Kryzys wieku średniego – jak go przejść?

2014-08-01 13:09:53

Ewa Wardzała
Kryzys wieku średniego – jak go przejść?

Może jesteś mężczyzną w wieku 43 lat, a może kobietą w wieku 50 lat? Coś w tobie dojrzewa od pewnego czasu i nagle pewnego dnia rzucasz pracę i nie wiesz, co chcesz robić w życiu.

Najczęściej jest to związane z przechodzeniem kolejnego kryzysu w rozwoju psychicznym człowieka. To naturalne zjawisko, chociaż chyba trudno się do tego przygotować, a na pewno trudno samemu przez nie przejść. Ja potrzebowałam wsparcia i teraz dzielę się swoim doświadczeniem, pomagając innym w podobnych sytuacjach.

Nasz rozwój psychiczny można podzielić na siedmioletnie okresy, stąd właśnie te momenty przełomowe, m. in. 35, 42, 49 lat. Nie wszystkie przechodzimy równie intensywnie i „burzowo”.

Osoby, które szukają pomocy, najczęściej mówią, że czują brak siły i motywacji, brak celów, sensu życia. Często jest to jakieś zatrzymanie na ścieżce zawodowej i stawianie sobie pytania, co chcę dalej robić w życiu. Sytuacja wygląda lepiej, jeżeli ma się pracę, rodzinę i dzieci, przyjaciół, a gorzej, jeżeli dzieci wyfruwają już z gniazda, jest się samotnym, w pracy napotyka nas mobbing. Może też zaczyna nam szwankować zdrowie.

Zacznijmy od marzeń

Jaka była Twoja ulubiona książka w dzieciństwie, która Cię ukształtowała? Sięgnij do niej, przeczytaj teraz. Od tego warto zacząć, to jedna z opcji.

Odpowiedz sobie na pytania i zapisz odpowiedzi (proponuję osobny duży zeszyt i pisanie odręczne), kim chciałeś być, co jest dla Ciebie ważne, jakie wartości są dla Ciebie ważne. Jakie masz cechy, jakie masz mocne strony?

Pomocne jest też posłużenie się kołem życia, czyli uświadomienie sobie aktualnego stanu wszystkich tych obszarów życia. Zapisanie aktualnego stanu, wybranie priorytetów w tym momencie życia, a następnie zdefiniowanie dobrze celów w poszczególnych obszarach.

Pokochaj siebie

Zadbaj o siebie, przede wszystkim o ciało. Aktywność fizyczna spowoduje, że człowiek od razu lepiej patrzy na życie. W aktywności fizycznej chodzi o to (to moje przemyślenia), aby:

• Była przyjemna
• Była regularna
• Poprawiała ewidentnie kondycję fizyczną i sylwetkę
• Poprawiał nastrój – zdecydowana euforia po, zamiast marazmu i rozleniwienia przed
• Służyła zdrowiu – czasami są różne ograniczenia zdrowotne.

Nawyki żywieniowe

Warto się im przyglądnąć i wyrzucić niezdrowe jedzenie i późne posiłki. Ja wykluczyłam pszenicę (jem tylko chleb żytni na zakwasie) i słodycze – bardzo szybko organizm odzwyczai się od słodkości. Piję więcej wody i zielonej herbaty. Ale też czasami piję kawę, bo po prostu ją lubię. Jednak tylko jedną dziennie, a nie hektolitry, jak zazwyczaj bywało w pracy.

Waga ciała

Może nie masz problemów z nadwagą, ale zdrowe ciało to podstawa. A po czterdziestce zmniejsza się metabolizm i wtedy trzeba zmienić nawyki żywieniowe, obowiązkowo i regularnie zacząć biegać. Polecam stronę znajomego eksperta http://treningbiegacza.pl/.

Harmonia i szczęście

Jest stare powiedzenie, że w zdrowym ciele zdrowy duch i jest to prawda. Poza tym, jak człowiek jest zdrowy i sprawny fizycznie, ma też większą ochotę na seks. A to też bardzo ważna cześć życia. Seks połączony z miłością to jest coś, o co trzeba w życiu dbać, tak uważam. Dlatego tak ważny jest szczęśliwy i pełen miłości związek.

Jeżeli po uruchomieniu ciała w dalszym ciągu będziesz miał problemy z emocjami, wtedy naprawdę potrzebny jest dobry psychoterapeuta.

W kole życia jest też życie duchowe. Bez tej części nie odnajdziesz szczęścia, nie odnajdziesz siebie. Odpowiedz sobie, co jest dla Ciebie tą sferą duchową i zadbaj o nią.

Wsparcie

W rozwoju osobistym, zawodowym, pokonywaniu kryzysów itp. potrzebne jest wsparcie, regularne wsparcie. Wsparcie różnych osób, w różnych kręgach.

Zastanów się, jakie Ty masz grupy wsparcia. Bo to dzięki relacjom z ludźmi rozwijamy się. Szukaj tych dobrych relacji. Co to może być?

• Rodzina – żona/mąż, dzieci
• Przyjaciele
• Znajomi
• Koledzy z pracy/byłej pracy/inni koledzy
• Koledzy z zajęć sportowych lub hobby
• Znajomi z jakichś szkoleń

Kiedy uświadomiłam sobie, że potrzebuję wokół siebie jakichś ludzi, nagle okazało się, że zaczęłam ich poznawać. Ale trzeba zastanowić się też, jak w obecnej sieci znajomych znajdziesz różnego rodzaju wsparcie.

Oprócz wsparcia społecznego potrzebujesz też wsparcia strukturalnego (używając nomenklatury z mojego bloga http://niezaleznykonsultant.blogspot.com/). Taką strukturą może być regularny mentoring, także psychoterapia. Taką strukturą jest też praca, jak też, co jest bardzo ważne, struktura czasu, rozkład dnia. To szczególnie ważne, kiedy wypada się z codziennego rytmu pracy.

Następny krok

Jeżeli potrzebujesz wsparcia, pomyśl o mentoringu. Ja rozumiem mentoring kompleksowo. W ramach takiego wsparcia (mailowego najczęściej) dzielę się doświadczeniem i doradzam, wspieram i inspiruję.

To zawsze Ty będziesz podejmować decyzje, co jest dla Ciebie ważne i dobre. Ja służę tylko swoim doświadczeniem zawodowym i życiowym oraz umiejętnością prowadzenia z Tobą dialogu.

Pozdrawiam serdecznie

Ewa Wardzała
Twoja Mentor-ka
Popularność: 107    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj