Motywacja

2024-09-24 12:19:28

Gosia Pawlak-Kubasek
Jak zrobić, by mi się chciało, tak jak mi się nie chce??

Jeśli czegoś Ci się nie chce, to nic samo nie zadziała tak, by nagle Ci się zachciało. Cudów nie ma, magia nie istnieje. Samo po prostu się nie zrobi. Musi pojawić się motywacja.

Jak w takim razie motywować się do zmiany??
Przede wszystkim, pamiętajmy, że zmiana to działanie. Tylko działanie daje realne efekty prowadzące ostatecznie do zmiany. Jeśli więc szukamy motywacji do zmiany, musimy myśleć o szukaniu motywacji do działania.

Wena vs motywacja
Czekanie na wenę, która na nas spłynie i od tego nam się zachce tego, czego nam się do tej pory nie chciało – nic nie przyniesie. Wena to nie to samo co motywacja. A słowo MOTYWACJA nabiera już mitycznego znaczenia, wokół którego urosło wiele teorii.

Wszyscy niby wiemy, czym jest MOTYWACJA, ale jednak nie potrafimy się motywować. Czy motywacja to wena, impuls, moment, kiedy Ci się chce działać?? Nie. Motywacja to stan, to zbiór procesów psychicznych i fizjologicznych, które wynikając z autentycznej potrzeby, napędzają Cię do działania.

Z łaciny, słowo motywacja oznacza „wprawiać w ruch”, „popychać”, „poruszać”. Oznacza to, że jest to coś, co pozwala nam działać, popychać sprawy do celu, przez działanie, czyli wprawianie w ruch.

Czym jest motywacja??
W psychologii mówi się, że MOTYWACJA, to wszelkie procesy, które są zaangażowane w inicjowanie, ukierunkowanie i utrzymanie działań. Chodzi o to, że aby skutecznie działać, musisz wiedzieć co chcesz robić, jak chcesz robić i podtrzymywać to działanie aż do osiągnięcia celu.

Krótko mówiąc, jeśli na przykład, chcesz się nauczyć języka obcego, to musisz wiedzieć, jakiego języka, jakimi metodami, musisz rozpocząć naukę i znaleźć sposoby, które pozwolą ci wytrwać w tej nauce, aż osiągniesz ustalony przez siebie cel.

„Początek jest najważniejszą częścią pracy” Platon

Działanie składa się z etapów.
Przy każdym konkretnym działaniu, istnieje kilka różnych etapów, w których motywacja jest istotna i w których potrzeba być może innego rodzaju motywacji.

Możemy tu wyróżnić etap początkowy przed rozpoczęciem działania, etap ukierunkowania działania, i etap właściwego działania. Rozważmy to na przykładzie nauki języka obcego.

Uczymy się języka obcego – 3 etapy:

Pierwszy etap, przed rozpoczęciem działania.

Szukasz tutaj motywacji do tego, by w ogóle zacząć. Na tym etapie, istotne jest to, co chcesz robić i dlaczego?? Co chcesz zmienić, co chcesz osiągnąć, jaki jest Twój cel. Tu motywacji możesz szukać w dobrym określeniu sobie, co jest dla Ciebie ważne, jakie masz potrzeby, co chcesz osiągnąć przez to działanie, przez tę zmianę. Co się wydarzy, jak już to zrobisz. I tak musisz określić cel, by jego osiągnięcie było dla Ciebie atrakcyjne. Po co ci znajomość tego właśnie języka, do czego to wykorzystasz, na ile to jest dla Ciebie istotne, ważne i na ile jest realny ten cel, który sobie stawiasz. Samo osiągnięcie celu musi być dla Ciebie atrakcyjne, musi wzbudzać emocje.

Bez emocji trudno będzie wyzwolić w sobie chęć do działania.

Drugi etap, to ukierunkowanie działania.

To wszystkie sposoby, które będą doprowadzały CIę do realizacji postanowień. Czyli, co konkretnie musisz zrobić, żeby zrealizować to, co chcesz zrealizować. Czy samo oglądanie filmów w języku obcym doprowadzi Cię do nauki tego języka?? Być może, w bardzo odległym czasie. Czy nauczy Cię gramatyki, jeśli na tym ci zależy – raczej nie. Ale, jeśli umiesz już mówić w danym języku, a chcesz szlifować akcent – to oglądanie filmów w oryginale może pomóc. Musisz więc wiedzieć, jakie sposoby działania ukierunkują Cię na osiągnięcie Twojego celu i pozwolą go osiągnąć. I które z nich są dobre dla Ciebie – każdy z nas uczy się przecież inaczej. Jedni umieją i lubią pracować samodzielnie, inni wolą pracę w grupie, i to ich bardziej motywuje.

Ważne, by poznać siebie, wiedzieć co mi służy.

Trzeci etap, to działanie.

Tu szukasz motywacji, by doprowadzić sprawę do końca, czyli realizacji celu. Na tym etapie, istotne jest, by podzielić działanie na małe etapy / podetapy i na każdym takim podetapie znajdować dla siebie elementy napędzające do działania. Cały czas, z tyłu głowy mając to swoje – po co to robię?? Czym możesz napędzać się do działania?? Na każdego oczywiście działa coś innego, ale uniwersalną siłą napędzającą są emocje i sukcesy. Nic tak nie popędza pracy do przodu, jak osiągane efekty, które uruchamiają pozytywne emocje. Wtedy chce nam się jeszcze bardziej i jeszcze więcej. Ucząc się języka obcego, dostrzegaj nawet małe postępy – to że rozumiesz piosenkę, że możesz odczytać instrukcję, że rozumiesz jakąś zasadę gramatyczną – i doceniaj te postępy. Przygotuj sobie jakieś atrakcyjne formy nagrodzenia siebie – kup sobie ładny zeszyt, idź do kina, napij się pysznej kawy, upiecz ciasto, idź pobiegaj.

Nic bardziej nie zmotywuje Cię do działania, jak samo działanie i dostrzeżenie jego efektów.

Aby skutecznie motywować się do zmiany, trzeba pamiętać, że zmiana realizuje się przez działanie. Im bardziej atrakcyjne dla nas działanie, realistycznie ustalony cel podzielony na mniejsze etapy i wzbudzający w nas pozytywne emocje, tym większa motywacja do działania, a tym samym – większe prawdopodobieństwo osiągnięcia celu.

Można zrobić taki rachunek:

atrakcyjność celu + realność jego osiągnięcia + etapy + emocje = MOTYWACJA

Popularność: 0    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj