Jak odnaleźć radość w swojej pracy? Nie wypalaj się – zapal się do działania!

2016-06-13 10:16:54

Piotr Lusina
Jednym z elementów, które wpędzają ludzi w złe samopoczucie jest brak radości z wykonywanej pracy. Zazwyczaj jest on skutkiem pracowania w dziedzinie leżącej poza obszarem pasji człowieka lub też zmęczenie bieżącymi obowiązkami (tzw. syndrom wypalenia zawodowego). Czy można sobie z tym poradzić? Jeżeli tak, to w jaki sposób?
O tym w dzisiejszym artykule.

Skąd się bierze wyczerpanie zawodowe

Wyczerpanie może pojawić się zarówno u przedsiębiorców, jak i pracowników etatowych – stanowisko nie ma tu większego znaczenia. Przyczyny leżą gdzie indziej i ogólnie można je sprowadzić do trzech rodzajów:

– zajmowanie się rzeczami, których się nie lubi
– zbyt intensywne przebywanie na orbicie pracy (nadmiar obowiązków, przytłoczenie)
– brak poczucia misji w tym, co się robi

Lekarstwo nr 1: Poznaj swoje pragnienia, potrzeby osobowości i ambicje

Jeżeli zajmujesz się rzeczami, które cię nie interesują lub po prostu nie pasują do twojego temperamentu, to w sposób naturalny będziesz odczuwał wewnętrzną niechęć do ich wykonywania i podświadomie sabotował własne działania. To z kolei prowadzi do pogorszenia efektów i rosnącej frustracji, negatywnie wpływającej na poczucie wartości i pewności siebie. Aby tego uniknąć, już na starcie stwórz sobie w głowie (a najlepiej na papierze) wymarzone stanowisko, do którego chcesz dążyć. Powinno ono uwzględniać twoje predyspozycje osobowościowe i działać odżywczo na twój temperament. Bezpłatny test osobowości możesz zrobić tutaj: http://www.logos.warszawa.pl/test/ .

Natomiast więcej o osobowościach dowiesz się z artykułów na moim blogu: http://www.piotrlusina.pl/category/typy-osobowosci/

Lekarstwo nr 2: Znajdź czas na wyciszenie i odpoczynek

Niezależnie od tego jak bardzo lubisz swoją pracę i jak dobre efekty osiągasz, nie powinieneś doprowadzić do tego, by praca pochłaniała większą część twojego życia i spychała na dalszy plan inne sfery życia. Nawet jeżeli jesteś typem, który „odpoczywa pracując”, warto byś znalazł czas na wyciszenie oraz odpoczynek psychiczny. To jak naładowanie wewnętrznych baterii życiowych. Dla pracoholika to może być początkowo trudne, dlatego w tym przypadku warto zastosować następującą strategię:

Wyobraź sobie, że odpoczynek jest nieodzowną częścią twojej pracy i bezpośrednio wpływa na twoją efektywność osobistą; wkalkuluj go w codzienne zadania, a nawet uczyń z niego obowiązek wspierający pracę – potraktuj odpoczynek jako pracę. Wtedy łatwiej będzie ci zaspokoić potrzeby wewnętrznego pracoholika, a zarazem dbać o swoje zdrowie i przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu.

Lekarstwo nr 3: Dostrzeż misję w swojej pracy

Wiele osób zupełnie nie docenia wartości swojej pracy, uważając ją za coś zwykłego, przeciętnego, mało wartościowego. Gdy człowiek sam siebie nie docenia, nie może oczekiwać, że inni go docenią. W efekcie pojawia się wrażenie rutyny, monotonii, braku perspektyw.

Niezależnie od tego co w życiu robisz i w jaki sposób służysz ludziom – spróbuj spojrzeć na swoje obowiązki ze znacznie szerszej perspektywy, niż dotychczas. Wyobraź sobie co mogłoby się wydarzyć, gdybyś nie wykonał swojej pracy rzetelnie. Jeżeli jesteś cukiernikiem – twoją misją może być dostarczanie ludziom smacznych ciast i uświetnianie wyjątkowych wydarzeń w ich życiu. Jako konstruktor możesz realizować np. misję tworzenia bezpiecznych środków transportu dla ludzkości. Jako specjalista od rekrutacji możesz realizować misję łączenia ze sobą odpowiednich ludzi i czynienia ich spełnionymi itd.

Pamiętaj, że jesteś kimś znacznie więcej niż myślisz, że jesteś.

Twoja praca ma o wiele większy wpływ na życie innych ludzi, niż myślisz, że ma. W każdej, nawet najdrobniejszej czynności możesz znaleźć misję, jeżeli ją kochasz i jest ona potrzebna innym ludziom.

Wkładając pasję i miłość w codzienne działania sprawisz, że pasja i miłość wróci do ciebie od tych, którzy będą korzystać z owoców twojej pracy – czego ci z całego serca życzę.
Popularność: 10    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj