Od zainteresowań do pracy - czyli jak profesjonalizować pasję

2015-03-21 18:24:44

Zbigniew Godziński
Każdy w pewnym momencie swojego życia ma jakiś pomysł na nie, jaką wizję, cele, plany i marzenia.Jednak z czasem to tempo i wola tworzenia zanika. Wynika to oczywiście z socjalizacji- procesu dostosowania do reguł a raczej w praktyce ograniczającego kreatywność. Warto zadać sobie pytanie czy społeczeństwo oparte na przymusie funkcjonuje efektywnie. Biorąc pod uwagę skalę problemów społecznych i frustracji zdecydowanie nie. Jednak będzie o tym, jak ten stan rzeczy zmienić.

To, że często w rodzinach, szkole czy innych sytuacjach społecznych mamy często narzucane, co mamy robić i co jest właściwe nie jest pewnie niczym nietypowym dla wielu osób. Jednak najbardziej niesłychane jest to, jak wiele osób daje sobie narzucić praktycznie wszystko i żyję według tego, co zostało narzucone w większości obszarów życia: od żywności, przez pracę aż do spędzania wolnego czasu. Można więc sądzić, że możliwość rozwoju własnych zainteresowań czy upodobań jest już od początku ograniczana. Jednak nie każdy ma ją ograniczoną w tym samym stopniu i nie każdy w tym samym stopniu te ograniczenia akceptuje.

Pierwsza grupa, która ma możliwość rozwijania swoich pasji i relatywnie małą ilość ograniczeń należy do najszczęśliwszej. Rozwija swoje pasje już od dzieciństwa, są one wspierane i naturalnie szybko zaczyna je profesjonalizować: najpierw w okresie edukacji a potem studiów już zaczynając praktyki. Potem wejście na rynek czy to pracy czy biznesu jest tylko czystą formalnością, bo ta osoba już na starcie ma duże doświadczenie i jest konkurencyjna.

Druga grupa to osoby, które mają możliwość rozwijania pasji, ale nie posiadają potrzeby rozwijania swoich zainteresowań w wielkim stopniu. Mają środki ale nie mają motywacji. Wtedy często po prostu ten talent nie zostanie rozwinięty. Jest motywacja zbyt niska. Bądź też talent nie jest wystarczająco duży.

Trzecia grupa to osoby, które mają ogromną pasję i talent ale ich środki są małe, ograniczenia duże i mają małe pole manewru i zasobów. Braki te mogą prowadzić do frustracji, ponieważ osoba ma motywację, ale brakuje tutaj możliwości na rozwój pasji. Jako zasoby tutaj można rozumieć czas, energię, ludzi, którzy tą pasję wspierają- zarówno mentalnie jak i merytorycznie. Bez tego wsparcia jak również akceptacji ciężko jest na dłuższą metę zamienić pasję w zarobek.Potrzeba pewności na tworzenie nowych produktów potrzeba także odpowiedniej sieci kontaktów, aby usługę czy produkt rozpromować. Osoba, która podejmuje działania, które zmierzają do rozwoju jej pasji musi mieć przekonanie, że te działania mają prowadzić do celu. Nie tylko przynoszą przyjemność ale też dają cel. Tym różni się działalność profesjonalna od amatorskiej. Działalność amatorską można wykonywać dla samej przyjemności zaś działalność profesjonalna wymaga stawiania mierzalnych celów i generowania wyników, które zapewnią nie tylko utrzymanie ale i satysfakcjonujące życie.
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj