2 proste sposoby, które poprawią wasz związek

2023-01-06 15:56:50

Aleksandra Gwóźdź
Wielu ludzi odnajduje się w długotrwałych stabilnych związkach miłosnych, bo ceni intymność, głębię i bezpieczeństwo. Jednak często w długoterminowych relacjach z powodów finansowych, obciążenia obowiązkami czy zaabsorbowania dziećmi pary zaprzestają dbania o związek.

Amerykańskie badania potwierdzają, że brak dbałości o związek jest jedną z istotnych przyczyn braku satysfakcji w związkach i czasem też ich rozpadu.Jednak wiadomość jest dobra, bo według znanego psychologa Martina Seligmana można odbudować zaniedbaną relację i wzmocnić więź.

Pytanie tylko co można zrobić, by nie wzdychać po cichu z rozrzewnieniem na wspomnienie o okresie zakochania? Oto dwie proste wskazówki, które mogą poprawić waszą relację:

1.Dbajcie o regularny czas tylko dla związku
W książce “Super związek” Alina Adamowicz i Justyna Moraczewska piszą jak ważne jest, by regularnie podarować sobie czas i uwagę w związkach. Według autorek istotne jest, by planować z wyprzedzeniem czas tylko dla siebie bez telefonów, telewizji, dzieci, jedzenia czy jazdy samochodem. Przykładowo polecają, aby spędzić go na uważnej inspirującej rozmowie na tematy nie dotyczące codziennych obowiązków. Warto jest też już na początku pracy nad poprawą określić wasze potrzeby i zastanowić się ile czasu realistycznie możecie sobie poświęcić w waszej obecnej sytuacji.

Pomocne pytania dla Was:
Czy dajecie sobie czas i przestrzeń na świadome dbanie o Wasz związek?Jak cenny jest dla Was odprężający wspólny czas ?


2. Pielęgnujcie zdrowe pasje własne i wspólne
Psycholog pozytywny Robert Vallerand definiuję zdrową harmonijną pasję jako stan głębokiej intymności, w którym każdy z partnerów dba o indywidualny rozwój zainteresowań, jak i budowanie wspólnych hobbies. Dzięki temu para jest w stanie skontaktować się z energią pasji, przy czym każda strona zachowuje własną odrębność i atrakcyjność.

Pomocne pytania dla Was:
Czym się interesujecie indywidualnie? Co kiedyś lubiliście robić razem?

Autorka: Aleksandra Gwóźdź, prowadzi coaching pracy nad relacjami @alexascoaching

Popularność: 187    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj