W zdrowym ciele zdrowy duch

2019-09-06 16:00:33

Wojtek Kaczyk
Mówi się „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Z jakimi problemami ludzie zwracają się do trenera rozwoju osobistego?

Trenerzy rozwoju osobistego specjalizują się w wielu różnych obszarach: moją jest live coaching. Zajmuję się przede wszystkim pracą z emocjami oraz pomagam w wyznaczaniu celów i odnajdywaniu sposobów ich realizacji. Ludzie zwracacją się do mnie z problemami dotyczącymi emocji, które najczęściej są wywoływane przez wspomnienia lub lęki z przeszłości. Często o pomoc proszą osoby, które chciałyby wprowadzić korzystne zmiany w swoim życiu, a nie wiedzą, jak mogą to zrobić.

Dużo się mówi o inteligencji emocjonalnej i jej wpływie na nasze życie. Czy możliwe jest wytrenowanie swojej osobowości tak, aby móc skutecznie panować nad swoimi emocjami?

Oczywiście, że tak. Każda emocja jest reakcją ciała na myśli, które pojawiają się w danym momecie. Nie ma różnicy, czy myślimy o przeszłości, czy przyszłości, ciało reaguje zawsze tu i teraz. Podświadomość wykona wszystkie polecenia, jakie jej damy. Dlatego istotne jest to, by poprawnie precyzować swoje cele, zamiast skupiać się na tym, jak zapanować nad myślami, ktore przyprawiają nas o ból głowy lub serca. Korzystniej jest skoncentrować się na tym, co można zrobić, by być zdrowym i szczęśliwym. Live coaching pomaga w wydobyciu wszystkich tych zasobów, które dają wolność emocjonalną. Moim zdaniem najistotniejszą rzeczą w rozwijaniu osobowości jest rozpoczęcie treningu. Sposobów jest mnóstwo: od darmowych materiałów dostepnych w internecie, poprzez książki, szkolenia oraz możliwość skorzystania ze wsparcia trenera rozwoju osobistego. Zachęcam również do zapoznania się z Access Counciounsness, ciekawym, maunalnym procesem Access Bars. Jest to niezwykle prosty i zarazem efektywny proces wprowadzania pozytywnych zmian w życiu. Wystarczy tylko zacząć!

Co najczęściej okazuje się blokadą dla ludzi, którzy mimo prób nie są w stanie osiągnąć w życiu szczęścia i zrealizować swoich pragnień?

Najczęstszą blokadą jest lęk, który sprawia, że nie podejmujemy dzialań w celu realizacji swoich pragnień. Przekonania, wierzenia oraz nawyki myślowe również mają wpływ na efektywność osiągania celów. Rozpoczęcie zdania od „spróbuję...”, programuje podświadomość na kreowanie przeszkód oraz zwiększa prawdopodobieństwo rezygnacji. Próbować, to co innego niż zrobić. Jak już wspomniałem, ważne jest również, by poprawnie sprecyzować swój cel. Wiele osób skupia się na tym, czego nie chce. Na przykład: „Nie chcę być gruby”. W tym momencie, przy tak sformułowanym celu, mózg projektuje obraz bycia grubym i podświadomie będzie wysyłał do naszego ciała sygnały, aby tak się stało. Określając cel w sposób pozytywny: „Chcę być szczupły", pozwala uniknąć myśli o tym, czego nie chcemy i kieruje podświadomość na znajdowanie sposobów do realizacj założonego celu.

Jakie są sposoby, pozwalające na szybkie uspokojenie nerwów?

Aby szybko uspokoić nerwy, można skorzystać z kilku poniższych ćwiczeń:

1. Należy przestać robić to, co wywołuje w nas daną emocję. Krótko mówiąc – po prostu zacząć robić coć innego.

2. Bardzo szybkim sposobem na uspokojenie negatywnych emocji, takich jak nerwy czy złość, jest rozpoznanie tej emocji i nadanie jej etykiety, np. „odczuwam teraz złość”. Ten sposób znacznie osłabia intensywność danej emocji.

3. Proponuję również wziąć jakiś przedmiot do ręki, np. klucze lub dlugopis i przy zamkniętych oczach wyobrazić sobie, jak cała emocja przechodzi z ciała do tego przedmiotu. Po pewnym czasie, gdy już cała negatywna emocja znajdzie się w tym przedmiocie, należy wypowiedzieć zdanie: „Wypuszczenie tej emocji na ten moment jest dla mnie dobre i bezpieczne” i wypuścić przedmiot razem z negatywną emocją, wziąć głęboki oddech i zwrócić uwagę na to, jak polepszylo się nasze samopoczucie.

4. Kolejnym „trikiem” dla osob, które mają znajomość NLP (neurolingwistyczne programowanie), jest dotykanie prawym łokciem lewego kolana i lewym łokciem prawego kolana na przemian. Poprzez to ćwiczenie powstaje konflikt pomiędzy dwoma pólkulami mózgu, co sprawia, że negatywne emocje odchodzą bardzo szybko.

5. Gdy nie mamy możliwości wykonać powższych ćwiczeń, w celu ukojenia nerwów, warto usiąść wygodnie lub położyć się w takiej pozycji, jaka jest dla nas najbardziej relaksująca i oddychać głeboko, coraz wolniej. To sprawi, że spokój i relaks przyjdą z łatwością.

Wojciech Kaczyk, Personal Coach specjalizujący się w pracy z emocjami: inspiruje, pomaga w wyznaczaniu celów i odnajdowaniu sposobu ich realizacji. Kontakt tel. 693276974
Popularność: 31    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj