Poznaj 6 filarów poczucia własnej wartości

2018-02-22 14:06:43

Justyna Kaczorowska
Tak uważa Nathaniel Branden – amerykański psycholog, który spędził blisko 40 lat studiując zjawisko poczucia własnej wartości, autor wielu książek, min. „Psychologii poczucia własnej wartości” i trudno się z tym nie zgodzić, prawda?

6 filarów poczucia własnej wartości wg Nathaniela Brandena
Stworzył i zaproponował on światu teorię „6 filarów”, które według niego mają olbrzymie znaczenie w naszym życiu i de facto wpływają na to, jak się ze sobą czujemy i jak siebie postrzegamy, jak żyjemy. I są według niego fundamentami naszego poczucia własnej wartości. Oto one:

Świadomość
Samoakceptacja
Odpowiedzialność
Asertywność
Celowość
Prawość
Przyjrzyjmy się zatem bliżej tym filarom, co one dokładnie oznaczają.
Sztuka świadomego życia
Mam wrażenie, że żyjemy obecnie w takich czasach, że coraz mniej mamy czasu i okazji na to, żeby żyć świadomie. Zawsze gdzieś pędzimy, gonimy w „przysłowiową piętkę”, stale brakuje nam na coś czasu, a najbardziej dla siebie. Żyjemy trochę jak w kieracie: dom – praca – sen – praca – dom itd. Wiele czynności wykonujemy już automatycznie często bez udziału naszego świadomego umysłu.

A pierwszym filarem poczucia własnej wartości jest właśnie świadomość, a bardziej dokładnie umiejętność świadomego życia. Na czym właściwie polega ta sztuka? Polega ona przede wszystkim na aktywnym używaniu umysłu, zdawaniu sobie sprawy w każdej chwili, że żyjemy, co przeżywamy (to ostatnio modne zalecenie „bycie tu i teraz”) i zauważaniu świata, jaki jest wokół nas. Wiąże się to często z tym, że jak zwolnimy, medytujemy, to zaczynamy wówczas zadawać sobie ważne pytania takie jak – Kim jestem? Po co żyję? Czy to ma sens?, na które rzadko poszukujemy odpowiedzi. Bo okazuje się, że te pytania nie są wcale dla nas łatwe i przyjemne, często unikamy ich wręcz, jak ognia, niechętnie chcemy zagłębiać się w ogóle w nasz świat wewnętrzny. Wcale nie mamy ochoty poznawać tego, co czujemy, czego pragniemy czy w co wierzymy.

Niestety, jeśli chcemy żyć świadomie, żyć pełnią życia i być szczęśliwymi ludźmi, bez lepszego poznania siebie, nie jesteśmy w stanie tego osiągnąć. Wiem, że odkrywanie prawdy o sobie samym bywa czasami trudne do przeżycia i jest trudne do zaakceptowania. Niemniej, im bardziej potrafimy żyć zgodzie z prawdą, im bardziej potrafimy dopuszczać prawdę do siebie (bez względu na to, czy jest to przyjemne czy nie), tym wyższe jest nasze poczucie własnej wartości. Już Sokrates w czasach Starożytności głosił – Poznaj samego siebie!

Aby lepiej poznać siebie i dotrzeć do naszych prawd, wartości (często głęboko ukrytych), warto skorzystać z usługi coacha czy psychoterapeuty, którzy umieją zadawać właściwe pytania i pomagają nam szybciej dotrzeć do prawdziwego siebie, do swoich prawdziwych potrzeb i wartości, do tego, jakimi naprawdę jesteśmy. Gdy to już odkryjemy, dużo łatwiej nam jest ruszyć do przodu, bo wreszcie w końcu zdobywamy wiedzę, czego tak naprawdę chcemy i na czym nam najbardziej zależy. Świadome życie to także umiejętność obiektywnego widzenia samego siebie, swoich wad i zalet, swojej unikalności, ta wiedza zaś podnosi nam poczucie własnej wartości. To ściśle zaś łączy się z drugim filarem poczucia własnej wartości, jakim jest samoakceptacja.

Samoakceptacja
Więcej na moim blogu: http://justynakaczorowska.pl/blog/
Popularność: 54    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom