Szanuj siebie - bezwarunkowo!

2014-08-13 19:08:04

Karolina Nikorowska
Bycie dobrym liderem zależy od szacunku do samego siebie. Autentyczność w takiej postawie przynosi wiele korzyści, m.in. znajomość swoich mocnych i słabych stron, radzenie sobie z krytyką, otwartość na doświadczenia, optymistyczne patrzenie na świat, jako miejsce możliwości a nie zagrożeń.

Na ile jesteś OK.?

Oczywistym jest, że szacunek dla innych jest jednym z elementów, które zapewniają tworzenie poprawnych relacji interpersonalnych. Okazywanie szacunku innym, to akceptowanie ich za to kim są, a nie co robią. Nie osadzanie i nie ocenianie ich. Duży szacunek do innych oznacza, że akceptujesz drugiego człowieka bez względu na to jakie ma przekonania i wartości.

Na podstawie pozycji życiowych jakie człowiek przyjmuje wyróżnia się cztery kombinacje postaw wobec siebie i innych. Są to:

Ja jestem OK – Ty jesteś OK.
Ja jestem OK – Ty nie jesteś OK.
Ja nie jestem OK – Ty jesteś OK.
Ja nie jestem OK – Ty nie jesteś OK.


Ja jestem OK. i Ty jesteś OK.

To wspaniała i jedyna zdrowa postawa z punktu widzenia pracy z drugim człowiekiem. Przyjmując ją dbasz o poczucie własnej wartości. Myślisz: „Jestem wartościowy, gdyż jestem sobą”, bez stawiania sobie i innym warunków, takich jak: „Jestem wartościowy, gdyż poprowadziłem wspaniałe spotkanie” lub „Jesteś wartościowy, gdyż zrealizowałeś swój cel”.

Czytaj także: Proste kroki do szczęśliwszego życia

Przy tej postawie szanujesz siebie i innych nawet kiedy nie zgadzasz się z wartościami, nastawieniem czy działaniem innych. Jeżeli lubisz, akceptujesz i cenisz siebie, za to kim jesteś, a nie za to co robisz, będziesz szanować innych i rzadziej ich oceniać.

Pamiętaj: „Jesteś OK, bez względu na to czy odnosisz sukcesy czy też nie. Dobrze jest odnieść sukces, jednak porażka nie czyni z Ciebie mniej wartościowej osoby”. Dzięki postawie „OK – OK” jesteś uczciwy w relacji z innymi.


Pozycja życiowa, w której masz przekonanie, że jesteś ważniejszy od drugiego człowieka przejawia się poprzez zachowanie pozytywnego nastawienia wobec siebie z jednoczesnym traktowaniem innych jako mniej wartościowych, czy też po prostu gorszych. Jest to postawa: Ja jestem OK, Ty nie jesteś OK i wiąże się z zachowaniami skupionymi na słabych stronach oraz wadach innych osób, nie licząc się z ich uczuciami.


W sytuacji odwrotnej stawiasz siebie w roli osoby mniej wartościowej, niż inni. Brakuje Ci wiary we własne możliwości, często nie akceptujesz siebie. Prezentujesz wówczas postawę: Ja nie jestem OK, Ty jesteś OK.

Ostatnia postawa: Ja nie jestem OK, Ty nie jesteś OK jest negatywnym nastawieniem do siebie i ludzi. Zachowując się w ten sposób jesteś niepewny, nerwowy, wykazujesz na przemian zachowana pasywne i agresywne.

Praca nad sobą to proces trudny, długi, wymagający silnej woli, koncentracji i cierpliwości. Często wiąże się to ze zmianą nastawienia czy nawyków w myśleniu.


Cztery kroki do większej pewności siebie:

Aby zmienić swoje nastawienie do siebie lub innych:

1. Doceń siebie i to kim jesteś! Możesz sporządzić listę pozytywnych wydarzeń, które miały miejsce dzięki Twoim działaniom, na przykład z ostatniego półrocza.

2. Przestań dążyć do ideału – takie osoby nie istnieją. Najważniejsze to być sobą, autentycznym i żyć bez maski. Jeżeli nawet ktoś Cię nie polubi – trudno, nie zadowolisz wszystkich!

3. Zwracaj szczególną uwagę na swoje potrzeby i prawa. Pracuj małymi krokami, wprowadzając zmiany najpierw w życiu osobistym, a później zawodowym.

4. Przyznaj sobie prawo do popełniania błędów i porażek. Tego nie da się uniknąć. Wyciągaj zatem po każdej takiej sytuacji konkretne wnioski i świętuj – to dzięki takim sytuacjom możesz uczyć się na błędach !

Zapraszam na coaching i szkolenia

www.coachingspace.pl
www.abcpracownika.pl
Popularność: 208    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj