Diagnoza. Choroba przewlekła. I co dalej? 5 wskazówek jak oswoić nowy temat.

2024-11-14 11:39:50

Jagoda Gendaszyk
Jesteś w gabinecie lekarskim. Patrzysz na lekarza analizującego Twoje wyniki, który wzdycha ciężko i podnosi głowę. Patrzysz mu w oczy i już wiesz, że to jest moment, który zmieni Twoje dotychczasowe życie. Wyniki potwierdzają przewlekłą chorobę. Świat zwalnia. Wszystko co słyszysz wydaje się być snem. Nie wiesz kiedy opuszczasz gabinet. Docierasz do domu i zadajesz sobie pytanie "i co teraz?". Poniżej zamieszczam kilka sugestii co możesz zrobić, gdy pierwszy szok minie.
1. Potwierdź diagnozę.
Jeżeli chodzi o infekcje typu przeziębienie to diagnoza nie jest tak istotna, bo organizm sam wróci do równowagi. W przypadku chorób przewlekłych w pierwszej kolejności warto pójść do innego specjalisty i zapytać go o zdanie. Diagnoza potwierdzona w dwóch lub trzech niezależnych źródłach pozwala ustalić fakty. Teraz już na pewno wiemy, z czym mamy do czynienia i wbrew pozorom to jest pewna wartość. Niepewność bardzo męczy.
2. Czytaj.
To co możesz zrobić to dowiedzieć się jak najwięcej o chorobie, która Ci towarzyszy. Łatwiej pracować z oswojonym tematem, więc czytaj informacje z rzetelnych źródeł. Internet to w dzisiejszych czasach skarbnica wiedzy. W drugiej kolejności z pomocą przychodzą książki. Można się zaopatrzyć w księgarni jak i korzystać z zasobów bibliotecznych. Im większą mamy wiedzę na dany temat, tym bardziej odzyskujemy kontrolę nad własnym życiem. I chociaż nie możemy zmienić diagnozy, to wiedza umożliwi nam optymalne planowanie.
3. Rozmawiaj z ludźmi.
Poza tym, że zdobędziesz wiedzę specjalistyczną, warto rozmawiać z ludźmi o chorobie. Gdzie ich znajdziesz? W zasadzie wszędzie. Począwszy od kolejek u lekarza i znajomych lub rodziny, a skończywszy na forach internetowych. Warto czerpać z doświadczenia innych przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze zobaczysz, że nie jesteś sam. A po drugie znajdziesz osoby, które są na różnych etapach rozwoju danej choroby i mogą podzielić się zarówno swoim doświadczeniem jak i pewnymi sposobami radzenia sobie z nową sytuacją. Ze zdumieniem odkryjesz, że mówiąc otwarcie o swojej chorobie znajdziesz w swoim otoczeniu ludzi, którzy również mierzą się ze zdrowotnymi wyzwaniami. Nawet jeżeli okaże się, że dziedzina zdrowia jest inna, to możesz usłyszeć 'a, dobrze Cię rozumiem, sam mam kłopoty z ...'. To pozwala poczuć pewną przynależność do grupy ludzi, która stawia czoła wyzwaniom. Jednocześnie możesz zaobserwować jak radzą sobie inni i skorzystać z ich rad.
4. Znajdź lekarza, któremu zaufasz.
Kiedy już się dowiesz szczegółów dotyczących choroby i porozmawiasz z ludźmi zastanów się nad wyborem specjalisty. Możliwe, że będziesz się leczyć u lekarza, który przekazał Ci diagnozę. Niewykluczone jednak, że będziesz szukać innego. To co najważniejsze, to zadbanie o własne poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli będziesz ufać lekarzowi i słuchać jego zaleceń szanse na pomyślne leczenie wzrastają. Nie ma nic gorszego jak lekarz, do którego boimy się iść, a wychodząc z gabinetu czujemy się niezrozumiani i nie chcemy brać zapisanych leków. Trzeba szukać odpowiedniego lekarza. Do skutku. Można skorzystać z poleceń znajomych lub sprawdzić fora internetowe z opiniami. Ludzie są różni i poszukują u lekarzy różnych cech. Są osoby, które nie chcą znać szczegółów, a jedynie mieć pewność, że lekarz jest przekonany, że wybrana kuracja będzie skuteczna. Inni chcą słuchać szczegółów dotyczących leczenia i uczestniczyć w nim z zaangażowaniem. Zadają wiele pytań i potrzebują otwartego lekarza. Jeszcze inni doceniają dyplomy, które potwierdzają wiedzę. Będą również tacy, którzy chcą włączać do leczenia metody niekonwencjonalne i będą otwarci na nowinki. Każdy musi znaleźć specjalistę odpowiadającego swoim potrzebom.
5. Gdy stan się ustabilizuje eksperymentuj poza farmakologią.
Po znalezieniu odpowiedniego lekarza i ustaleniu leczenia trzymaj się go. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by poza tym lepiej o siebie zadbać w dziedzinie snu, odżywiania, dotlenienia, redukcji stresu oraz włączenia ruchu fizycznego, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Często ustabilizowanie rytmu dnia, zadbanie o wystarczającą liczbę godzin snu nocnego oraz zdrowe odżywianie w ustalonych odstępach czasu może pozytywnie wpłynąć na odporność organizmu i poprawić jego ogólny stan.
Gdy usłyszysz diagnozę skupiaj się na tym na co masz wpływ. Co możesz poprawić i zmienić. W jaki sposób możesz zadbać o siebie zamiast rozpaczać, że życie, które znałeś już się skończyło. Nigdy nie wiadomo co przyniesie to nowe, odmienione. Nowe aktywności, nowe znajomości? Tylko od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się po nie sięgnąć.
Popularność: 0    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj