Dlaczego tak trudno znaleść idealną równowagę w życiu?

2022-12-06 19:23:40

Justyna Pomykała
Masz czasem wrażenie, że jesteś ciągle w biegu? Stale pracujesz i wydaje się, że lista zadań nigdy się nie kończy?

Na co dzień pracuję z managerami i osobami, które mają dużo na głowie. Często przychodzą do mnie w momencie, w którym praca zaczyna ich przerastać. Czują się zmęczeni i wypaleni. Zajęcie, które do tej pory dawało im dużą satysfakcję, staje się ciężarem i źródłem ciągłego stresu.

I wtedy często pada pytanie - “Ale dlaczego?” “Jak to się stało? Ano stało się i to często na własne życzenie.

Statystyczny Polak pracuje od 6 do 10 h tygodniowo czyli więcej, niż wymaga tego norma. I są to uśrednione dane, bo kiedy przyjrzymy się bliżej, okazuje się, że ta liczba może być znacznie większa.

Rezygnując z odpoczynku i życia osobistego na rzecz pracy, podcinamy sobie skrzydła i pogarszamy efektywność. Być może w krótkiej perspektywie czasu zyskujemy, ale w dłuższej tracimy motywację i chęci do działania. Na własne życzenie odcinamy sobie energię i siły do pracy.

Zazwyczaj pierwszym tego sygnałem jest zmęczenie i senność. Organizm zaczyna upominać się o odpoczynek. Pojawiają się ból głowy, trudności z koncentracją i napięcie w mięśniach. Zaczynamy tracić motywację i czujemy, że praca przestaje nas cieszyć. Chcemy być efektywni i dawać z siebie 100%, ale brakuje nam energii do działania.

Każdy z nas potrzebuje równowagi. Jesteśmy (tylko) ludźmi i mamy swoje ograniczenia. Nawet jeżeli w tej chwili wydaje Ci się, że “mnie to nie dotyczy”, pamiętaj, że każdy z nas ponosi konsekwencje braku równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym.

Wiele osób chce uniknąć wypalenia i zniechęcenia, ale zapomina o odpowiednim balansie i odpoczynku. A to właśnie dzięki niemu, zwiększa się kreatywność i spada poziom stresu.

Wprowadzając spokój do swojego życia, odkrywamy nową perspektywę na nurtujące nas problemy i szybciej znajdujemy rozwiązania, których szukamy.

Jak to zrobić? Odpoczywać można na różne sposoby, jeżeli jednak nie wiesz, od czego zacząć, odpowiedz sobie na następujące pytania:

- Co lubisz robić i co daje Ci dziecięcą radość?
- Czego chcesz robić mniej?
- A czego chcesz robić więcej?

Stwórz listę i zacznij ją wdrażać od zaraz! Rezygnacja z odpoczynku nie sprawi że będziesz pracować szybciej. Odpuszczenie kontaktów ze znajomymi nie sprawi, że poczujesz się szczęśliwsza/y. Odłożenie pasji na “lepszy moment” nie sprawi, że Twoja kreatywności wzrośnie.

Pamiętaj, “pracujesz po to by żyć, a nie żyjesz po to by pracować” dlatego dziel swój czas mądrze.
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj