Inwestowanie w siebie cz.1

2015-06-04 07:57:14

Josef Lukoschek
W zasadzie zawsze ale dziś szczególnie istotne poruszanie się w kwestii finansów.Znajomość pewnych zasad pozwala nam na stabilizację, nie popadanie w zadłużenia, czyni życie pogodniejszym od takiego gdzie wciąż brakuje pieniędzy, albo nie mamy wypracowanej taktyki jak z pieniędzmi postępować.

Pierwszym i znamiennym co dyktuje w naszym życiu to bariery finansowe, naturalnie są jeszcze inne jak zdrowotne, środowiskowe ,rodzinne, itd.ale zajmiemy się tą pierwszą.

Główne bariery:

-kredyty hipoteczne, często 30-40 lat, w momencie spisania umowy o nieruchomość , bank dając taki kredyt jest właścicielem.Jak przewija się to w ciągu lat ?? różnie, czasami są problemy ze spłacaniem, bank przejmuje z powrotem nieruchomość, bankrutujemy i mamy zadłużenia.Rada:brać kredyt na okres 10 lat i zadawalać się mniejszym standartem tego co spłacamy, mieć tą opcję wyjścia wcześniej z jarzma spłacania, tym co po 10 latach nasze możemy w swobodniejszy sposób dysponować.
-niewłaściwy partner, najczęstrze rozkłady pożycia par małżeńskich bądź bez ślubu to kłótnie i zatargi o finanse i prowadzenie budżetu domowego.Nie wydawać impulsywnie, negatywne są tendencje do zakupoholizmu, często wpływ mają układy środowiskowe, skłonności do hazardu, bywa też nadmierne oszczędzanie i chore jak skąpstwo, bywają też nałogi jak alkoholizm , narkotyki..

Poprawa sytuacji w budżecie domowym:wspólne konto albo osobne konta z podziałem zobowiązań do płacenia.

Rada:3 konta, 1-dno wspólne+ 2 osobne, obserwacja 3 miesiące i określanie domowych pieniędzy.

Obliczenie wartości kto ile ma się dokładać w domu czyli wkład partnera:
Zarobki * K przy czym K to (koszty stałe +koszty zmienne)/(zarobki wspólne).W układzie gdy jedna ze stron więcej zarabia zobowiązana jest więcej się dokładać.
Dlaczego to taki ważny temat i o tym zacząłem pisać? Bo wszystko tak naprawdę zależy od naszej edukacji w tym zakresie jaką mamy.Co daje dobra edukacja w tym zakresie?

-poszerzenie horyzontów myślowych
-zdobycie wykształcenia
-zawarcie znajomości
-programy dla studentów

Wiele osób pracuje za granicą, dlaczego?? Bo studia dziś nie zapewniają tej przepustki w dochodowość jak kiedyś, układu:szkoła-praca-emerytura.Nie należy więc kierować się trendami i tym że kierunek jest cool albo na czasie, za parę lat bywa że zmienia się także zapotrzebowanie rynkowe na określone zawody.To także niewiadomoma i ma wpływ na nasz rozwój mimo tego że potęgujemy w tym zakresie.

Są pewne stereoptypy panujące w społeczeństwie dlaczego edukacja finansowa nie jest wysoka:

-panuje przekonanie że tylko nieudacznicy korzystają z pomocy doradztwa finansowego , tak przecież każdy radzi sobie sam, no i z różnym skutkiem .
-schematyczność edukacji:szkończenie szkoły, potem średnie bądź liceum, matura, studia , studia podyplomowe.
-brak myślenia że jeśli sobie nie radzę to mogę to polepszyć albo także że jak jestem dobry to mogę to jeszcze poprawić.
-brak otwartości na zmianę, brak rozsmakowania w doskonaleniu siebie.
-przeświadczenie społeczne o braku dobrego komunikowania z innymi,problemy przy uczeniu się do egzaminu, myślenie że jestem mało warty i atrakcyjny, życie w biedzie.

Ludzie wolą walczyć o 100 zł.podwyżki ale nie inwestują w swoją edukację aby stworzyć lepszy warsztat pracy, to ucieczka od odpowiedzialności.

W następnej części dalsze rozważania , zapraszam.
Popularność: 46    Powrót

Komentarze

Bardzo rzeczowy artykuł. Gratulację.
2015-06-04 13:04 Zbigniew Godziński
Dziękuję i pozdrawiam.
2015-06-05 05:17 ~Josef Lukoschek
Więcej komentarzy na forum link


Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick
Wpisz kod z obrazka
Captcha

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom