Skąd się bierze niska samoocena i brak pewności siebie?

2018-02-22 14:16:21

Justyna Kaczorowska
Na początek może przytoczę definicję samooceny, choć jest ich naprawdę bardzo wiele. Wspomniany wcześniej Nathaniel Branden uważa, że samoocena to „ufność w swoją zdolność myślenia, ufność w swoją zdolność radzenia sobie z podstawowymi wyzwaniami w życiu i ufność w nasze prawo do osiągania sukcesu i bycia szczęśliwym, uczucie bycia wartym czegoś, zasługiwania na coś, prawa do dbania o własne potrzeby i wymagania, do osiągania naszych wartości i do cieszenia się owocami naszych wysiłków”.

Z kolei, bardziej naukowo brzmi definicja Stanleya Coopersmitha – „ocena, którą jednostka przeprowadza i regularnie utrzymuje względem siebie, która wskazuje stopień, w jakim jednostka ta uważa się za kompetentną, znaczącą, odnoszącą sukcesy i znającą swoją wartość”.

Jeżeli na początku naszego życia głęboko wierzyłyśmy w siebie, instynktownie wierzyłyśmy w nasze możliwości, w to, kim jesteśmy, to dlaczego nam tej wiary dziś tak bardzo brakuje?
Dlaczego utraciłyśmy swoją pewność siebie, częściowo lub całkowicie?

Utraciłyśmy ją, ponieważ kazano nam wątpić w siebie i tym samym nasza wiara, wiara w nasze zdolności naturalne, pierwotnie została brutalnie wystawiona na próbę. Zawsze, kiedy miałyśmy wrażenie, że nie jesteśmy akceptowane, uznawane, innymi słowy – kochane, takimi, jakie jesteśmy, traciłyśmy wiarę w siebie. Gdybyśmy były pewne, że jesteśmy akceptowane, uznawane razem z naszymi zdolnościami, cechami charakteru, naszą siłą, naszymi słabościami (których byłoby może mniej!), wierzyłybyśmy w siebie głęboko. Wierzyłybyśmy głęboko w to, co jest w nas, w naszym wnętrzu. Nie pytałybyśmy wówczas prawdopodobnie w ogóle o brak wiary i byłybyśmy o wiele bardziej szczęśliwe.

Dziś już wiemy, że doświadczenia z dzieciństwa i poziom pewności siebie w dorosłym życiu łączy bezpośrednia więź. Jako dzieci nieustannie formułujemy przekonania o nas samych i świecie. Wiele z nich jest dla nas korzystnych, niektóre jednak okazują się szkodliwe – szczególnie te, które powstały w nieprzyjemnych okolicznościach. Każda z Was pewnie pamięta lata szkolne, gdzie wytykano jej najczęściej błędy, a rzadko chwalono (nota bene odpowiedzi przed tablicą zawsze były dla mnie koszmarem i śnią mi się jeszcze nawet czasem i dziś).

Czasem miałyśmy wymagających rodziców – „a dlaczego dostałaś tylko 4, a nie 5?”, gorzej – porównywano nas z innymi; na koniec dochodzą też własne porażki i błędy życiowe. To wszystko sprawia, że z czasem niestety tracimy naszą wiarę w siebie (i to jest całkiem naturalne). Niestety nikt nas nie nauczył w szkole, ani w domu, jak sami możemy wzmacniać swoją pewność siebie i podnosić samoocenę jako przeciwwagę do tego, co było negatywne w naszym życiu. Jak wznosić ten solidny fundament poczucia własnej wartości?

Między innymi poprzez uwierzenie w siebie i w swoje możliwości, rozpoczęcie procesu lepszego poznawania siebie, swoich potrzeb, pragnień i wartości. Ten proces wymaga Twojej pracy, cierpliwości i oczywiście czasu, ale wierz mi, opłaca się przez to przejść. Bo zdrowa samoocena i prawdziwa wiara w siebie jest w zasięgu Twoich możliwości!

Jeżeli chcesz popracować nad zwiększeniem Twojej pewności siebie, podwyższyć swoją samoocenę i wzmocnić poczucie własnej wartości, to zapraszam do kontaktu, zadzwoń lub umów się na bezpłatne spotkanie jeszcze dziś!

Jak będziemy razem pracować?

W indywidualnym procesie coachingowym wykorzystuję grę coachingową – Lock Luck – More than cards. Jej celem, tak jak wspomniałam we wstępie, jest budowanie Twojej wysokiej samooceny, wzmacnianie Twojej pewności siebie i odbudowywanie poczucia własnej wartości.

Posiada ona kształt przyjemnej i inspirującej podróży w odkrywaniu tego, co Cię blokuje i nie pozwala iść do przodu, aby w kolejnych krokach zmniejszyć Twoje obawy, lęki i wesprzeć Cię w realizacji Twoich celów i marzeń.

Cały proces składa się składa się tylko z 5 sesji (każda po 1,5-2 godz.) w przypadku klientów, którzy chcą pracować nad wzmocnieniem siebie.

Jak mawiają Chińczycy: „Tysiącmilowa podróż zaczyna się od jednego kroku”.
No to zaczynamy…. życzę Ci, żeby właśnie tym Twoim pierwszych krokiem w drodze do budowania prawdziwej pewności siebie był ten bezpłatny e-book – Siła pewności siebie (http://justynakaczorowska.pl/bezplatne-materialy/).

Nie oczekuj też jednak, że po przerobieniu tych kliku ćwiczeń poczujesz w sobie ogromną zmianę. Potraktuj raczej ten e-book jako początek Twojej drogi i jak przewodnik, który podpowiada Ci, co robić, żeby czuć się ze sobą lepiej, na co zwracać uwagę. Ćwicz i ciesz się z efektów. Powodzenia!

Podał Ci się wpis? Podaj dalej, skomentuj lub polub moją stronę na FB: Coaching wzmacniania pewności siebie
Popularność: 1409    Powrót

Komentarze

Mi pomogły warsztaty coachingowe organizowane w www.wellnessinstitute.pl. Świetni ludzie z pasją i super podejściem, którzy nauczyli mnie innego podejścia do wielu spraw. Polecam wszystkim to miejsce.
2019-08-14 09:43 ~luss
Więcej komentarzy na forum link


Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj