Czy można mieć wszystko?

2023-02-01 11:52:44

Aleksandra Gwóźdź
CO JEST DLA CIEBIE WAŻNE? JAKIE MASZ PRIORYTETY?

“Pewnego dnia, pewien stary poważany profesor został zaproszony, aby przeprowadzić kurs dla grupy dwunastu szefów wielkich koncernów amerykańskich na temat skutecznego planowania czasu.

Kurs ten był jednym z pięciu modułów przewidzianych na dzień szkolenia.Nauczyciel miał więc do dyspozycji tylko jedna godzinę, aby wyłożyć swój przedmiot. Mężczyzna popatrzył powoli na każdego z uczestników z osobna, a następnie powiedział: "Przeprowadzimy dziś eksperyment".

Po czym spod biurka, które go oddzielało od studentów, wyjął wielki dzban o pojemności 4 litrów, który postawił delikatnie przed sobą. Następnie wyjął około dwunastu kamieni, wielkości piłki do tenisa, i delikatnie włożył je kolejno do dzbana.

Gdy dzban był wypełniony po brzegi i niemożliwym było dorzucenie jeszcze jednego kamienia, podniósł wzrok i zapytał studentów: "Czy dzban jest pełen?". Wszyscy odpowiedzieli: "Tak". Poczekał kilka sekund i dodał: "Na pewno?".

Następnie pochylił się znowu i wyjął spod biurka naczynie wypełnione żwirem. Delikatnie wysypał żwir na kamienie po czym potrząsnął lekko dzbanem. Żwir zajął miejsce między kamieniami... aż do dna dzbana. Stary profesor znów podniósł wzrok na audytorium i ponowił pytanie: "Czy dzban jest pełen?"

Tym razem studenci zaczęli się zastanawiać. Jeden z nich odpowiedział: "Prawdopodobnie nie". "Zgadza się" odpowiedział profesor. Pochylił się jeszcze raz i wyjął spod biurka naczynie z piaskiem. Z uwagą wsypał piasek do dzbana. Piasek zajął wolną przestrzeń między kamieniami i żwirem. Profesor ponownie zapytał: "Czy dzban jest pełen?".

Tym razem, bez zająknięcia, studenci odpowiedzieli chórem: "Nie", "Zgadzam się" odpowiedział profesor. I tak, jak się spodziewali, wziął butelkę wody, która stała na biurku i wypełnił dzban aż po brzegi, podniósł wzrok i zapytał : "Jaką wielka prawdę ukazuje nam ten experyment?" .

Najbardziej odważny z uczniów, biorąc pod uwagę przedmiot kursu, odpowiedział: "To pokazuje, że nawet jeśli nasz kalendarz jest całkiem zapełniony, jeśli naprawdę chcemy, możemy dorzucić więcej spotkań, więcej rzeczy do zrobienia".

"Nie" odpowiedział profesor, "To nie o to chodziło, morał tego eksperymentu jest następujący: jeśli nie włożymy kamieni, jako pierwszych do dzbana, później już nie będzie to możliwe". Zapanowało głębokie milczenie, każdy uświadomił sobie oczywistość tego stwierdzenia.

Profesor zapytał : "Co stanowi kamienie w waszym życiu ?, Wasze zdrowie ?, Wasza rodzina?, Kariera?, Przyjaciele?, Zrealizowane marzenia?, Robienie tego, co jest waszą pasją ?, Uczenie się ?, Odpoczynek ?, "Danie sobie czasu...?, Czy jeszcze coś innego ?".

Należy pamiętać, że najważniejsze jest włożyć swoje “kamienie” jako pierwsze do życia, w przeciwnym wypadku ryzykujemy przegrać... przegrać własne życie. Jeśli damy pierwszeństwo drobiazgom (żwir, piasek), wypełnimy życie drobiazgami i nie będziemy mieć wystarczająco dużo cennego czasu, by poświęcić go na ważne elementy życia.”
Znalezione w sieci / @alexascoaching

Aleksandra Gwóźdź - prowadzi coaching rozwoju osobistego
Sesja wstępna jest bezpłatna ,po prostu napisz : alexascoaching@gmail.com
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj