Wolność a "samowola"

2016-06-28 15:54:04

Zbigniew Godziński
"Niech żyje wolność, wolność i swoboda"- śpiewał Marcin Miller z zespołu Boys w kultowym przeboju, który zna prawie cała Polska. To pragnienie wolności jest obecne w każdym i Nas, choć każdy inaczej je rozumie. Część osób prawdziwej wolności się obawia, bo ta obarczona jest odpowiedzialnością. Tak jak często miłość jest mylona z zauroczeniem, tak wolność z "samowolą".

Samowola jest wtedy, gdy praktycznie nic Mnie nie ogranicza, świadoma wolność zaś zakłada, że postępujemy w zgodzie ze Sobą, w zgodzie z naturalnym, uniwersalnym i niepisanym prawem. W tym sensie mamy pewne optymalne działania, które są zapisane w naturze i doskonale wiemy, kiedy postępujemy zgodnie z Nimi. Czasem niestety przez doświadczenia w życiu możemy je zatracić. Prawdziwa wolność polega na tym, że umiemy podejmować takie decyzje, które będą dla Nas słuszne a ponieważ żyjemy w społeczeństwie i większość z Nas tworzy naczynia połączone z innymi, musimy ich szczęście także brać pod uwagę.

Krótko rzecz ujmując jeśli mamy dobre przekonanie o naturze ludzkiej to wolność będzie uosobieniem dobrych wyborów- samowola zaś będzie tylko drugą stroną zniewolenia- i w istocie nim będzie. Jeśli nie potrafimy zapanować nad Swoimi popędami i to one Nas determinują a My nie możemy powiedzieć "nie" to jest to zniewolenie a nie wolność. Przykładem takiej "samowoli" mogą być nałogi, skłonności do czynienia zła. Tym wszystkim najpierw musimy "nasiąknąć" aby takie zachowania przyjąć jako Swoje. To sprawia, że bardzo chcemy czynić złe rzeczy w imię wolności, mimo, iż w rzeczywistości są one wbrew Naszej pierwotnej naturze. Osoby, które wierzą w duchowość mogą to nazwać działaniem złej mocy, szatana. Warto rozróżnić właśnie dlatego te 2 typy "wolności" aby odróżnić prawdziwą od złej "samowoli".

Decyzja należy do każdego, jednak gdy odczuwamy silny przymus wykonania danej czynności, bądź lęk przed konsekwencjami to może być oznaka, że chcemy zrobić "samowole" nie zaś realizować wolność. Prawdziwa wolność jest w naszym sercu i daje Nam więcej energii, niż tylko wykonanie działania, które pragniemy. Wyzwala nas i daje jeszcze więcej możliwości. "Samowola" najczęściej zamyka nam szanse na sukces, jest działaniem wbrew całemu "organizmowi społecznemu" w dłuższej perspektywie nie będzie dla nas opłacalne, ponieważ jesteśmy jednością.

Jeżeli ten artykuł będzie dla Państwa inspiracją do podniesienia jakości życia i spełnienia, poprzez odkrycie prawdziwej wolności z pewnością możliwa będzie kontynuacja tego tematu. Zachęcam do polubienia i komentowania, jeśli artykuł ten zyskał Państwa zainteresowanie.

Pozdrawiam!
Popularność: 151    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom