Wypalenie zawodowe – aspekty demograficzne

2024-09-01 02:07:11

Iwona Sewastynowicz
Wypalenie zawodowe ma wiele twarzy.

Ostatnio miałam okazję uczestniczyć jako ekspertka w TVP3 Poznań w programie "Łączymy". Temat dotyczył wypalenia zawodowego.

Jak wypalenie zawodowe wpływa na różne grupy wiekowe?

Głównymi grupami są: młodzi dorośli (21-35 lat), dorośli w średnim wieku (36-55 lat) oraz starsi dorośli (powyżej 55 lat).

Wypalenie wśród Młodych Dorosłych (21-35 lat).

Wypalenie zawodowe w tej grupie jest szczególnie dotkliwe ze względu na poziom stresu związanego z początkami kariery zawodowej. Jak pokazują badania, aż 85,23% pracowników w wieku 18-24 lat odczuwa to zjawisko. Podobnie, w badaniu przeprowadzonym przez Deloitte, odsetek młodych osób doświadczających wypalenia wzrósł do 52% w 2023 roku w porównaniu do 46% w 2022 roku.

Wypalenie wśród Dorosłych w Średnim Wieku (36-55 lat).

W tej grupie wiekowej wypalenie zawodowe ściśle wiąże się z wymaganiami zawodowymi oraz obowiązkami związanymi z życiem rodzinnym. Kobiety w wieku 20-35 lat oraz powyżej 55 lat wykazują wyższe poziomy wypalenia w porównaniu do mężczyzn w tych samych grupach wiekowych.

Wypalenie wśród Starszych Dorosłych (powyżej 55 lat).

Starsze osoby dorosłe są narażone na wypalenie zawodowe ze względu na skumulowane stresory związane z pracą oraz życiem osobistym. Badania pokazują, że po 55. roku życia poziom cynizmu i wyczerpania emocjonalnego gwałtownie wzrasta.

Strategie Zarządzania Wypaleniem Zawodowym.

Dostępne strategie zarządzania wypaleniem zawodowym obejmują zarówno interwencje indywidualne, jak i organizacyjne. Indywidualne podejścia mogą obejmować techniki zarządzania stresem, jak np. trening uważności. Z kolei na poziomie organizacyjnym, kluczowe jest wprowadzenie polityk sprzyjających równowadze między życiem zawodowym a prywatnym oraz zapewnienie odpowiedniego wsparcia psychologicznego.

Rozpowszechnienie wypalenia zawodowego jest problemem globalnym, dotykającym różne grupy wiekowe w różnym stopniu. Młodzi dorośli są szczególnie narażeni na wypalenie z powodu presji związanej z wkraczaniem na rynek pracy, podczas gdy starsi dorośli zmagają się z długoletnimi skutkami stresu zawodowego. Aby skutecznie zarządzać tym problemem, konieczne są zarówno indywidualne, jak i organizacyjne podejścia, które uwzględniają specyficzne potrzeby każdej grupy wiekowej.

Zapraszam każdego, kto odczuwa pierwsze lub dalsze symptomy wypalenia do skontaktowania się i skorzystania ze wsparcia w przezwyciężaniu symptomów i osiąganiu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
Popularność: 0    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj