Citius, altius, fortius

2018-07-11 20:47:50

Aurelia Krzyszkowska
Citius, altius, fortius
- znane wszystkim motto olimpijskie oznaczające "szybciej, wyżej, mocniej". Ta dewiza ma już 3 wieki, a jest nadal tak bardzo aktualna - ma w sobie tyle prawdy o naszej naturze: wciąż chcemy żyć jeszcze "szybciej", czego dobrym przykładem są fast foody, ścięta systemem bolońskim edukacja ( czemu studiować 5-lat, jak można po 3 zakończyć studia z tytułem licencjata?). "Wyżej" być w hierarhii, wygrywać, rządzić, mieć najlepsze i najnowsze... wszystko: telefony, samochody, żony i dzieci. I w końcu "mocniej", intensywniej,na 100 %, bez żalu, bo lepiej żałować czegoś co się zrobiło niż że się nie zrobiło nic.

Ten olimpijski wręcz pęd tak mocno zakorzenił się w nasze DNA, że zmienił jego kod tak że przestajemy zauważać to, co już mamy i zapominamy się z tego cieszyć, bo przecież zawsze znajdzie się ktoś kto ma “lepsze” i “nowsze”. Z takiego podejścia rodzi się ciągły głód, nieustanna chęć osiągnieć, podwyższeń, ale też nagród, potrzeba porównań i ciągłe poczucie braku i nie spełnienia.

Taki Człowiek-Olimpijczyk potem cierpi na “te chęci”, które rządzą jego umysłem w taki sposób, że dają mu poczucie, że to jego serce tego pragnie.

I przychodzi olimpijczyk do coacha:
A w wiedzy masowej coach - mylony z mówcą motywacyjnym -olimpijski napędzacz, który stanie i będzie krzyczał "szybciej, wyżej, mocniej". Dream big. Move fast. Go further. Get money. Powie Ci , żebyś stał się najlepszą wersją siebie, że masz zarabiać miliony i być szczęśliwym !


A ja, Twój dobrycoach powiem Ci:

Zatrzymaj się - weź głęboki oddech i zastanów się czego chcesz... tak naprawde, tak dla siebie, na teraz lub na zawsze.

Zatrzymaj się i weź głęboki oddech, pozwól sobie być. Zastanów się czy bycie najlepszym jest najlepsze dla Ciebie? Jakie są “chęci” Twojego serca… - i zaproponuje Ci wsparcie w przeniesieniu ich do umysłu.

O to chyba chodzi w tym całym pędzie do szczęścia, prawda? Żeby umysł wysłuchał o czym serce marzy. Nigdy na odwrót.
Popularność: 175    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj