Nie czekaj na informację zwrotną (feedback)

2013-06-06 00:05:12

Wojciech Paździor
Pracując z klientami nad planowaniem rozwoju często słyszę, że brakuje im wskazania w czym mogliby być lepsi lub są to informacje niepełne.

Większość z nas, a na pewno pracujący w korporacjach, spotkała się pojęciem „feedback”. Jest to powszechnie znany sposób modelowania zachowań. Dotyczy pożądanych i niepożądanych zachowań, często wiąże się z niewygodną rozmową. Dlatego wielu menedżerów nie korzysta z niego w pełni.

Marshall Goldsmith wskazuje świetną alternatywę, szczególnie w relacji menedżer-podwładny.
Feedforward (trudno to dosłownie przetłumaczyć) to odwrócone podejście do zbierania wskazówek lub wspierania innych w rozwoju. Jest skuteczne, ale najważniejsze, że minimalizuje trudne emocje w rozmowie przełożonego z podwładnym.

Jego stosowanie jest dosyć proste, wymaga tylko czasu na wyrobienie nawyków.
Feedforward składa się z czterech kroków:
1. Wybierz 1 obszar, swoje zachowanie lub umiejętność, którą chcesz rozwinąć – np. „Chcę lepiej komunikować moje oczekiwania”.
2. Opisz rozmówcy (podwładny, szef, przyjaciel, partner, obcy w samolocie) swój cel – np. „Chcę lepiej komunikować moje oczekiwania, tak, żeby moi pracownicy dokładnie wiedzieli co mają robić”.
3. Poproś rozmówcę o 2-3 pomysły osiągnięcia celu – „Chcę lepiej komunikować moje oczekiwania, tak, żeby moi pracownicy dokładnie wiedzieli co mają robić. Co wg. Ciebie mógłbym zrobić, żeby to osiągnąć?”.
4. Słuchaj uważnie pomysłów, zapisz je. Na końcu powiedz „DZIĘKUJĘ”.

Najlepiej jest powtórzyć kroki 2-4 z innymi osobami. Można dzięki temu zebrać worek pomysłów do wyboru.

Przestrzeganie kilku zasad zmienia typowe pytanie o radę, skuteczne narzędzie w rękach menedżerów i pracowników.
Oto one:
- Na początku poproś o pozytywne, proste pomysły.
- Wysłuchaj bez pytań, komentarzy lub ocen – np. to się u mnie nie sprawdzi, myślałem już o tym, nie jestem pewien, nie wierzę w takie rzeczy, to dobry pomysł, ciekawe podejście, super.
- Nie obiecuj, że wykorzystasz którykolwiek pomysł. Lepiej powiedz, że zastanowisz się nad nimi.

Jeśli masz umiejętność, pytanie lub problem, z którym chcesz sobie poradzić, zachęcam do wypróbowania feedforward przynajmniej w jednym przypadku. Zobaczysz jaką ma siłę.

Źródło: http://active-strategy.com/nie-czekaj-na-informacje-zwrotna-feedback/
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj