Zarządzanie sobą w czasie

2023-01-31 09:50:15

Kamila Poschlod
Jak często zdarza się, że jesteście zasypywani powiadomieniami o zadaniach, które macie zrobić i tylko klikacie żeby pojawiły się później? Czy zastanawialiście się, że może to są te rzeczy, które nie musicie w ogóle robić bądź możecie je komuś oddelegować? Jak zarządzacie waszym kalendarzem? A jak można nim zarządzać? W tym artykule znajdziecie kilka wskazówek, jak pracować mądrze, a nie ciężko.
Na początek chciałabym obalić największy mit nie ma czegoś takiego jak zarządzanie czasem. Nie można zarządzać czymś na co nie mamy wpływu. A z pewnością nikt z nasz nie ma wpływu na czas, on po prostu nieuchronnie biegnie, no chyba, że ktoś w sklepie internetowym zaopatrzył się w wehikuł czasu. Możemy zarządzać tylko tym na co mamy wpływ, czyli sobą, co oznacza że możemy zarządzać sobą w czasie.
Aby to zarządzanie było najbardziej efektywne to możemy skupić się na 20% naszych zasobów czasu i energii, wtedy osiągniemy 80% efektu. Zapytacie mnie czemu właśnie tak, tą zasadę wymyślił Vilfred Pareto, który na podstawie swoich wieloletnich badań i obserwacji stwierdził, że 80% rezultatów zawdzięczamy 20% wysiłków, że 80% wyników, efektów osiągamy dzięki 20% nakładów. Zasada Pareto jest bardzo popularna w biznesie i można ją efektywnie wykorzystać w zarządzaniu sobą w czasie, czyli wokoło 80% efektywności naszej pracy możemy uzyskać dzięki poświęceniu uwagi wybranym 20% zadań, które mamy do wykonania. Pewnie teraz zastanawiacie się jak znaleźć 20% naszych najważniejszych zadań, w tym może wam pomóc macierz Eisenhowera. Korzystając z tego narzędzia możemy odnaleźć nasze najważniejsze zadania do wykonania, przyporządkowujemy zadania do odpowiednie grupy. Zadania, które musimy wykonać wpisujemy do macierzy Eisenhowera nadając im odpowiednie etykiety:
• WAŻNE I PILNE – Realizuj!
• WAŻNE I NIE PILNE - Zapisz w kalendarzu! Tylko nie zapomnij!
• NIE WAŻNE I PILNE – Deleguj!
• NIEWAŻNE I NIEPILNE - Zrezygnuj lub przełóż na sam koniec listy.
Zaletą tego narzędzia jest przejrzystość i prostota, ale także fakt, że można je zastosować do wszystkich dziedzin życia. Dajcie znać jak wam poszło z wyznaczaniem waszych celów.
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj