MBTI czyli typy osobowości
2024-08-28 00:51:14
Agnieszka Majda
Czy zastanawiałaś/-eś się, skąd czerpiesz energię do działania?
Jeśli czerpiesz energię ze ,,świata zewnętrznego”, czyli interakcji z ludźmi, z którymi spędzasz czas, śmiejesz się i rozmawiasz, prawdopodobnie masz preferencję do ekstrawersji. Jeśli wolisz koncentrować się na swoim ,,wewnętrznym świecie”, swoich pomysłach i doświadczeniach oraz czerpiesz energię z refleksji nad swoimi myślami i wspomnieniami, prawdopodobnie masz preferencję do introwersji.
Co nam daje ta wiedza? Chociażby to, że planując wakacje czy chwile relaksu, nie każdy będzie wybierał to samo. Mając wiedzę o preferencjach naszego partnera czy członkach zespołu, z którym pracujemy, możemy tak dopasować aktywności, aby każdy znalazł coś dla siebie i czerpał energię z właściwego dla siebie świata.
A jak to jest z informacjami? Kiedy masz podjąć decyzję, zapewne najpierw pozyskujesz informacje, które będą Ci potrzebne, aby podjąć decyzję… Zastanówmy się zatem, jaki jest to rodzaj informacji?
Czy będą to raczej rzeczywiste i konkretne informacje, gdzie zwrócisz uwagę na szczegóły i kwestie praktyczne, tak jak robią to osoby z poznaniem. Czy raczej skoncentrujesz się na całościowym obrazie oraz powiązaniach między faktami i będziesz czerpał satysfakcję z możliwości, które dostrzeżesz, tak jak robią to osoby z intuicją?
Ciekawe obserwacje poczyniłam, słuchając, jak ludzie analizują jabłko. Osoby z poznaniem widziały kolor, kształt, ogonek i wielkość jabłka. Osoby z intuicją rozpływały się nad jego smakiem, zapachem i szukały w myślach sadu, gdzie mogło rosnąć lub przypominały sobie zapach szarlotki, którą niedawno upiekły. Piszę Wam o tym, ponieważ cześć z nas zacznie od szczegółu, a część od ogółu. Właściwe podejście do danego typu osobowości bardzo ułatwi komunikację i pozwoli spojrzeć z różnych perspektyw na ogrom informacji, które docierają do nas każdego dnia. Pozwoli wykorzystać te informacje we właściwy sposób i tak dopasować osoby do danego projektu, aby wykorzystać ich mocne strony i uzyskać doskonałe efekty.
Gdy już zbierzesz potrzebne informacje, co wtedy? Należy je ocenić i podjąć właściwą decyzję. I tu znowu napotykamy różne sposoby podejmowania decyzji.
Osoby z myśleniem podejmą decyzję przez pryzmat logicznych konsekwencji, dystansując się od danej sytuacji. W obiektywny sposób przeanalizują za i przeciw, dążą bowiem do zdefiniowania obiektywnych kryteriów oceny. Z kolei osoby z odczuwaniem preferują wczuć się w sytuację i identyfikują się z osobami włączonymi w daną sytuację. Dążą do harmonii i traktują każdego indywidualnie.
W takiej sytuacji punkt widzenia osób z myśleniem i odczuwaniem jest zupełnie inny. Wiedza na temat tej preferencji pozwala nam uniknąć konfliktów i właściwie podejmować decyzji w zależności o wielu czynników, biorąc pod uwagę oba punkty widzenia i obie preferencje.
I ostatni już nasz ,,styl życia” czyli to w jaki sposób działamy w świecie zewnętrznym.
Jeśli wolimy żyć w zaplanowanym i uporządkowanym świecie, a nasze życie ma pewną ,,strukturę”, prawdopodobnie mamy preferencję do osądzania. Jeśli natomiast lubimy mieć różne opcje otwarte do końca i do życia podchodzimy w sposób spontaniczny, a plany i struktura nas męczą, prawdopodobnie będziemy mieć preferencję do obserwacji.
Wiedza na temat naszego naturalnego stylu życia jest istotna z punktu widzenia chociażby planowania. Większą tolerancję będziemy mieli na partnera, który wszystko robi ,,na ostatnią chwilę”, bo ma spontaniczne podejście do życia. Inaczej też zarządzimy członkiem zespołu, który lubi mieć wszystko zaplanowane i poukładane, zanim jeszcze projekt się rozpocznie.
Żyjemy w czasach, w których wszystko dzieje się bardzo szybko. Komunikacja i relacje są coraz szybsze. Często nie mamy czasu, aby zatrzymać się i zastanowić, czy wózek, który pchamy, jest nadal pełny, czy już kręcimy się w kółko. Znajomość naszego typu osobowości oraz członków naszego zespołu, pomaga nam zrozumieć naturalne różnice pomiędzy osobowościami oraz czerpać korzyści z tych różnic. Dzisiaj z narzędzia diagnozującego nasze naturalne predyspozycje i preferencje korzysta 3,5 miliona osób rocznie. Jest to najszerzej wykorzystywane na świecie narzędzie psychometryczne, dzięki któremu odkrywamy 16 typów osobowości. Rozszyfrowuje on nasz sposób postrzegania świata, pomaga lepiej zrozumieć samego siebie i otaczających nas ludzi. Według MBTI nie ma złych ani dobrych typów osobowości, są one odmienne i unikatowe, ale wszystkie ważne w budowaniu różnorodności otaczającego nas świata. Każdy z nas jest inny, a przez to wyjątkowy. Korzystajmy zatem z tej wyjątkowości i budujmy na mocnych stronach. Wówczas wszyscy będziemy spełnieni i szczęśliwi.
Komentarze