Asertywność według Adama Kapusta JUŻ DOSTĘPNA w formie PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ na kanale na You Tube - adam kapusta TV
Co to jest asertywność? Jak ją określić?
Asertywność to tak naprawdę nic innego jak postawa, która oznacza możliwość:
- pytania kogo chcesz i o co chcesz
- wyrażania swoich opinii - nawet, a może szczególnie wtedy, gdy inni się z nimi nie zgadzają) i wyrażania swoich uczuć (w tym także tych negatywnych
- powiedzenia ludziom tego, czego nie zawsze chcą wysłuchać, a co czasem powinni usłyszeć
- wpływania na innych ludzi (oczywiście nie w celu manipulowania nimi, ale po to by zmieniali swoje opinie pod wpływem rzeczowych argumentów)
- dbania o swoje prawa
Asertywność to także możliwość:
- twojej swobodnej naturalnej obecności wśród innych ludzi, bez stresu i niepokoju
- zarządzania granicami swojego postepowania, których nie chcesz przekraczać
Przeciwieństwem asertywności są takie zachowania jak - bycie zbyt pasywnym, - odwracanie się od ludzi, rezygnowanie ze swoich dążeń, - pozostawanie zbyt skromnym.
- czasem rezygnacja z czegoś czego pragniesz czy potrzebujesz lub na co zasługujesz.
- poddanie się - życie w przekonaniu ze wszyscy są przeciwko tobie, nie rozumieją cię i wykorzystują.
- a tego przecież nie chcesz, bo oczywistym jest że sam chcesz decydować o swoim życiu, prawda?
Dlatego !!! Wzbogać swoją asertywność !!!
Wiele osób zakłada, że istnieją jakieś zasady, dotyczące tego, co mogą powiedzieć lub o co zapytać i co w danym momencie zrobić, podczas gdy w rzeczywistości większość z tych zasad - powiem to z pełnym przekonaniem - istnieje tylko i wyłącznie w ich głowie.
Jeśli naprawdę zdajesz się być według twojej oceny nie-dość-asertywny, to być może ty także żyjesz w świecie pełnym takich wymyślonych zasad, a ludzie wokół ciebie, nawet nie zdają sobie sprawy że te zasady istnieją i od czasu do czasu kierują twoim zachowaniem!
Ten krótki – skuteczny poradnik - to doskonała okazja, aby ponownie przeanalizować twoje nie zawsze w pełni uświadomione założenia na temat tych zasad, a także okazja do tego by odpowiedzieć sobie na pytanie..., czy to jest naprawdę w porządku, że wciąż – choć o tym skrycie marzysz – nie stajesz się bardziej asertywny…
Jeśli faktycznie istnieją w twojej głowie i myślach reguły, z których nie do końca zdajesz sobie sprawę, a które na co dzień stosujesz i to one czynią cię nie dość asertywnym – to mam dla ciebie świetną wiadomość - można coś z tym zrobić.
W sytuacjach, gdy ktoś pyta cię po prostu ….na co idziemy do kina lub którą restauracje wybrać na lunch – zamiast blokady typu „nie wiem co mam teraz powiedzieć” zastosuj którąś z technik, które za chwilę poznasz albo też…gdy chcesz kogoś o coś poprosić na przykład szefa o podwyżkę…albo męża żeby więcej pomagał w domu albo obcą osobę na ulicy żeby ci w czymś pomogła, wiedz że…
Istnieje niesłychanie ważny mechanizm, który pomoże ci rozwiązać ten problem…
Jeśli możesz zmienić swoje myślenie o niektórych z tych do końca nieuświadomionych, a teraz już oczywistych zasad, będzie wielce prawdopodobne, że zmienisz także swoje zachowanie, i w rezultacie powoli, krok po kroku – bo taka zmiana to proces – przekonasz się jak rośnie twój iloraz asertywności.
Czy wiesz. że ilość sposobów asertywnego zachowania jest właściwie nieskończona i jest to nawet pewna forma sztuki?
Za chwilę zaprezentuję tobie niektóre z najbardziej skutecznych technik budowania asertywności.
Ich zaleta to prostota zastosowania oraz ograniczone ryzyko wystąpienia niepożądanych scenariuszy które dzisiaj sprawiają ci - w Twoich myślach – taki kłopot.
Opanowanie choćby jednej czy dwóch, z tych technik może Ci w znacznym i zauważalnym stopniu pomóc poprawić twoją asertywność.
Skoro mamy już ten wstęp za sobą to….asertywnie zapytam cię czy jesteś gotowy na to by poznać 7 niesłychanie prostych, ale też wyjątkowo skutecznych sposobów na budowanie twojej asertywności?....
Świetnie – w takim razie zaczynamy!
Sposób pierwszy - przemyśl co i jak masz powiedzieć.
Spróbuj wcześniej poćwiczyć, co i jak masz powiedzieć czyli kilka słów których użyjesz na otwarcie jakiejś stresującej rozmowy czy sytuacji, której się spodziewasz.
Większość ludzi, którzy są dobrzy w komunikacji i zwracaniu się do innych o jakiekolwiek rzeczy wypracowało sobie kilka łatwych sposobów na rozpoczynanie rozmowy, na ten pierwszy – czasem stresujący kontakt - na przykład: "Nie przeszkadzam panu? bo chciałem prosić o…" lub "Jestem tu pierwszy raz! czy możesz mi wskazać drogę? "
Ludzie z natury lubią pomagać innym, więc zapytani w taki sposób skupią się na udzieleniu odpowiedzi a nie sprawdzaniu czy się czerwienisz czy nie….
osoby, którym brak asertywności najczęściej nie wiedzą co powiedzieć w tak zwanej pierwszej chwili – jeśli więc przygotujesz sobie wspomniane gotowce to masz 80% stresu i nerwów z głowy. nie przygotowuj sobie jednak zbyt długich wyrażeń, z pewnością kilka pierwszych słów wystarczy…
Aha! ...milczenie też może być czasem asertywne, bardzo asertywne – ludzie nie znoszą ciszy, więc jeśli na chwilę zamilkniesz, istnieje spora szansa, że ktoś inny tę cisze wypełni za ciebie, a wtedy masz swój problem który określasz „co mam teraz
powiedzieć”.... z głowy.
Sposób drugi - pokaż że ci zależy
Niech wiedzą, że ci zależy. Daj im to odczuć. zacznij od sygnalizacji skierowanej do drugiej osoby, że jesteś świadom także jej sytuacji, a nie tylko własnej…
Na przykład, mówiąc: "Widzę, że jesteś zajęty, ale czy znajdziesz chwilkę i mógłbyś mi pomóc...?"
To jest o wiele bardziej skuteczne, a co ważniejsze te słowa łatwiej przejdą ci przez gardło, niż powiedzenie komuś wprost "Hej, ty! Pomóż mi ... ".
Uwzględnisz uczucia i okażesz szacunek tej drugiej osobie i to ona pierwsza o tobie pomyśli coś pozytywnego
Sposób trzeci - zadbaj o ton twojego głosu
Kiedy rozmawiasz z innymi osobami zwróć uwagę na ton swojego głosu. czy nie brzmi na przykład zbyt głośno i nachalnie? Albo czy zamiast mówić w normalny, zdecydowany sposób nie wydajesz czasem pisku czy innych niewyartykułowanych dźwięków?
Albo mówisz takim szeptem, że tak naprawdę nie można cię usłyszeć? pewny siebie, spokojny, ton zwykle działa najlepiej.
Praktykuj to w samotności, przed lustrem! Naprawdę pomaga. Przypomnij sobie Cezarego Pazurę w „Kilerze” parodii filmu taksówkarz…. „Are you talking to me?” „Mówisz do mnie? Mówisz do mnie? i odpowiedz sobie sam …już ..z innego filmu… nie chce mi się z tobą gadać
Sposób czwarty - twój kontakt wzrokowy
Nawiąż i staraj się utrzymywać kontakt wzrokowy. Taki kontakt...., który oznacza szczere zainteresowanie i uwagę skierowaną na inne osoby, może pomóc w tworzeniu poczucia nawiązania otwartej relacji.
Kiedy patrzysz komuś w oczy – nie nazbyt nachalnie oczywiście – pokazujesz jej, że nie masz nic do ukrycia – to element budowy zaufania – bardzo ważny w kontaktach wzajemnie asertywnych osób.
Sposób piąty - pamiętaj o uśmiechu
Uśmiech to podstawa. nie, nie.. jakiś tam głupi plastikowy uśmiech, ale ciepły, miły i szczery uśmiech może otworzyć prawie każde drzwi - lub okno jeśli trzeba - wzbudzić zainteresowanie tej drugiej osoby, i upewnić się, że sprawisz dobre pierwsze wrażenie przy spotkaniu z tobą.
praktykuj przed lustrem – razem z tonem głosu
Sposób szósty - relaks.
Zrelaksuj się czyli wyluzuj… przecież nie chcesz wejść teraz na Mont Everest ani polecieć w kosmos - tylko kogoś o coś zapytać, może porozmawiać. Zrób cokolwiek by zredukować swój poziom lęku, obawy. możesz się niepotrzebnie napinać w obliczu trudnych sytuacji, a takie napięcie jest nie tylko niezdrowe, ale i działa przeciwko nam, gdy wchodzimy w interakcje z innymi. zaskakująca i prosta rada to ….taka 15 sekundowa mini-medytacja czyli zanim zaczniesz weź głęboki oddech, policz w myśli od 1-go do 10 –ciu – powtórz w myśli od czego chciałeś zacząć i do dzieła… proste? nie? no to spróbuj jeszcze raz! Przy dwudziestym będzie już ok
Sposób siódmy - wizualizacja
Spróbuj zwizualizować możliwy rozwój sytuacji jeśli spodziewasz się wcześniej wzrostu towarzyszącego jej napięcia. zanim do takiej sytuacji dojdzie, wyobraź sobie, że wszystko idzie bardzo dobrze. widząc jak to wszystko działa w twoim mentalnym kinie pomożesz sobie w znalezieniu tej spokojnej odwagi, której potrzebujesz, aby omówić jakiś drażliwy temat. podobnie, może ci pomóc rozważenie ewentualnych scenariuszy na wypadek gdy coś pójdzie ewentualnie nie tak zadaj więc sobie pytanie: "jeśli to nie działa, to jaki jest mój plan b?" sama świadomość , że masz w zanadrzu dodatkowy plan może zmniejszyć twój lęk praktycznie do zera.
Poznałeś 7 prostych i skutecznych technik budowania asertywności, pozwól że podsumuję teraz korzyści wynikające ze twojej zwiększonej asertywności….a są one po prostu niepoliczalne!
Już na początek:
- będziesz czuć się lepiej myśląc o sobie,
- zdobędziesz większą odporność na stres,
- będziesz bardziej skuteczny w działaniu,
- szczególnie w sytuacjach w których znajdziesz się pierwszy raz,
- a przede wszystkim odzyskasz radość w życiu codziennym.
Tak, więc podkręć swoją wyobraźnię, nie pozwól swoim myślom biec w niekontrolowane przez ciebie miejsca, bądź coraz bardziej asertywny i ciesz się życiem i każdą jego chwilą!
Jak wiesz, zmiana nawyków, przekonań czy nabycie nowych pozytywnych umiejętności to pewien proces rozłożony w czasie. pamiętaj o tym, działaj i bądź cierpliwy!
Moja praca jako life, business i executive coacha polega na tym, by udzielać profesjonalnej pomocy wszystkim którzy chcą podnosić swój komfort i satysfakcję z życia i pracy, osiągać lepsze rezultaty, a także poprawiać efektywność pracy swoich firm i organizacji.
Zawodowo zajmuję się odkrywaniem ludzkiego potencjału, poszerzaniem horyzontów, udzielaniem wsparcia przy pomocy narzędzi inspiracji i motywacji, a wszystko po to by maksymalnie wykorzystać twój osobisty bądź firmowy – niczym nieograniczony - jeśli tylko zechcesz po niego sięgnąć - potencjał.
Jeśli masz ochotę lepiej poznać i wykorzystać swoje możliwości zapraszam cię ! Dziękuję za Twoją uwagę i do zobaczenia!
(Prezentacja na You Tube: http://youtu.be/vceyV2f_eQE )
Komentarze