Dlaczeo jesteśmy milsi dla obcych niż dla najbliższych?

2014-09-09 11:49:09

Magdalena Seńko
Co więcej zachowania drażniące ‘odciskają się’ w naszej świadomości bardziej niż przyjemne, a to sprawia, że nasza zdolność do akceptacji negatywnych cech obniża się im częściej z nimi obcujemy.
Oczywiście, większość ludzi widzi, że źle potraktowało swoich najbliższych i ma z tego powody wyrzuty sumienia, dlatego naukowcy proponują następujące strategie:
1. Wyuczona wdzięczność – metoda polegająca na wyobrażeniu sobie, że nie ma tej drugiej osoby w naszym codziennym życiu i poczuciu jak byśmy się z tym czuli. Zwykle brak naszych najbliższych wywołuje odczucie wdzięczności za to, że jednak są. Pielęgnowanie w sobie poczucia wdzięczności podnosi ludzką odporność na zniecierpliwienie. Można stworzyć listę i czytać sobie ją np. każdego dnia rano. Warto ją też uzupełniać, żeby się wydłużała i była aktualna. Wdzięcznym można być za wszystko a najbardziej za drobne, często niezauważalne, rzeczy – że ktoś nam podał koc, gdy leżeliśmy na łóżku, albo że po drodze z pracy / z przedszkola kupił/a ciasto na deser
2. Spędzanie czasu w większym gronie – w gronie osób, które nie jest nam tak bardzo dobrze znane zachowujemy się inaczej, jesteśmy bardziej mili i wyrozumiali dla siebie. Można by rzec, że bardziej się staramy, trzymamy ‘formę’, dlatego warto w momencie ‘zmęczenia materiału wyjść do ludzi’ i przypomnieć sobie jakimi fantastycznymi ludźmi jesteśmy obydwoje a po powrocie do domu porozmawiać, co tam zaobserwowaliśmy i jakie zachowania ‘prezentowane na zewnątrz’ chcielibyśmy wprowadzić do naszego życia we dwoje
3. Chwila oddechu – czyli pobycie samemu ze sobą, stosowana powinna być nie tyle po to żeby podnieść swój poziom tolerancji, ale żeby nabrać dystansu do otaczającej nas codzienności i samej/go siebie. Zrobienie czegoś dla samej / samego siebie poszerza nasze perspektywy i budzi poczucie sprawstwa, wolności i samodzielności co często prowadzi do poprawy nastroju i spojrzenia na świat z większym optymizmem.

OCZYWIŚCIE jest wiele innych strategii i warto ich poszukiwać, bo czyż nie było by smutne gdybyśmy pozostawili sprawę gorszego traktowania najbliższych niż obcych sobie ludzi!?!?!

Pytanie na dziś: A CO TY DZIŚ ZROBISZ, ŻEBY PODNIEŚĆ SWÓJ POZIOM TOLERANCJI??
Popularność: 116    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom