Samodyscyplina

2015-04-20 05:04:10

Josef Lukoschek
Witajcie, dziś chciałbym omówić temat , może kojarzący się z czymś rygorystycznym , twardym ale zmieniającym w istotny sposób pole naszego działania, pomimo tego że to słowo może nawet nie być lubiane, nie łatwo jest się zwyczajnie zdyscyplinować.

Samodyscyplina to w ogólnym pojęciu ćwiczenie systematyczności i samokontroli.Działamy w określonym kierunku i to niezależnie jakie warunki zewnętrzne, nastrój .Zyski przychodzą z codziennych kroków , przy koncentracji długoterminowej rodzi się sukces.Powiązaniem samodyscypliny jest wypracowanie silnego charakteru, pewności siebie.

Co odróżnia ludzi sukcesu od przeciętnych??

Brian Tracy powiedział tak:
,, „Ludzie sukcesu mają nawyk robienia tych rzeczy, których ludzie przeciętni nie lubią robić. Logiczne jest więc pytanie: czego to przeciętni ludzie nie lubią robić… okazuje się, że tego samego, czego i ludzie sukcesu nie lubią robić… ale mimo tego robią, bo rozumieją, że taka jest cena sukcesu. Dzięki samodyscyplinie staniesz się Wielkim Człowiekiem.”

Największą pokusą a zarazem popuszczaniem samodyscyplinie jest zwyczajne pójście sobie na skróty, czyli wybranie opcji gdzie mi łatwiej , od tej gdzie trzeba wciąż przykładnie i systematycznie.Co wiąże się z monotonią, robieniem tego samego i powtarzaniem pewnego zakresu czynności tysiące razy..A jednak w tym tkwi cała moc i konsekwencja wyrabiania samodyscypliny.Innej drogi wypracowania NIE MA.

Jest to czasem niepojęte do zrozumienia, ponieważ świat kusi różnymi sytuacjami, wolność to nie ślepe przywiązanie, to wszystko leży wewnątrz człowieka.Dojrzewanie do wysokiego stopnia samozdyscyplinowania to proces lat, żmudny , bywa że rzucamy wszystko bo mamy tego dość, zachęcane jest łatwymi i nieskomplikowanymi w osiąganiu zyskami.Zachęcane, prawda jednak jest inna.To zyski pozorne, krótkie, nadal tak jak i przedtem nie mamy pewnej samokontroli, nie możemy mówić że wypracowaliśmy silny charakter, bo zwyczajnie ulegliśmy, w pół drogi zrobiliśmy w tył zwrot.

Więc znów musimy wszystko od początku, a wygląda to tak:

1 Budowanie jasnego myślenia, znalezienie czasu na to , skupienia, decyzje długoterminowe wymagają analizy parametrów, spojrzenia na rzecz z każdej strony, pod każdym kątem co może być.

2 Ustalenie celu, codziennego rytmu dnia, działania.Zapisywanie co priorytetowe na dziś a co drugorzędne ,mniej istotne, wykonywanie po kolei i z poczuciem biegu czasu, bez pośpiechu, gonitwy , w stresie.Myślenie o tym i cieszenie się rzeczami zrobionymi.

3 Zarządzanie czasem.Tworzenie zgodnie z planem, realizowanie swojego toru działania a nie toru kogoś innego, pracowanie nad zwiększeniem efektywności, dostrzeganie na co,,tracę czas,,skupienie się nad czynnościami.

4 Odwaga.Wyrabianie pewności siebie, śmiałości, pokonywanie lęku, obawy, nieuzasadnionego o porażce, zrozumienie przyczyny strachu, pokora dla trudu, męstwo poświęcenia i zaangażowania, dzielność w wytyczonym kierunku.

5 Zdrowie.Nawyki dbania o stan fizyczny i psychiczny, zasady NLP:ciało i umysł to jedność,.W tym przedziale :odżywianie, codzienne ćwiczenia, unikanie używek.Ludzie sukcesu zaczynają rano od ćwiczenia, potem biorą się za planowanie dnia, następnie za realizację.Co zrobić z kaloriami?proste:jedz mniej a ćwicz więcej.

6 Regularne oszczędzanie i inwestowanie.Analiza przychodów i wydatków, notowanie zakupów, na koniec miesiąca porównanie i dostrzeżenie gdzie mogę z czegoś zrezygnować, gdzie mogę zarobić więcej.

7 Ciężka praca. Uparte dążenie, przygotowanie nie tylko na sukces ale też niepowodzenia, bycie sobą i ,,robienie wciąż swojego,,nie odkładanie na później, zachowanie przerw na wypoczynek i relaks.Ale gdy praca to praca, dostrzeganie poziomu swej produktywności.

8 Nauka.Nowa wiedza, czytanie książek, branie udziału w szkoleniach, słuchanie audiobooków, seminaria, warsztaty, rola mentora w rozwoju, znalezienie czasu na rozmowy z ekspertami, działanie na forach tematycznych, pisanie własnych opracowań, bloga.

9 Wytrwałość.Krok w przód gdy wszyscy chcą rezygnować,wiara w siebie, mocne dogłębne w sobie przekonanie o słuszności wyboru, podnoszenie własnej samooceny, pogodność wewnetrzna i świadomość że tego chcę, wspieranie siebie motywacją i dawanie sobie nagród za etapy zrealizowane.

Samodyscyplina to fundament efektywności i należy ją stale pielęgnować , ćwiczyć , dbać o nią by dawała nam tą moc, nic nas nie ugięło by osiągać cel i sukces.
Popularność: 57    Powrót

Komentarze

Po raz kolejny rewelacyjny artykuł :)
2015-04-20 20:10 ~gość
Dziękuję bardzo.
2015-04-21 06:58 ~22LE
Dziękuję.
2015-04-21 07:02 ~Josef Lukoschek
Więcej komentarzy na forum link


Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick
Wpisz kod z obrazka
Captcha

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom