Jeżeli chodzi o Polskę, to za portalem www.polskicoworking.pl najwięcej tego typu miejsc jest w Krakowie i Warszawie, odpowiednio 8 i 10, a pozostałe „większe” miasta mają 1-2 takie biura. W Krakowie najdłużej, bo od lipca 2010, działa Studio Kreatywnej Współpracy (www.studioprzylea.pl), a Warszawie, też od lipca 2010, istnieje Biurco (www.biurco.pl). Najnowszym (w momencie pisania tego artykułu) biurem coworkingowym w Warszawie jest Clock-Work (www.clock-work.pl), który zaczął działalność w maju 2012.
Natomiast najbardziej szczegółowe badanie rynku coworkingowego w Polsce zostało opublikowane 24 października 2011 przez firmę Infakt oraz agencją badawczą 4P research mix .
Jak się okazuje, polski rynek nie odstaje bardzo od rynku globalnego. Najważniejsze dane podsumowujące badanie, pokazują niewielkie różnice, ale też w moim odczuciu nie zbyt istotne.
Z informacji przedstawionych w podsumowaniu badania wynika, że 73% polskich coworkerów dowiaduje się o biurach coworkingowych z Internetu, a 36% od znajomych.
Ponad 60% korzysta z biur od pół roku do roku. Prawie połowa (43%) przychodzi do biura codzienne, a 41% kilka dni w tygodniu. Nie dziwi, więc, że 59% ma wykupiony abonament miesięczny.
Nie różnimy się też od innych rynków, jeżeli chodzi o powody korzystania z biur coworkingowych, dla 71% jest to chęć oddzielenia życia prywatnego od pracy, a dla 41% możliwość wymiany doświadczeń z innymi coworkerami. Dodatkowym atutem wymieniamy przez polskich użytkowników biur, są ceny za usługi oraz dobre warunki do spotkań biznesowych.
Podobnie jak w badaniu globalnym, w Polsce większość coworkerów (62%) to ludzie „młodzi” w wieku 26-35 lat, z tym, że u nas niewielu więcej legitymuje się wykształceniem wyższym – 81% (licencjat, magister lub wyżej).
Kobiety, również w Polsce stanowią około 1/3 wszystkich coworkerów, u nas również są to osoby przede wszystkim związane z branżą e-commerce, albo informatycy.
Nasi coworkerzy różnią się trochę od globalnej średniej pod względem zarobków. Co prawda 14% też uważa, że zarabia mniej niż przeciętnie, na tle swojego kraju, ale tylko 11% odpowiedziało, że zarabia na poziomie średniej. Niestety, nie możemy założyć, że pozostali zarabiają powyżej tej średniej, (chociaż, na pierwszy rzut oka, można by tak pomyśleć), bo ponad 1/3 Polskich coworkerów odmówiła udzielania odpowiedzi na to pytanie. Niemniej, prawie 2/3 (65%) stwierdziło, że ich dochód jest na poziomie bardzo zadowalającym, albo raczej zadowalającym.
Komentarze