Choroba bliskiej osoby

2024-11-25 11:11:15

Jagoda Gendaszyk
Gdy bliska osoba zapada na ciężką lub długotrwałą chorobę to najbliższa rodzina odczuwa bardzo mocno skutki zachodzących zmian. Po pierwsze otaczamy chorego opieką i wsparciem. Jednocześnie często przejmujemy więcej obowiązków domowych. Bywa także, że przejmujemy ciężar utrzymania rodziny. Jak sobie poradzić z tymi rolami?
1. Wspieraj mądrze.
Chory często chce nadal czynnie uczestniczyć w życiu rodziny. Ważne jest więc, by niepotrzebnie go nie wyręczać. Po pierwsze obniża to poczucie własnej wartości chorego, a po drugie dodatkowo nas obciąża. Jeżeli zatem chory może zrobić sobie kanapki, to choćby to zajęło więcej czasu, pozwólmy na to. Jeżeli chce pomóc w lekkich domowych obowiązkach, jak np. obieranie ziemniaków ucieszmy się i przyjmijmy z wdzięcznością pomoc. Być może nie ma możliwości, żeby chory nadal dźwigał zakupy, ale może przejmie część domowych obowiązków, jak podlewanie kwiatów czy zakupy internetowe. Prowadzenie domu składa się z różnorodnych zadań i na pewno znajdzie się coś dzięki czemu chory poczuje, że nadal ma swój wkład w życie rodzinne, a jednocześnie nie przeforsuje się.
2. Jak dbać o siebie?
Ważne, żeby z uwagą obserwować swój organizm. Choć bywa, że dużo zadań spada na naszą głowę. Nie wszystkie są na tyle pilne, by wykonać je od razu. I nie wszystkie są na tyle ważne, by wykonać je osobiście. Jeżeli to możliwe zlecajmy nadmiar zadań. Może dziadkowie mogą odebrać młodsze dziecko z przedszkola? A nasz starszak wyniesie śmieci i w drodze ze szkoły kupi pieczywo? Czasem seniorzy mają możliwość zakupienia potrzebnych leków korzystając z dogodniejszych godzin, kiedy w aptekach nie ma kolejek. Pamiętajmy również o chwili relaksu, kiedy nie zważając na sterty naczyń i prania usiądziemy z filiżanką herbaty, by cieszyć się chwilą. Często nowa sytuacja wydaje się nas przerastać, ale z czasem sprawy się układają. Te które działają dobrze kontynuujmy, a te z którymi wciąż mamy kłopoty zmieniajmy i szukajmy dla nich lepszych rozwiązań. Nie ma konieczności, by nowy plan od razu działał bez zarzutów. Uczmy się na błędach i bądźmy przy tym dla siebie wyrozumiali.
3. Opowiadaj o zmianie sytuacji.
Gdy choroba dotyka członka rodziny to ważne jest, by wyjaśnić sytuację dzieciom. Niezależnie od wieku. Nawet najmłodszym można powiedzieć w krótkim zdaniu: "Tata jest teraz chory i poświęcam mu więcej czasu". Zapewnijmy malucha, że wszyscy nadal go kochają, ale że faktycznie sytuacja domowa się zmieniła. Robimy to zarówno dla dzieci, które czują napięcie jakie narasta w takich sytuacjach, jak i dla siebie. Jeżeli będziemy udawali, że nic się nie stało dziecko prędzej czy później da znać swoim zachowaniem, że coś jest nie tak i będziemy mieli kolejną sytuację do rozwiązania. Poza dziećmi warto również poinformować najbliższą rodzinę - rodziców, rodzeństwo lub bliskich przyjaciół. Dzięki wyjaśnieniu sytuacji spotkamy się ze zrozumieniem i wsparciem. Unikniemy niepotrzebnych oczekiwań dotyczących spotkań i wzmocnimy relacje. Damy sobie jednocześnie szansę na to, żeby podzielić się swoimi troskami.
Zdrowie chorego jest bardzo ważne, jednak gdy zapomnimy o sobie ryzykujemy, że za jakiś czas sami będziemy wymagać pomocy i nie będziemy mieć już zdrowia i sił, by dalej wspierać. Najważniejsze to mimo zmiany sytuacji dbać o siebie i swoje potrzeby.
Popularność: 0    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj