Hierarchia wartości jako kryterium osiągania sukcesu

2024-05-01 08:36:49

Ewelina Cooke
Artykul na portalu HR Polska

„Nie jest trudno podjąć decyzję, jeśli zna się swoje wartości”. Zdanie to wypowiedział Roy Edward Disney, bratanek amerykańskiego producenta filmowego, scenarzysty, reżysera, animatora, przedsiębiorcy Walta Disney’a.

Jednym z kryteriów osiągnięcia sukcesu jest znajomość swojej hierarchii wartości. W książce „Nasza moc bez granic” Anthony'ego Robbinsa czytamy, że gdy przeanalizujemy ludzi sukcesu, okazuje się, że zawsze miały jasno sprecyzowane, co jest dla nich w życiu najważniejsze. Ich wizje mogły być różne, lecz wszyscy mieli podstawę moralną. Wiedzieli kim są, znali siebie i wiedzieli dlaczego robią to, co robią. Znajomość naszych wartości jest jednym z warunków dążenia do zrozumienia samego siebie, a tym samym do szybszego dojścia do określonych celów, ułatwienia podjęcia odpowiednich decyzji, postępowania w zgodzie z samym sobą.

Co to są wartości?
Wartości składają się na to kim jesteśmy. Są częścią nas, mają bardzo istotne znaczenie w naszym życiu, reprezentują naszą unikalność. Dodatkowo napędzają nasze wybory, działania, postępowania. Nie ma czegoś takiego jak złe albo dobre wartości. Ważne jest, aby znać swoją hierarchię wartości, po to by móc sobą kierować, czerpać motywację, umieć podjąć odpowiednie decyzję i wspierać samego siebie. Za sprawą różnych zdarzeń hierarchia ta może ulec zmianie, ale w większości przypadków te fundamentalne wartości pozostają z nami do końca naszego życia. Jeżeli mamy zamiar żyć pomyślnie, rozwijać się, musimy wiedzieć według jakich kryteriów mierzyć i osądzać nasze sukcesy i porażki. W przeciwnym razie możemy mieć wszystko, ale nadal czuć , że nie mamy nic.Czasem widzimy ludzi, którzy pomimo posiadania bogactwa, milionów wcale nie są szczęśliwi, ponieważ ich życie jest w sprzeczności z tym, co jest dla nich najważniejsze. Dlatego, aby czuć się w pełni szczęśliwym, należy honorować najważniejsze wartości każdego dnia.

Więcej na portalu HR Polska
http://hrpolska.pl/coaching/narzedzia/wartosci.html
Popularność: 0    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj