Dlaczego szczęście ma tak duże znaczenie dla przywództwa?

2023-09-29 15:16:08

Dominik Szot
W miarę jak liderzy zbliżają się do osiągnięcia jakiegoś trudnego celu, tuż za nim pojawia się kolejny, jeszcze bardziej wymagający. W takiej sytuacji szczęście często zaczyna wiązać się z wynikami. Im jest to trudniejsze, tym lepiej. Okazuje się jednak, że nie tego szukają spełnieni przywódcy i otaczający ich ludzie. Z czasem inne rzeczy niż kolejny sukces na horyzoncie przestają mieć znaczenie. Może to być więcej pieniędzy, lepszy samochód lub większy dom, wakacje w bardziej prestiżowym miejscu lub cokolwiek innego.

Równanie szczęścia przywódcy
Jestem osobą, która kiedyś taka była i nauczyła się prawdziwego szczęścia – jazdy na motocyklu, kąpieli leśnej, wspólnego gotowania z rodziną i przyjaciółmi, zdobywania nowych kompetencji i coachingu ludzi. Ponad dekadę zajęło mi odkrycie, czego naprawdę potrzebuję do szczęścia, i tym właśnie chcę się podzielić.

Żyj teraz
Kiedy żyjesz tu i teraz, możesz z łatwością cieszyć się wszystkimi drobnymi wydarzeniami, które tworzą chwile rozrywki i radości, jak na przykład wciąż ciepłe ubrania prosto z suszarki lub obserwowanie gwiazd w stanie pełnego odprężenia. Cieszenie się wszystkimi drobnymi rzeczami, które dla siebie robisz, tworząc w ten sposób chwile radości, to właśnie przepis na doświadczanie szczęścia – ponieważ żyjesz tu i w tej chwili.

Miej niczym nieograniczone marzenia
Wielkie marzenia dają ci rozmach. Wyobraź sobie, że planujesz wakacje w pięknym miejscu. A co jeśli dodatkowo rozważysz zdrowszą dietę i bardziej aktywne zajęcia, których nigdy wcześniej nie próbowałeś? A co by było, gdybyś poznał nowych przyjaciół, którzy mogliby Cię zainspirować? A co, jeśli zacząłeś nowy, wzmacniający lub wzbogacający nawyk, taki jak joga lub tai-chi, lub podjąłeś nowe twórcze i uspokajające hobby, takie jak granie muzyki lub taniec?

Zapomnij o przeszłości
Zapominanie o przeszłości polega na wyciąganiu wniosków z lekcji, których nauczyliśmy się w życiu, popełnionych błędów i porażek, które napotkaliśmy. Wszystkie są wspaniałe, ponieważ stanowią naszą własną historię i powód do dumy – bez względu na to, czym były – i które już nie istnieją. Rozpamiętywanie przeszłości może sprawić, że poczujesz, że utknąłeś. Zamiast tego wykorzystaj przeszłość do napędzania swoich bieżących działań za pomocą dobrze znanych zasobów.

Nowe wymagania dotyczące przywództwa
Umiejętność zapewnienia bezpieczeństwa psychicznego ekipie pracowników i empatia w przywództwie to prawdopodobnie umiejętności, których liderzy najbardziej pragną. Jedno i drugie wymaga pewnego dystansu i wyjątkowej postawy uważności, współczucia, łagodności i ciekawości. Tylko wtedy ludzie wokół Ciebie będą mogli czuć się bezpiecznie. W takich warunkach ludzie mogą mieć szansę i przestrzeń do wypowiadania się bez obawy, że zostaną osądzeni.

Nie jest tajemnicą, że najlepszymi przyjaciółmi lidera jest poczucie humoru i zdrowy dystans do wszystkiego, co dzieje się wokół niego. Perspektywa lidera jest zupełnie inna od perspektywy kogokolwiek innego w firmie, ponieważ zakres, głębokość i długość obserwacji i analiz są megawielowymiarowe, długotrwałe i oparte na strategii. Liderzy widzą zatem efekty krótkoterminowe i jednocześnie analizują, jaki wpływ może to mieć na ich plany długoterminowe.

Pracownicy niższego szczebla skupiają uwagę na różnych sprawach, które są nadal ważne dla firmy, tyle że nie w tej samej skali. Z mojego punktu widzenia to właśnie jest przyczyną napięć i trudności; różnice w postrzeganiu tych samych spraw z zupełnie odmiennych punktów widzenia.

Bazując na moim 30-letnim doświadczeniu biznesowym jako lidera, przedsiębiorcy i dyrektora generalnego, rozumiem, że perspektywa innych dotyczy projektów lub zadań, które aktualnie realizują. Perspektywa lidera to zbiór wszystkich tych projektów i zadań wszystkich ludzi, które generują skumulowane rezultaty w dłuższym horyzoncie czasowym. Chodzi o wszystko, co składa się na końcowy roczny wynik firmy, a może nawet większy – dwu-, pięcioletni wynik biznesowy. Aby znaleźć się na tej samej stronie i uzyskać tę samą perspektywę, liderzy mogą na chwilę zwolnić.

W przypadku moich klientów coachingowych często słyszę, że duże decyzje czy inwestycje nie powodują, że czują się źle, ale małe rzeczy, małe błędy lub naprawdę drobne sprawy są prawdziwym źródłem ich frustracji. Kiedy liderzy skupiają się na ważnych rzeczach, nie chcą słyszeć, że coś ich utrudnia i powstrzymuje. Małe problemy tych liderów mogą być ogromnymi wyzwaniami dla innych, a może nawet największymi przeszkodami, jakie ludzie napotkali w całym swoim życiu. Biznes to rollercoaster, a kiedy przyspiesza, wymaga także pełnego zaangażowania wszystkich uczestników. Przede wszystkim powoduje napięcie emocjonalne i to właśnie liderzy mają obowiązek obserwować, łagodzić i pomagać radzić sobie z radością i szczęściem.

Podoba mi się anegdota o dziecięcej ciekawości w niebezpiecznych sytuacjach. Kiedy w kuchni wybucha pożar, małe dzieci biegają, żeby zobaczyć, co to jest i cieszą się, że widzą coś zupełnie nowego, podczas gdy dorośli wpadają w panikę i krzyczą o pomoc. Tu chodzi o wiedzę dorosłych i przewidywane przez nich konsekwencje. Dzieci nie posiadają tych informacji, więc nie mogą przewidzieć przyszłości tak, jak robią to ich rodzice.

Podsumowanie
Kiedy liderzy są bardziej skupieni na bieżącej chwili, a dziecięca ciekawość miesza się ze szczęściem wynikającym z nauczenia się czegoś nowego, ich podejście do problemów i nowych sytuacji może być zupełnie inne. Potrzebują jedynie dystansu i humoru.

Dlatego życie tu i teraz jest tak ważne. Dlatego tak ważny jest zapach lokalnej piekarni, struktura papieru, na którym piszesz, smak herbaty oraz ton i tempo rozmów współpracowników. Wszystkie te rzeczy mogą pomóc liderom zastanowić się, zwolnić tempo i spojrzeć na innych ze współczuciem, zainteresowaniem i wdzięcznością. Wtedy przywódcy będą mogli wyrażać podziw i podziw poprzez rozbawienie i dumę z innych oraz dzielić się swoim szczęściem.

Ciesz się wszystkim i dziel się radością wokół. To jest liderstwo na plus :-)!.

Oryginalny tekst na FORBES USA:
https://www.forbes.com/sites/forbescoachescouncil/2023/09/01/why-does-happiness-matter-so-much-for-leadership/?sh=3ce86e0a6cf2


Popularność: 0    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj