog, terapeuta czy coach, to sprawa drugorzędna. Kluczowe jest to co Pani służy jako odczuwalne wsparcie, aby wyjść z impasu. Pozdrawiam. Robert Milczarek
2013-05-30 09:45 ~Robert Milczarek
Czyli jednak life coaching. Choć to chyba bardzo obszerna specjalizacja? No i tu pytanie. Podobno coachowie nie leczą tylko pomagają zdrowym ludzią osiągnąć cele. Jeśli to umnie to jakaś choroba to czy coaching jest właściwy?
2013-05-22 16:04 Aleksandra Kozłowska
Alee odpowiedzi - takie żeby broń boże nie pomóc tylko się zareklamować.. Coachowie, bądźcie ludźmi!
2013-05-20 18:38 ~Agata
Jak dla mnie to jest life coachingowy temat. Nie z karierą czy ścieżką jest problem tylko z "zebraniem się" ;)

Pozdrawiam
Michał Bloch
email: coach@michalbloch.pl
2013-05-20 11:11 Michał Bloch
Pani Aleksandro, temat poruszany przez Panią jest jednym z tematów, w których pomocne są metody coachingu kariery.
Coaching kariery jest wsparciem m.in. w określeniu się czy na pewno chce się zmienić pracę, jakie ma się oczekiwania co do pracy w ogóle, jaka praca daje satysfakcję itd. Efektem może być podjęcie decyzji o zmianie pracy i realne zaplanowanie dalszej drogi zawodowej, albo spojrzenie na obecną pracę z innej perspektywy i odnalezienie w niej satysfakcji, albo inne rezultaty pośrednie (np. pozostanie w obecnej pracy,a obok tego podjęcie dodatkowej aktywności). Rozwiązań może być wiele i może się okazać, że problem wcale nie jest problemem :-) Pozdrawiam.
2013-05-20 10:57 ~Katarzyna Miciuła
Co sama czuje? Czy to problem dla psychologa czy coacha? Nie wiem :) Dlatego właśnie pytam. A czy z coachingiem kariery nie jest tak że powinnam działać tylko nie wiem jak? Bo ja raczej boje się o tym temacie myśleć i co zaczynam to szybko zajmuje się czym innym
2013-05-19 00:36 Aleksandra Kozłowska
A co sama Pan myśli, czuje? :-)
Pani wyzwanie to nowa praca, coś co dotyczy przyszłości, zmiana. Coaching jest ukierunkowany na przyszłość.Zmianie zawsze towarzyszy wahanie.A może coaching kariery?
2013-05-18 20:17 ~ZmianaNaDobre.pl
Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom