Krok 1: Inspiracja i wiara

2014-09-26 12:43:03

Sylwia Zawada
CYKL: Chcę więcej od pracy!
12 kroków do spełnienia zawodowego

Krok 1: Inspiracja i wiara

Inspiracja jest potrzebna jak powietrze. Bez niej trudno zacząć. Inspiracja dodaje skrzydeł, sprawia że chcemy coś zrobić. Wznosi nas poza nasze codzienne troski, ograniczenia, pokazuje inne perspektywy – coś, za czym tęsknimy, czego pragniemy, co porusza nas głęboko.

Wybrałam się ostatnio ostatnio do kina na film Szef (Chef, 2014). Lekki, zabawny, miejscami naiwny – sprawił, że cały dzień miałam uśmiech na twarzy, mnóstwo energii i mocniej uwierzyłam, że wszystko jest możliwe. Pomyślałam sobie – tak! Chcę sobie częściej sprawiać takie prezenty! Częściej tworzyć sytuacje, które mnie inspirują. To z pozoru błahe wydarzenie – spontaniczne wyjście do kina po wielu tygodniach ciężkiej pracy – sprawiło, że doświadczyłam, jak ważna jest inspiracja. Tak, zawsze to wiedziałam, ale teraz DOŚWIADCZYŁAM. To wielka różnica.

Nie wystarczy zdać się na przypadkowe sytuacje, nie wystarczy czekać, aż doznamy inspiracji, to się dzieje zbyt rzadko. Warto ją świadomie zaplanować w rozkładzie dnia. Tak, wiem, to takie sztuczne... Nienaturalne... Zresztą tego nie da się zaplanować, bo skąd mam wiedzieć co mnie zainspiruje, a co nie? Znacznie naturalniejsze jest wymyślanie czarnych scenariuszy i wypominanie sobie, że dziś znów nie zrobiłeś tego, co planowałeś. Znów nawaliłeś...

Różnica między sztucznym i naturalnym zachowaniem polega jedynie na tym, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Wystarczy świadomie zdecydować, że będziesz robił coś, co jest ważne, co Ci służy – na przykład od dzisiaj w każdy wtorek, czwartek i sobotę inspirujesz się. I po kilku tygodniach będzie to Twoim naturalnym zachowanie. Tylko jak to zrobić? Poniżej kilka sprawdzonych sposobów:

Role models – twoje autorytety, bohaterowie, ludzie których podziwiasz
Inspiruj się osobami, które Twoim zdaniem odniosły sukces, które żyją tak, jak Ty chcesz żyć. Jeśli ciągle tylko powtarzasz – ja nie mam żadnych autorytetów, nikt mi nie imponuje – to prawdopodobni nie poświęciłeś wystarczająco dużo czasu, żeby je znaleźć. Na świecie jest tyle ludzi, którzy odnieśli fenomenalne sukcesy, którzy robią niesamowite rzeczy, którzy przecierają nowe szlaki. Na pewno ktoś może stać się Twoją inspiracją.

Znajdź takie osoby. Śledź ich życiorysy, studiuj przepis na ich sukces, słuchaj ich wystąþień, czytaj ich książki, studiuj ich dzieła. Ucz się od nich. Ich droga na pewno nie była usłana różami i musieli pokonać wiele trudności. Sprawdź, jak sobie z nimi poradzili. Słuchaj, jak opowiadają o swojej wizji, jak tworzą świat, w którym pragną żyć.

Inspiruj się. I rób to samo.

Ludzie, którymi się otaczasz
Zwracaj baczną uwagę, jakimi ludźmi się otaczasz. To nie znaczy, że masz uciekać od bliskich, którzy w tej chwili mają kłopoty. Ale nie funduj sobie codziennej porcji osłabiania przez ciągłe przebywanie z ludźmi, którzy są niezadowoleni, narzekają, ale nie wykonują żadnych działań, żeby poprawić swoją sytuację. Jeśli chcesz znaleźć pracę – pasję, pracę, w której będziesz czuć spełnienie zawodowe, obracaj się wśród ludzi, którzy już to mają lub intensywnie szukają.

Ucz się od nich przez osmozę :) To naprawdę działa.

Marzenia
Twoje marzenia są Twoim wewnętrznym napędem. Zawsze możesz je w sobie odnaleźć. W tym sensie jest to najpewniejsza inspiracja. Wszystkie sposoby wizualizacji i posiadanie marzenia w zasięgu wzroku – opisanie Twojego marzenia, zdjęcie, rysunek, tatuaż – pozwolą Ci zawsze pamiętać o tym, co dla Ciebie ważne.

A pamiętanie w zabieganym świecie ma dużą wartość.

Książki i internet
Mnóstwo inspiracji znajdziesz w kulturze – to cytaty, książki, konferencje TED, różne video, kino, teatr, koncerty, artykuły – wystarczy poszukać i korzystać z tych źródeł, które działają dla Ciebie.


Kilka przykładów
Poniżej przykładowe materiały, które być może zainspirują Cię do znalezienia / stworzenia sobie pracy z sensem (skoro to czytasz, to właściwie już jesteś na tej drodze, wystarczy kontynuować):

Larry Smith: Why you will fail to have a great career
http://www.youtube.com/watch?v=gDkJ-ry6aSk
Gary Vaynerchuk: Do what you love (no excuses!)
http://www.ted.com/talks/gary_vaynerchuk_do_what_you_love_no_excuses.html
Jeff Bezos: What matters more than your talents
http://www.ted.com/talks/jeff_bezos_gifts_vs_choices.html
Richard St. John: 8 secrets of succes
http://www.ted.com/talks/richard_st_john_s_8_secrets_of_success.html
Alain de Botton: A kinder, gentler philosophy of success
http://www.ted.com/talks/alain_de_botton_a_kinder_gentler_philosophy_of_success.html
Tony Robbins: Why we do what we do
http://www.ted.com/talks/tony_robbins_asks_why_we_do_what_we_do.html
Steve Jobs: How to live before you die
http://www.ted.com/talks/steve_jobs_how_to_live_before_you_die.html
Nick Vujicick:
http://www.youtube.com/watch?v=wOlTdkYXuzE&list=PL5523D06C0E0F99DB&index=24
Instruction Manual for Life:
http://www.youtube.com/watch?v=kAIpRRZvnJg
Jacek Walkiewicz, Pełna moc możliwości
http://www.youtube.com/watch?v=ktjMz7c3ke4


Zapraszam na pierwszą bezpłatną sesję coachingową. Porozmawiajmy o tym, co chcesz osiągnąć i jak mogę Cię wesprzeć. Zadzwoń lub napisz: Sylwia Zawada, Associated Certified Coach (ACC), Warszawa, tel. 795 069 695 lub e-mail: sylwia.zawada at gmail.com

Więcej moich artykułów znajdziesz na: http://coach.sylwiazawada.pl
Popularność: 21    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj