Na czym polega pierwsza pomoc psychologiczna?

2023-07-22 15:23:13

Łukasz Drywa
Każdy z nas w życiu mierzy się z nagłymi i nieprzewidzianymi wydarzeniami, które powodują ogromny stres i mogą prowadzić do kryzysu psychologicznego. Takimi sytuacjami mogą być np. wypadek, utrata pracy, nagła choroba, śmierć bliskiej osoby. Wsparcie w sytuacji kryzysowej może być udzielane zarówno zaraz po zetknięciu się z traumatycznym wydarzeniam, jak również kilka tygodni po nim.

Wielu ekspertów porównuje pierwszą pomoc psychologiczną do działania ratowników medycznych w sytuacji zagrożenia życia: ich zadaniem jest udzielić pomocy na miejscu, a jeśli pacjent tego wymaga przekazanie go pod opiekę lekarzy. Podobnie jest w przypadku pierwszej pomocy psychologicznej. W części przypadków wystarczy ona do przywrócenia poczucia bezpieczeństwa, więzi z innymi, spokoju i nadziei. Są również sytuacje, gdy pierwsza pomoc psychologiczna nie okaże się wystarczająca i konieczne będzie dalsze wsparcie udzielane przez psychologa czy psychoterapeutę.

Dlaczego pierwsza pomoc psychologiczna jest tak ważna?

Zgodnie z informacjami przedstawianymi m.in. przez WHO, pierwsza pomoc psychologiczna zmniejsza ryzyko wystąpienia zaostrzenia kryzysu, pomaga klientowi odkryć zasoby, z których może skorzystać w danej sytuacji, a także zapobiega powstaniu zaburzeń psychicznych.
Co szczególnie istotne, pierwsza pomoc psychologiczna często wymieniana jest jako lekarstwo na kryzys, czyli ostre i jednocześnie przejściowe doświadczenie zakłócenia równowagi psychicznej. Czyli, jeśli sytuacja w której się znaleźliśmy przekracza nasze możliwości samodzielnego poradzenia sobie z nią, powoduje stan dezorganizacji i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, pomóc nam może spotkanie z konsultantem kryzysowym.

Co może świadczyć, że znajdujemy się w kryzysie? Mogą to być m.in.:

apatia
poczucie braku sensu
spadek motywacji do działania i pracy,
niekontrolowane wybuchy płaczu lub złości,
wycofanie z życia towarzyskiego,
napięcie,
lęk

Ile razy w sowim życiu doświadczyłaś/doświadczyłeś kryzysowych sytuacji, z którymi nie byłaś/byłeś w stanie sobie poradzić? Prawdopodobieństwo, że każdy z nas przeżył takie chwile jest niemal stuprocentowe. Konsekwencje kryzysu mogą być poważne: depresja, zaburzenia lękowe, uzależnienia, czy zespół stosu pourazowego. Dlatego szybka pierwsza pomoc psychologiczna udzielana przez odpowiednio przygotowaną osobę jest tak istotna.

W jaki sposób udzielam pierwszej pomocy psychologicznej?

Działam zgodnie z modelem RAPID, przygotowanym przez WHO. Składa się on z 5 kroków:

(R) – Reflective Listening – aktywne słuchanie
(A) – Assessment of needs – ocena funkcjonowania i diagnoza sytuacji
(P) – Priorytetyzacja
(I) – Interwencja
(D) – Disposition – Zakończenie interwencji

Co ważne, na pierwszą pomoc psychologiczną, której udzielam, składają się 3 spotkania. W ich trakcie oceniam sytuację Klienta, razem z nim przyglądamy się najważniejszym kwestiom oraz ustalamy strategię i plan działania. Pamiętaj, jeśli zmagasz się z sytuacją kryzysową, nie musisz mierzyć się z nią sam. Pierwsza pomoc psychologiczna u konsultanta kryzysowego pomoże Ci wrócić do normy i zmniejszyć ryzyko nasilenia kryzysu.

Skontaktuj się ze mną i umów bezpłatne, niezobowiązujące spotkanie!
Popularność: 0    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj