CO MAM? 7 PYTAŃ, KTÓRE POMOGĄ ZBUDOWAĆ POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI [ĆWICZENIE]

2019-01-24 10:32:40

Katarzyna Łysiak
Każdemu z nas zdarza się wątpić w siebie. W to, co umiemy, kim jesteśmy. Szczególnie kiedy przechodzimy w życiu trudny czas. Dłużej trwająca melancholia czy zobojętnienie potrafią zrujnować naszą samoocenę. Bez względu na powód takiego stanu, warto nieustannie pracować nad budowaniem poczucia własnej wartości.

DO CZEGO PROWADZI BRAK POCZUCIA WŁASNEJ WARTOŚCI?

To, jak o sobie myślimy, warunkuje to, jak działamy. Brak poczucia własnej wartości to prosta droga do braku pewności siebie. Pojawiają się trudności z asertywnością zarówno w pracy, na uczelni, jak i w domu. Gdy nie wiemy, jaki mamy potencjał i umiejętności, podświadomie chcemy uzupełniać siebie innymi ludźmi np. partnerem czy przyjaciółką. Często pojawia się uczucie zazdrości, nadmierne oczekiwania czy brak spełnienia.

SAMOŚWIADOMOŚĆ NA KAŻDYM ETAPIE ŻYCIA

Pojęcie samoświadomości nie jest skończone. Na każdym etapie życia warto uświadamiać sobie własne zasoby. Okoliczności życiowe i otoczenie potrafią zmieniać się bardzo szybko. Nie wiemy, kiedy staniemy przed koniecznością przebranżowienia się, szukania pracy czy przeżycia żałoby po utracie kogoś bliskiego. Są to tylko nieliczne przykłady momentów, w których własna świadomość siebie pomaga radzić sobie w życiu.

CO MI DA WYKONANIE ZADANIA?

Zadanie to potraktuj jako inspirację do myślenia o sobie przez pryzmat tego, co posiadasz. Szczere odpowiedzi rozpoczną proces budowy świadomości od jej pozytywnej strony. Właściwa, czyli kompletna samoocena zawiera w sobie również wszelkie nasze braki. Jednak to zadanie, rozpoczyna od silnych stron i naszych pozytywnych odcieni. W zbudowaniu pełnej samooceny pomaga proces coachingowy. Jeżeli nie wiesz, jak działa coaching, odsyłam do poprzedniego wpisu, w którym za pomocą filmiku zostało to zobrazowane.

JAK WYKONAĆ ĆWICZENIE?

Do samodzielnej pracy konieczna jest uwaga i skupienie. Zapewnij sobie miejsce i czas, które umożliwią spokojne zebranie myśli. Jeżeli świetnie myślisz np. podczas biegania, możesz rozmyślać nad odpowiedziami na pytania, lecz potem koniecznie je zapisz. W telefonie, notatniku, na kartce – jak wolisz. Jeżeli wydaje Ci się to zbędne, głupie lub niepotrzebne, bo przecież masz świetną pamięć. Zaufaj mi i zapisz odpowiedzi. Przydatne w samodzielnej pracy jest również notowanie daty utworzenia notatki. Kiedy za jakiś czas powtórnie wykonasz zadanie i porównasz odpowiedzi, będziesz mógł ocenić swój postęp. Notuj wszystko, co przyjdzie Ci do głowy.

ĆWICZENIE:

SZUKANIE ZASOBÓW* – BUDOWANIE WŁASNEJ WARTOŚCI

- Co mam? (cechy charakteru, rzeczy materialne itd.)
- Co wiem?
- Co potrafię?
- Jakie mam doświadczenie? (zawodowe i życiowe)
- Jakie mam otoczenie? (rodzina, przyjaciele, znajomi)
- Ile mam czasu?
- Czego jeszcze nie zapisałem, a mam to i mogę z tego skorzystać?

*Czym są zasoby? Tym, co masz i możesz w jakikolwiek sposób wykorzystać.

CO DALEJ?

Odpowiedzi zanotowane. Proces myślowy rozpoczęty. Zadanie nie kończy się z chwilą końca notowania. Ono dopiero się zaczyna. Rozmyślaj o tym, co jeszcze masz i co jeszcze umiesz.
W swoim codziennym działaniu doszukuj się swoich umiejętności.

Co mówi o Tobie to, że przeczytałeś ten artykuł do końca?
Popularność: 52    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj