FRAGMENT KSIĄŻKI # 3 - Twoja Osobista Zmiana

2014-12-06 22:36:44

Adam Kapusta
FRAGMENT KSIĄŻKI - Twoja Osobista Zmiana

Rozdział 1.14 - PATRZ NA SIEBIE, A NIE NA INNYCH

DNA czyli kwas deoksyrybonukleinowy to wielkocząsteczkowy organiczny związek chemiczny należący do grupy kwasów nukleinowych. Występuje w chromosomach i pełni rolę nośnika informacji genetycznej organizmów żywych, w tym oczywiście człowieka. Jak dziś już wiemy – dzięki badaniom naukowców – DNA każdego człowieka jest niepowtarzalne.

Każdy z nas ludzi ma inne DNA. TO PO PROSTU ŚWIETNA WIADOMOŚĆ DLA TYCH, KTÓRZY CHCĄ COŚ ZMIENIĆ W SWOIM ŻYCIU. Także dla ciebie. Ta nasza indywidualność oznacza po prostu, że nie musimy się do nikogo upodabniać, bo to i tak nie miałoby żadnego sensu.

Nasze DNA nigdy nie pozwoli nam na to by stać się kimś innym. Kolejny wniosek jest taki, że nie możemy od nikogo być ani gorsi, ani lepsi. Bo nie da się porównać dwóch ludzi, gdy brak wspólnego mianownika.

Zdajesz sobie sprawę, że nawet jednojajowi bliźniacy różnią się od siebie już od momentu przyjścia na świat? Czy wiesz czym się różnią? Jeden z nich przyszedł na świat jako pierwszy, a ten następny już jako drugi. W kilka sekund po urodzeniu każdy z nich zaczął swoje życie w innym miejscu, z innej pozycji startowej. A więc różnią się czy im się to podoba czy nie!

Po tych bliźniaczych wywodach mam dla ciebie całkiem dobrą wiadomość. Jest jednak jedna osoba, do której zawsze możesz się porów-nywać. To ty sam! Dla ciebie ten mianownik służący porównaniom zawsze będzie taki sam. Dlatego jeśli chcesz się do kogoś porównywać, to rób to wyłącznie względem samego siebie.

Jeśli chcesz być lepszy to poszukaj inspiracji i motywacji do tego, by stać się lepszą wersją samego siebie. Poprawiaj swoje wyniki w nauce, w pracy. Zdobywaj kolejne poziomy wiedzy, doświadczenia. I nie patrz na innych, bo oni nie stanowią twojego benchmarku, czyli znacznika porównawczego. Ty sam nim jesteś.

Tym bardziej, że wcale nie jest łatwo iść przez życie nie oglądając się na innych. Konkurencja zaczyna się wcześnie. Współczesny świat jest tak skonstruowany, że już od niemowlęcego wieku bierzemy udział w różnego rodzaju wyścigach i konkursach.

Które dziecko jest ładniejsze? Kto szybciej zaczął mówić i chodzić? Kto ładniej rysuje, a kto piękniej deklamuje szkolne wierszyki? Kto ma lepszą pracę? Kto więcej zarabia? Kto ma więcej?

Zanim się zorientujesz okazuje się, że to nie ty sam piszesz scenariusz swojego życia tylko konieczność wzięcia udziału w tych niezliczonych konkurencjach. Miną lata, aż w końcu dojdziesz do wniosku, że jednak powinieneś skupić się na sobie. Na swoich marzeniach i planach. Na swoich talentach, możliwościach i zasobach. Zresztą właśnie już dotarłeś do tego miejsca skoro czytasz tę książkę.

Gratuluję ci tego, bo są na świecie miliony ludzi, którzy nigdy się nie zorientują, że biorą udział w zawodach, do których nigdy się nie zgłaszali.

I biorą udział w ciągłej rywalizacji „z kimś”, zamiast całą swą energie poświęcić dla siebie. Dali się po prostu zmanipulować i wciągnąć przez ten dziwny, społeczny mechanizm, który nazywam po prostu: „bo tak trzeba, bo tak wypada, bo inni tak robią”. Spójrz na poniższe pytania i zastanów się, co sądzisz o swojej indywidualności i niepowtarzalności. Bądź szczery i uczciwy wobec siebie.

Właśnie za chwilę dokonasz być może przełomowych i bardzo ważnych dla twojej przyszłości odkryć.

Pytania do przemyślenia:

= > Kiedy ostatnio złapałeś się na myśli, ze robisz coś bo inni tak robią?

= > Kto jest autorem twoich wyzwań: ty sam czy może ktoś, do kogo się porównujesz?

= > Czym charakteryzuje się twoje „życiowe” DNA? (jesteś pracowity, nie-ugięty w poglądach, asertywny, potulny, nieśmiały)

= > Jakie cechy stanowią o twojej indywidualności?

= > Jak często oglądasz się na osiągnięcia innych zamiast skoncentrować się na swoich?

= > Gdyby inni mieli cię naśladować to jakie twoje cechy, umiejętności i osiągnięcia powinni wziąć pod uwagę?

= > Co Ty masz takiego, czego nie mają inni?

= > Jak będziesz te cechy rozwijał i wzmacniał?

Ciekawostka naukowa: Długość DNA skręconego w pojedyn-czym jądrze komórki wynosi ok 2 metrów, a całkowita długość DNA w organizmie człowieka przekracza kilka milionów kilometrów. Ilość zapi-sanych tam informacji jest niewyobrażalna. Podobnie jak to, że twoja przy-szłość może się rozwinąć na miliony sposobów. Nie masz wpływu na to jak wygląda i jak długie jest Twoje DNA.

Masz jednak duży wpływ na to w jakim ruszyć kierunku. Wolny wybór, a przede wszystkim decyzję do podjęcia:

CZY CHCESZ NAŚLADOWAĆ KOGOŚ INNEGO
CZY BYĆ SOBĄ
Z CAŁĄ SWOJĄ WYJĄTKOWOŚCIĄ I NIEPOWTARZALNOŚCIĄ?

PS Myślę, że znam Twoją odpowiedź! I zgadzam się z nią!

==================================================
Więcej na temat samej książki i metody Twoja Osobista Zmiana znajdziesz tutaj :

http://adamkapusta.pl/ksiazka/

http://adamkapusta.pl/warsztaty/
Popularność: 11    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom