Ludzki mózg ma zdolność do modyfikowania swojej struktury i funkcji w odpowiedzi na nowe doświadczenia oraz naukę. Jeszcze do niedawna uważano, że takie zdolności mają tylko mózgi rozwijające się, dziś wiemy że także mózgi osób dorosłych mogą budować nowe połączenia miedzy neuronami, a w określonych sytuacjach przywrócić te utracone. Proces ten nazywamy neuroplastycznością i odgrywa on kluczową rolę w procesie uczenia się, zapamiętywania i adaptacji do zmian środowiskowych. Dlatego aby budować nowe połączenia miedzy neuronami warto uprawiać fitness mózgu.
Są to działania, do których mózg nie jest przyzwyczajony, nie robi ich regularnie. Może to być np. nauka gry na nowym instrumencie, nauka języka obcego, ale także i małe zmiany np. jeśli na co dzień myjesz zęby prawą ręką, zmień ją na lewa albo wróć inną niż zazwyczaj drogą z pracy do domu.
Aktywność fizyczna jest również doskonałym pomysłem, ponieważ regeneruje komórki nerwowe i inicjuje ich rozrost czyli sprzyja neuroplastyczności mózgu. Dodatkowo pomaga obniżyć poziom kortyzolu, który wydziela się w chwili stresu wiec dodatkowo pomaga nam wrócić do równowagi psychicznej. Neurobiolodzy udowodnili, że wykonywanie poziomych mikroruchów gałką oczną pomaga regulować pracę mózgu i go resetować. To właśnie dlatego np. jazda na rowerze, podczas której nieświadomie skanujemy zmieniający się krajobraz, jest niezwykle relaksująca. Ważne jest aby rodzaje sportów, które dla siebie wybierzemy był zgodny z naszym typem osobowości, stylem życia i możliwościami naszego organizmu. Będą przynosiły nam wówczas większą satysfakcję i chętniej będziemy je uprawiać.
Gra w kalambury, zagadki słowne czy szachy to propozycje aktywności dzięki którym ćwiczymy logiczne myślenie. Warto też układać kostkę Rubika, grać w Scrabble, gry karciane, rozwiązywać krzyżówki, grać w sudoku i inne gry logiczne, ponieważ poprawiają one koncentrację i zapewniają stymulację naszemu mózgowi.
Każde przełamywanie rutyny, to także trening dla mózgu. Zwiedzanie nowych miejsc, zajęcia artystyczne, czy poznawanie nowych ludzi, szczególnie tych o innym niż nasz stylu myślenia, będzie dla nas wyzwaniem. A jeśli do tego będziemy starać się polepszyć komunikacje z nimi i komunikować się zgodnie z ich stylem myślenia, to będzie dla nas prawdziwy fitness mózgu. Nagrodą natomiast będzie zrozumienie i skuteczna komunikacja wiec takie przyjemne z pożytecznym ,będzie można szybko zauważyć.
Powinniśmy także dbać o własne samopoczucia i często się uśmiechać. Oglądanie komedii, kabaretów, spotkania w gronie przyjaciół, to tylko kilka pomysłów na zdrowy śmiech. Dobroczynne działanie śmiechu wiąże się bowiem ze zmniejszeniem wydzielania kortyzolu, o którym pisałam wcześniej. Śmiejąc się możemy szybciej wrócić do równowagi emocjonalnej i cieszyć się życiem.
Regularny trening mentalny także pozwala zachować jasność umysłu i chroni nas w chwilach, kiedy nie wszystko układa się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Medytacja, ćwiczenia relaksujące, psychoterapia. Praktykuj wdzięczność, doceniaj małe rzeczy każdego dnia. Ostatnio modny stał się Mindfulness. To technika polegająca na skupieniu uwagi na chwili obecnej. Bycie „tu i teraz” pomaga to zredukować stres, poprawić koncentrację i zwiększyć poczucie spokoju. Podobne efekty daje także joga. Sprawdź, która technika będzie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie i wprowadź ją do codziennej rutyny.
Warto również pamiętać aby skupiać się na pozytywach stronach życia, a nie tylko tych negatywnym. Często nie doceniamy tego co mamy, a wystarczy chwila refleksji aby zobaczyć jak wielki skarb jest wokół nas. Praktykowanie wdzięczności pozwoli nam przetrwać czas, gdy w życie nie układa się tak jak byśmy chcieli i sobie wyobrażali.
Mózg jak wiemy, zbudowany jest z dwóch półkul, które działają niezależnie od siebie w zakresie pewnych funkcji, a w zakresie w innych współpracują ze sobą. Kiedy dorastamy, mózg może przywyknąć do posługiwania się częściej jedną z półkul. Będzie to miało konsekwencje w dorosłym życiu rzutując np. na wybór edukacji czy preferencji zawodowych. Łatwiej uczymy się czegoś nowego z pomocą dominującej półkuli, ale warto pamiętać o tym aby starać się zaangażować obie półkule. Jeśli wykazujemy zdolności artystyczne, mamy talent humanistyczny, to zapewne mamy przewagę aktywności prawej półkuli. Jeżeli natomiast posiadamy umysł ścisły, a nasze postrzeganie świata opiera się w głównej mierze na logice, a nie emocjach to mamy przewagę aktywności lewej półkuli.
Żyjemy w czasach gdzie wszystko dzieję się bardzo szybko, jest duża niepewność co powoduje, że podwyższony poziom kortyzolu i przewlekły stres „zabijają” nasze neurony, głównie te odpowiadające za myślenie czy kreatywność.
Dobrym sposobem aby ukoić nasz układ nerwowy, jest regularny odpoczynek. W pracy dbajmy o to żeby robić przerwy. Można zastosować np. metodę Pomodoro, która polega na podzieleniu pracy na krótkie, 25-minutowe odcinki, po których następuje 5 minut przerwy. Wykonujemy 4 takie cykle (25 minut pracy i 5 minut przerwy). Potem mamy czas na dłuższy odpoczynek: 20-30 minut. Jeśli to możliwe zaczerpnijmy wtedy świeżego powietrza np. idąc na spacer albo chociaż otwórzmy okno, wstańmy zza biurka i porozciągajmy się chwilę. Jeśli natomiast zdenerwujesz się, pomocny będzie głęboki oddech. Badania nad mózgiem pokazują, że głębokie oddychanie podnosi poziom hormonów szczęścia. Podobnie zresztą jak rozmowa z bliską osoba czy przytulanie. Warto zadbać także o jakość i czas snu oraz znaleźć każdego dnia przynajmniej chwilę dla siebie, aby nasz mózg nie czuł się maksymalnie wyczerpany codziennymi obowiązkami.
Kondycja psychiczna to bardzo istotny element zdrowego trybu życia. Nasz mózg posiada ogromny potencjał, a za pomocą ćwiczeń intelektualnych i fizycznych możemy ten potencjał skutecznie aktywować. Dlatego zachęcam do fitnessu nie tylko ciała ale i mózgu!
Komentarze