Koszta wolności..czyli o jej nieznanym obliczu

2015-03-07 05:57:36

Zbigniew Godziński
Wolność to hasło, które jest wykorzystywane w tylu kontekstach, że ciężko wyłapać prawdziwy sens tego pojęcia. Najczęściej widoczne jest w reklamach ubrań, napojów gazowanych oraz haseł polityków podczas obietnic wyborczych, które i tak nie są w większości spełniane. Ale nie o tym będzie ten artykuł. Decyzje polityczne zostawiam każdemu. Tutaj będzie o tym, czym jest wolność i jakie niesie za sobą nie tylko zyski, ale również koszta. Często bardzo wysokie.

Wolność jest promowana jako coś przyjemnego, lekkiego jednak nie każdy w swojej sytuacji życiowej rodzi się wolnym człowiekiem. Mamy wiele ograniczeń. Są to ograniczenia mentalne, społeczne, fizyczne, finansowe. Jest ich ogromna ilość.

Ograniczenia, które są ficzyczne możemy jeśli mamy odpowiednie zasoby neutralizować i eliminować jeśli jest taka możliwość, ograniczenia mentalne i społeczne także w dużym stopniu nas determinują.Jeśli dorastamy w rodzinie, gdzie dominuje reaktywna i pasywna postawa to takie wartości będą nam przekazywane. A często wychodzenie z inicjatywą będzie odbierane negatywnie.

Podobnie jest w systemach tj. szkolnictwo. Tutaj liczy się bardziej odtwarzanie i bierność niż aktywna i niezależna postawa. Nic więc dziwnego, że ponad 90 procent społeczeństwa nie można uznać za ludzi wolnych. Mają jej pozory w postaci nowych smartfonów ale w gruncie rzeczy są niewolnikami. Robią to co akurat jest a nie to co kochają. Oczywiście jest jasne, że na początku należy się utrzymać i wziąć taką ofertę na jaką możemy sobie pozwolić, ale w wolnym czasie ludzie ci nie robią absolutnie nic dla rozwoju swoich pasji, aby stała się ona głównym zajęciem. Czas wolny jest kluczowy, bo praca może męczyć.

Koszta wolności to przede wszystkim presja otoczenia. Zgodzę się, że jest tutaj w tym kraju naprawę wielu wspaniałych i wybitnych ludzi, jednak znakomita większość to ludzie, którzy chcą "zapomnieć" zapić smutek czy niespełnienie. Nie posiadają swoich własnych marzeń i celów już często młode osoby. Żyją tak jak każdy, aby się nie wyróżniać i nie odstawać. To podstawowy zysk. Wierzą one w to, że za swoją pracę spotka ich godziwe życie. Ale tak nie jest bo na razie mają łatwiej ale już za parę lat nie wiadomo, co będzie. Systemy społeczne upadają, upada także autorytet władzy i instytucji. Liczenie na siebie, które było kiedyś luksusem wybranej grupy aktywnych teraz staje się standaredem, do którego większość tego społeczeństwa nie dorosło a skutki braku inwestycji w siebie odczują za parę lat.

Wiele osób, gdy spełniasz marzenia chce Ciebie przekonać, że to bez sensu, że trzeba robić to co teraz jest i nie myśleć o przyszłości a jeśli myśleć to w schematycznych sposób. A potem robi się to, co ktoś kazał i jest wypalenie a po wypaleniu koniec. Chyba, że obierze się nowy kierunek. Zawsze można, jeśli ma się odpowiednie wsparcie. To wsparcie zapewnia coaching.
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Wolność jest pojęciem wyidealizowanym, w sensie realnym o godziwą wolność trzeba walczyć, Taką wolność można uzyskać poprzez nakierowanie na działanie w którym jest jeden cel:spełnianie się życiowo, czyli budowanie procesu rozwojowego wg.tego co lubimy , co jest naszym flow, w tym czujemy się dobrze , to nas podpiera, motywuje , satysfakcjonuje.Wszystko inne musowe, narzucone trybem żeby być i tak jakoś trwać nijako..to nie jest wolność, dlatego ważne rozwijanie pasji,duchowy postęp wewnątrz nas.To pozwala wierzyć, to daje siłę i to wyzwala..to daje właśnie tę wolność.Wolność powinna zachwycać a nie być majdanem rozterek i rozczarowań, pytaniem :dlaczego ta wolność taka jest? ano dlaczego,,bo prawdziwą buduje się siłą woli i świadomości aby nam zwyczajnie służyła i byśmy w niej czuli się w pełni wyzwolenie..taka powinna być wolność.
2015-03-07 07:19 ~Josef Lukoschek
Dziękuję.
2015-03-07 17:52 Zbigniew Godziński
Więcej komentarzy na forum link


Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj