Poczuj…

2023-01-05 18:27:10

Iwona Chrzanowska
Początek Nowego Roku to czas postanowień. Kończy się stare, zaczyna się nowe. Tak przynajmniej wielu z nas chce by było.
Spiesznie podejmujemy postanowienia tam, gdzie nas coś uwiera. Nas lub innych w nas. W nas samych lub w nas takich, których chce wykreować świat zewnętrzny mówiąc nam co zrobić, by być lepszą wersją siebie, tym samym dając nam do zrozumienia, że coś z nami nie tak.
 
A gdyby tak przed złożeniem postanowień i zaplanowaniem celów poczuć… poczuć co w nas i jak nam z tym. Gdyby tak się obrać ze wszystkich muszę, wypada, powinienem, a także nadmiernego chcę, bo przecież czasem i ono powoduje autoagresję, to co by wtedy zostało? Co jest pod tymi wieloma warstwami ubranych na siebie przez lata programów, oczekiwań, niezadowoleń i zadowoleń innych osób, które nas ukształtowały i dalej próbują to robić niejednokrotnie zniewalając i ograniczając dostęp do naszego głęboko schowanego JA? Abyśmy nie mogli usłyszeć wewnętrznego głosu, który jako jedyny chce dla nas najlepiej.
 
Człowiek to dużo więcej, niż ciało i umysł. Według Ajurwedy to także dusza, emocje i zmysły, więc może w tym roku spróbuj poczuć…
◦                czego pragnie Twoje ciało. Może jest zmęczone siedzeniem przed komputerem, byciem w ciągłym biegu, aktywnością fizyczną, która mu nie służy, niewyspane, niedotlenione, bo za każdym razem, gdy się stresujesz wstrzymujesz oddech. I zamiast myśleć, że musisz schudnąć, czy poprawić odporność, poczuj czego dokładnie chce Twoje ciało. Przeskanuj każdy jego fragment i poczuj, które miejsce domaga się uwagi. Może masz spięte ramiona i zgarbione plecy, może masz ucisk w mostku, albo dolegliwości w lędźwiach. Poczuj co mówią Ci te informacje,
◦                czego chce Twój umysł, pędzący nieustannie nie wiadomo dokąd, goniący za czymś lub może uciekający przed czymś. Jakie schematy myślenia są w nim zawarte, że nie ma odpoczynku? Myśli się kotłują wyprzedzając się, zupełnie jakby każda z nich chciała być tą pierwszą, najważniejszą. A Ty czy wiesz dokąd tak gnasz? Dlaczego i po co?
◦                co Ci w duszy gra? jak często słuchasz jej podszeptów? Czy czujesz, że ją masz? Czy jej ufasz, czy być może Twój umysł wie lepiej, a Ty nie wiedzieć dlaczego jesteś wciąż zmęczony, nieszczęśliwy i niespełniony. Jak często pozwalasz sobie na sam na sam ze sobą, najlepiej w naturze, niezmąconej głosami ludzi, odgłosami samochodów, hałasem.. Jak często jesteś w lekkości bytu szczęśliwy z tego co robisz, z kim robisz i jak robisz..
◦                jakie są Twoje emocje? Czy masz do nich dostęp? Czy potrafisz je nazwać? Czy tez do tego stopnia je zablokowałeś, że nie wiesz co czujesz. Trwasz w zamrożeniu, bo tak łatwiej. Bo w ten sposób nic i nikt Cię nie zrani. Tylko zapomniałeś, że zamykając się na te mniej euforyczne, zamknąłeś się także na te, które uskrzydlają. Bo aby czuć radość, trzeba czasem poczuć smutek. Czy wiesz jakie emocje chciałbyś poczuć w tym roku? Czy wiesz jak je uaktywnić?
◦                Czego pragną Twoje zmysły? Kiedy ostatnio widziałeś coś, co zaparło Ci dech w piersiach? Czy dbasz o to, by do Twoich uszu docierały piękne dźwięki? Czy też obracasz się w otoczeniu tragedii, polityki, narzekania albo korporacyjnego bełkotu, w którym nikt nie jest sobą? A czy towarzyszą Ci cudowne zapachy? Świeżych kwiatów albo domowego ciasta? A dotyk? Czy dbasz o to by ubierać się w tkaniny przyjemne dla ciała? Czy możesz liczyć na przytulenie kogoś bliskiego?
 
Więc może tym razem poczuj co w Tobie i co Tobie posłuży w tym roku i ku temu idź, bez względu na to, co mówią. Idź swoim tempem, czasem sam, czasem z tymi, z którymi Ci po drodze, potykając się i wstając, smucąc i śmiejąc, upadając i podnosząc, zatrzymując się i znowu idąc.
Poczuj…
Popularność: 78    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj