Coaching kariery – innowacyjna metoda pracy z klientem wspomagająca rozwój

2017-08-25 17:59:32   Katarzyna Olszówka
Kapitał ludzki to najcenniejszy zasób jaki mogą posiadać przedsiębiorstwa. W dobie tak wielu ewolucji gospodarczych, mniejszych i większych kryzysów ekonomicznych, zmian zachodzących w rynku pracy, trudno zaplanować swoją karierę, a przedsiębiorstwa co dzień zmagają się z trudem odnajdywania i zatrzymywania w firmie najlepszych pracowników. Właśnie w wyniku działania tych czynników powstała metoda służąca rozwojowi personelu, wspomaganiu ludzi w odnajdywaniu się na ryku pracy, zwiększaniu ich kompetencji, atrakcyjności jako obecnych bądź przyszłych pracowników. Co więcej, prowadzi ona do zwiększania satysfakcji z wykonywanej pracy, wzmacnia motywację. Jest to coaching kariery.

Coaching kariery jest wykorzystywany zarówno w celu rozwijania i wzmacniania zasobów ludzkich w przedsiębiorstwach, ukierunkowaniu preferencji i rozpoznaniu potencjału młodych ludzi wchodzących na rynek pracy, ale jest też ogromnie ceniony w pracy z osobami biernymi zawodowo, w celu ich aktywizacji.

Rozrastające się działy HR co raz częściej korzystają z pomocy firm zewnętrznych, bądź bezpośrednio przyjmują do swego zespołu osoby, których zadaniem jest dbanie o rozwój pracowników. Pracując na co dzień metodą coachingu kariery pomagają swym pracownikom w zwiększaniu efektywności pracy, odnajdywaniu w niej sensu i satysfakcji, tym samym wzmacniając chęci i motywację do podejmowania nowych wyzwań. Nie można pominąć faktu, że dzięki tej metodzie pracownicy stają się bardziej samoświadomi, co pozwala im na w pełni odpowiedzialne podejmowanie trafnych decyzji w środowisku pracy. Korzyścią dla pracodawcy jest zatem wzrost wydajności przedsiębiorstwa uzyskany dzięki możliwości lepszego dopasowywania obowiązków do pracownika, poprzez obserwację efektów procesu coachingu.
W wypadku pracy z osobami biernymi zawodowo coaching kariery może okazać się bezcennym narzędziem. Dlaczego? Metoda ta pogłębia umiejętność nawiązywania kontaktu z bezrobotnymi, pomaga w rozpoczęciu i utrzymaniu działań prowadzących do ustalonego celu (np. zatrudnienie, przekwalifikowanie), pokonywaniu ograniczających przekonań, wzmacnia motywację do koncentracji na celach zawodowych.

Chcesz poznać metodę coachingu kariery bliżej? Zapraszamy do Instytutu Psychoedukacji i Rozwoju Integralnego na szkolenie „Coaching Kariery i Job Coaching”. Kliknij w link i dowiedz się więcej! :)
http://ipri.com.pl/coachingkariery.html
Popularność: 20    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom