Po co iść na coaching? Korzyści płynące z coachingu

2024-02-25 20:49:14

Wojciech Rajmund Brania
Coaching, coach, coachowanie. Pojęcia, które w różnych miejscach Internetu: w social mediach, artykułach medialnych, blogach, webinarach, mailingach…, odmieniane są przez wszystkie przypadki. Można odnieść wrażenie, że każdy w jakiejś odmianie spotkał się z tymi słowami. Jednak pod każdym słowem kryje się nadane mu znaczenie. I choć w większości rozumienie poszczególnych słów jest podobne, to jednak nigdy nie ma pewności co zrozumie i jak zinterpretuje je ktoś inny.

Coaching

Pojawiające się nowe profesje potrzebują nowych określeń. I choć coaching, jako profesja wspierania ludzi, swój intensywny rozwój przeżywa od ćwierćwiecza, można spotkać się z różnymi semantycznymi znaczeniami słów: coach, coaching. I pewnie jeszcze trochę potrwa aż ugruntuje się pojęcie coachingu, jako profesji rozwojowej wspierającej podopiecznych (coachee) w dodarciu do ich własnych celów. Wielość znaczeń, a także wykorzystywanie określenia coach, coaching, do nazywania różnych przedsięwzięć mających na celu wywarcie wpływu lub wywołanie krótkotrwałych emocji, utrudniają utrwalenie się w przestrzeni społecznej profesjonalnego coacha.

Czym coaching jest dla mnie?

Coaching to aktywne słuchanie, rozmowa, odkrywanie. Coaching to przestrzeń dla klienta. Jego czas, potrzeby, tematy i uczucia są ważne. Coach wysłuchuje, towarzyszy, tworzy atmosferę, czuwa, otacza i jest obecny. Jest dla klienta. Podczas sesji poszukujemy i odkrywamy to czego klient potrzebuje, jakie efektu oczekuje i jak chce to zrobić. A potem... Potem znajdujemy drzemiące w nim talenty, potencjał i umiejętności lub drogę do ich rozwinięcia. To jak bieg na orientację. To klient ma mapę z zaznaczonymi celami, a drogę, którą chce do nich dotrzeć wybieram sam. Coach pomaga tylko w odkryciu tej najlepszej, najprostszej albo właściwej w danym momencie. A więc w drogę!

Dla kogo i po co jest coaching?

Sesja coachingowa to przestrzeń na wypowiedzenie swoich myśli. Daje szansę, otwiera możliwości i rzuca nowe światło na stare sytuacje. A nawet więcej, rozświetla je, a wówczas można zobaczyć wyjścia, których dotychczas nie widzieliśmy w bałaganie codzienności. W unoszącym się kurzu wzbudzanym przez galopujące myśli. Biegnąc przez codzienność nie zwracamy uwagi na wiele ważnych szczegółów. Jedziemy utartymi koleinami. Pozbawiamy się dziecięcej ciekawości sprawdzania tego co za rogiem. A za rogiem jest nowe, inna perspektywa, czasem nowa/y JA.
Jeśli masz w sobie odrobinę ciekawości. Chcesz zatrzymać się na moment i sprawdzić co jest za rogiem. A nawet jeśli nie interesuje cię co jest za rogiem, lecz chcesz tylko pogadać o uwierającej cię codzienności. Masz ochotę wyrzucić z siebie to co uwiera i zrobić miejsce nowemu. Skorzystaj z okazji i wypróbuj tę metodę wsparcia.
Masz poczucie marazmu i chcesz coś zmienić.
Utknęłaś/utknąłeś w miejscu, z którego ciężko ruszyć Ci dalej.
Drażni Cię jakaś sytuacja i nie wiesz co zrobić, żeby ją zmienić.
Masz dylemat i potrzebujesz dokonać wyboru.
Nie jesteś pewna/y swoich możliwości i potrzebujesz nabrać przekonania, że dasz sobie radę.
Potrzebujesz poprawić swoją relację z bliską Ci osobą, szefem, podwładnymi.
Nie potrafisz opędzić się od niewspierających Cię myśli.
Towarzyszy Ci niepewność i brak wiary w siebie.
Zastanawiasz się nad sięgnięciem po pomoc, ale nie masz odwagi, żeby spróbować. Nic prostszego. Zobacz zakładkę kontakt, (https://zalapbalans.pl/kontakt/) a znajdziesz tam numer telefonu, adres mailowy, formularz kontaktowy i facebooka. Wybierz co wolisz.
Zasady profesjonalnego coachingu.
Coaching to proces wsparcia krótkoterminowego. Przeciętnie trwa od sześciu do dwunastu sesji, odbywających się średnio co dwa tygodnie. Głównym “aktorem” jest klient. Jego cele, potrzeby, komfort, bezpieczeństwo jest najważniejsze. Czas, decyzje i zaangażowanie należą do klienta. Coach słucha, zadaje pytania i podąża za klientem wykorzystując adekwatne metody i narzędzia coachingowe. Tworzy przestrzeń, w której kreatorem i decydentem jest klient.

Korzyści z coachingu.

Efekty coachingu mogą być niewyobrażalne. Nie sposób je wymienić. Faktem jest, że czas spędzony na sesjach coachingowych to chwile spędzone z sobą, w poszukiwaniu lepszej, bogatszej, mocniejszej, sprawczej, skutecznej, bardziej świadomej i pewniejszej wersji siebie. Świadomość swoich zalet, umiejętności, doświadczeń, sukcesów, nazwanie potrzeb, dążeń i emocji jest punktem wyjścia do realizacji zamierzeń, poprawy relacji i wzmacniania siebie. A to już tylko krok do bycia szczęśliwym człowiekiem.
Popularność: 0    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj