Większość naszych zachowań i działań w życiu wynika z tego w co wierzymy. Jeśli uważasz, że po 30-stce jest już za późno na zmianę pracy, prawdopodobnie podświadomie będziesz robić wszystko, aby to przekonanie potwierdzić. Nie będziesz wierzyć, że to może się udać, więc nawet nie spróbujesz podejmować działań w tym kierunku.
„Możesz mieć wszystko czego zapragniesz, jeśli pozbędziesz się przekonania, że nie możesz tego mieć” Anthony Robbins. W większości przypadków nasze przekonania budowane są na bazie zapisów podświadomości, z czego czasami nie zdajemy sobie sprawy. Nie uświadamiamy sobie też, że niektóre z nich ograniczają nasze życie. Dzięki coachingowi jesteśmy w stanie zidentyfikować te przekonania, świadomie zastanowić się nad nimi i przeanalizować na ile są nam przydatne, a jeśli nie są, zacząć je zmieniać.
Skąd się biorą nasze przekonania?
Większość przekonań towarzyszy nam od dawna. Zostały one nam przedstawione lub wpojone przez naszych rodziców, rodzinę, otoczenie, są częścią naszej kultury, religii. Wykreowaliśmy je w szkole, pod wpływem doświadczeń oraz sytuacji, w jakich się znaleźliśmy. Przeanalizujmy to na przykładzie wiary w Świętego Mikołaja. Jako dzieci byliśmy przekonani, że Święty Mikołaj istnieje, ponieważ rodzice i wszyscy dookoła mówili nam, że to prawda. Znajdowaliśmy prezenty pod choinką, bądź też spotykaliśmy go w przedszkolu i cóż z tego, że broda mu odpadała, dalej wierzyliśmy. Byliśmy przekonani, że Mikołaj jest prawdziwy, do momentu kiedy powiedziano nam, że to nieprawda. Dopiero wtedy zaczęliśmy analizować wszystkie dowody, które faktycznie wskazywały, że to nasz wujek przebierał się w czerwony strój i rozdawał prezenty.
Komentarze