Szczęście w procesie coachingu relacji

2015-01-09 15:26:45

alicja kubowicz

Od zarania dziejów filozofowie, teologowie, psycholodzy zastanawiali się nad definicją i pojęciem szczęścia. Czy człowiek ma na nie wpływ? Czy pojawia się może przypadkiem? Tajemnica szczęścia budzi coraz większe zainteresowanie. Powstało wiele książek dających gotowe recepty na szczęście, a treningi samorozwoju mające prowadzić do upragnionego szczęścia przeżywają prawdziwy boom. Pogoń za szczęściem stała się wyznacznikiem dzisiejszych czasów. Badania przeprowadzone wskazują, że ludzie traktują odnalezienie szczęścia w życiu jako priorytet i cenią to bardziej niż jakąkolwiek inną wartość. Niestety większość mylnie rozumie szczęście jako zdobycie upragnionych dóbr, zarabianie dużych pieniędzy, czy też upragniony związek. Oczywiście to wszystko powoduje dobre samopoczucie, ale nie jest źródłem szczęścia samym w sobie. Szczęście każdy produkuje własne i tylko i wyłącznie od człowieka zależy jego szczęście. Prawdziwe szczęście jest czymś więcej niż chwilowym uwolnieniem dopaminy.
Michael Argyle podaje definicję szczęścia, że jest to ogólne zadowolenie z życia oraz że szczęście odzwierciedla częstotliwość występujących w życiu pozytywnych emocji. Zauważa także, że szczęście nie jest wcale odwróceniem nieszczęścia. Aby doświadczać szczęścia nie wystarczy nie odczuwać nieszczęścia. Na budowanie szczęścia ma wpływ wiele czynników i składowe szczęścia to zadowolenie w wielu aspektach życia. Definicji szczęścia jest wiele, jednak niezależnie jak zostanie ono zdefiniowane, to zawsze zależy do pewnego stopnia od emocji.

Czym zatem jest szczęście? Szczęście czyli flow
Flow nazywany jest w kręgu specjalistów od samorozwoju pewien rodzaj stanu podwyższonej wrażliwości na bodźce. M Csikszentmihalyi zbadał dokładnie to zjawisko. Flow, czyli przepływ, to taki stan emocjonalny podczas którego człowiek doznaje więcej wyjątkowych przyjemności związanych z ściśle określoną przyjemnością i którą będzie mógł powtórzyć w przyszłości. Chodzi tutaj o taki rodzaj przyjemności, który jest w pełni ekologiczny, który trwa „tu i teraz” ale i taki, który będzie mógł być powtórzony w przyszłości. Flow musi być ekologiczny, więc nie chodzi tutaj o zażywanie używek czy innych środków odurzających.
Mówi się, że jest 10 kryteriów, po których można poznać, czy dana czynność przynosi flow. Są to:
1.Czas zwolnił lub jednocześnie zatrzymał się.
2.Przyjemność trwa nieprzerwalnie przez cały czas działania.
3.Interesujące jest samo działanie niż jego efekt.
4.Potrafisz to powtarzać bez znudzenia przy kolejnych powtórzeniach.
5.Trudność w działaniu wzrasta proporcjonalnie do wzrostu umiejętności.
6.Możesz to działanie inicjować samodzielnie.
7. Oceny osób trzecich są ci obojętne.
8.Lubisz siebie bardziej niż zwykle.
9.Opór materii lub ludzi motywuje cię jeszcze bardziej.
10.Będziesz to robić nawet po 70.
Bardzo często praca z klientem w procesie coachingowym polega na pomocy w odnalezieniu w życiu flow. Wykształcenie takich zachowań oraz zainicjowanie takich działań, które uczynią z klienta twórcę własnego szczęścia oraz przyjemności. Bo przecież szczęście zależy tylko i wyłącznie od człowieka. Człowiek szczęśliwy sam ze sobą nie czuje uczucia osamotnienia, desperacko nie szuka więc miłości, a wtedy miłość sama puka do drzwi.




Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Dostrzeżenie własnego flow, to rozjaśnienie mroków co tak naprawę lubię i działanie w tym kierunku sprawia mi przyjemność zadowolenie, czuję możliwość spełniania i samorealizowania.Jest to moja pasja i temu się poświęcam, mówi się:to jest jej/jego życiową misją i przesłaniem..Czyż to nie ciekawe??
2015-01-30 05:44 ~Josef Lukoschek
Chyba każdy w życiu poszukuje takiej drogi, kiedy poczuje FLOW. Wtedy można mówić o samospełnieniu, samorealizacji i życiu na pełnych obrotach
2015-02-09 16:10 alicja kubowicz
Więcej komentarzy na forum link


Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj