Część chorób jest uznawana za nieuleczalne. Podawane lekarstwa jedynie poprawiają nasze samopoczucie i mają pozytywny wpływ na objawy, jednak nie mogą nas całkowicie wyleczyć. Co robić, gdy dowiadujemy się, że dane leki będziemy musieli zażywać do końca życia?
1. Sprawdź obciążenia
Warto przeczytać ulotkę i dowiedzieć się jakie są możliwe działania niepożądane. Rozmowa z lekarzem może przynieść odpowiedź na pytanie jak lek wpłynie na nasze zdrowie. Lekarze czasami dysponują wynikami badań i mogą powiedzieć na podstawie doświadczeń innych pacjentów, że lek nie będzie znacznie szkodził. Mogą również udzielić wskazówek dotyczących sposobu przyjmowania leków. Czasem tak prosta sprawa jak to, by nie przyjmować lekarstwa na pusty żołądek może nam oszczędzić nieprzyjemności. Jeżeli po zapoznaniu z ulotką widzimy, że działania niepożądane są znaczne lub po przyjęciu leku źle się czujemy warto wrócić do lekarza i zapytać czy istnieje inna możliwość. Obecnie rynek farmaceutyczny jest znacznie lepiej wyposażony, niż przed laty. Może się okazać, że lekarz bez problemu wskaże inny lek. Niewykluczone, że będzie droższy, ale może mieć ograniczone skutki uboczne.
2. Leki zagraniczne
Poza lekami w kraju warto poszukać informacji, czy zagranicą daną chorobę leczy się w ten sam sposób. Niejednokrotnie spotykamy sytuację, gdy istnieją skuteczniejsze lub bezpieczniejsze leki zagraniczne. Bywają bardzo drogie, jednak część leków jest refundowana. Poza tym zawsze można mieć nadzieję, że z czasem dany lek będzie wprowadzony również na rynek krajowy. Ważne, żeby wykazywać zainteresowanie tematem. Możliwe, że z czasem odkryjemy dobre rozwiązanie.
3. Nie wszystko stracone. Rozwój medycyny.
Nawet jeśli dowiadujemy się, że dany lek może powodować działania niepożądane lub długofalowo negatywnie wpływać na inne obszary zdrowia, nie należy tracić nadziei. Badania nad ulepszaniem leków i tworzeniem nowych cały czas trwają. Możliwe, że za parę lat powstanie zupełnie bezpieczny lek, który będzie mógł zastąpić dotychczasowe. Nie należy również tracić nadziei, że naukowcy znajdą przyczyny choroby i będą ją potrafili całkowicie wyleczyć. Słuchałam kiedyś konferencji dotyczącej SCAD (Spontaniczne Rozwarstwienie Tętnicy Wieńcowej), podczas której wypowiadała się pani kardiolog z wieloletnim doświadczeniem i omawiała jakie leki są obecnie zalecane. Na moment zatrzymała się w przemówieniu i wyjaśniła, że sama nie lubi używać sformułowania “zalecane do przyjmowania do końca życia”, bo na własne oczy widziała, że rozwój medycyny doprowadził do sytuacji, że leki zalecane w danym czasie, po kilku latach badań bywają odradzane. A to co lekarze mogą zrobić dla pacjentów to przekazywać im aktualne zalecenia, z zastrzeżeniem, że sytuacja w przyszłości może się zmienić.
4. Dbaj o siebie
W medycynie zdarzają się przypadki niewyjaśnionych remisji lub samoistnej poprawy samopoczucia pacjenta. To co możemy zrobić w danym czasie to dbać o siebie najlepiej jak umiemy. Jednocześnie bądźmy czujni. Jeżeli stan naszego zdrowia ulega pogorszeniu w spodziewanym obszarze koniecznie skonsultujmy się z lekarzem. Warto przeciwdziałać i zapobiegać takim sytuacjom na wczesnym etapie. W procesie chorowania i zdrowienia bardzo ważne jest zadbanie o swój dobrostan. Słuchanie własnego organizmu. Nawet w tak zaskakujących sprawach jak to, czy dalej spacerować, czy usiąść na ławce i odpocząć. Oraz czy kolejne spotkanie z dawno niewidzianą krewną, która bez przerwy narzeka naprawdę jest naszym obowiązkiem? Bo może jednak pierwsze na liście znajdzie się własne zdrowie i uznamy, że pewne znajomości muszą zostać zakończone, żebyśmy żyli spokojniej.
5. Poszukiwanie przyczyn
Zdarza się, że choroba jest dla nas totalnym zaskoczeniem. Natomiast niejednokrotnie, kiedy spojrzymy prawdzie w oczy, to sami się przyczyniliśmy do tego, że ostatecznie jesteśmy chorzy. Wystarczy prześledzić swoją przeszłość: jak dbaliśmy o sen, dietę, odpoczynek, ruch fizyczny. Pocieszające jest to, że nawet jeżeli źle dbaliśmy o nasz organizm, to on próbuje nas poinformować o tym, jakie są jego potrzeby. Domaga się większej uwagi, więcej wypoczynku. Drogą do zdrowienia jest zmiana złych nawyków. Ostatecznie organizm ma bardzo duże możliwości regeneracyjne. Komórki obumierają i odbudowują się na nowo.
Dbajmy o małe rzeczy i przestrzegajmy zaleceń lekarskich, szczególnie w zakresie, w którym są one spójne z naszymi własnymi odczuciami. Będziemy wtedy mieli pewność, że zrobiliśmy dla siebie tyle, ile było w ludzkiej mocy.
Komentarze