Życie zaczyna się … po sesji coachingowej

2015-06-10 14:20:10

Katarzyna Hinduja
A więc przed Tobą pierwsza sesja! Czego się po niej spodziewać? I co będzie dalej?

Pierwsza sesja, tzw. kontraktowa, to często pierwsze spotkanie z coachem, a najczęściej pierwsze „w realu“. To czas na omówienie przez coacha założeń prowadzonego przez niego procesu coachingowego, a także na ustalenie celów i spodziewanych dla Klienta efektów. Nawet jeśli Klient przychodzi na sesję z bardzo konkretnym celem, który pragnie zrealizować, cel musi zostać prawidłowo sformułowany i zwymiarowany.

Podczas sesji kontraktowej ustalana jest też ilość sesji, częstotliwość, zasięg czasowy procesu coachingowego oraz inne kwestie logistyczne, związane z wynagrodzeniem coacha oraz zasadami raportowania.

A tak praktycznie?

Coaching to głównie rozmowa, w której coach zadaje pytania, głównie tzw. mocne pytania, które mają zainspirować, skłonić do refleksji, zmiany spojrzenia na kwestie, które do tej pory wydawały się Klientowi zbyt oczywiste, aby się nad nimi zastanawiać. To zadania i wyzwania, które pomagają wyjść ze strefy komfortu, zmienić dotychczasowe postępowanie. Słynny cytat z Einsteina głosi, że „Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów“. Często robiąc coś po raz pierwszy od lat inaczej klient odczuwa dyskomfort, który jest normalnym zjawiskiem. Coaching ma za zadanie ten dyskomfort zmniejszyć, wspierając przy wytrwaniu w takich postawach i zachowaniach, które klient uzna za korzystne w swojej sytuacji życiowej. W procesie coachingu zatem klient musi nastawić się na ćwiczenia, ćwiczenia i ćwiczenia, w trakcie sesji, jak i w czasie pomiędzy spotkaniami z coachem.

Chciałabym również podkreślić tutaj kilka zasad, które omawiam z klientami podczas pierwszej sesji kontraktowej.
Kluczowe założenia coachingu (zgodnie z podejściem NBA i EMCC) to:

- klient posiada wszelkie zasoby potrzebne do skutecznego działania, a coaching uruchamia te zasoby, odnajduje źródla osobistej energii
- coach nie ocenia klienta ani jego działań. Coach towarzyszy, inspiruje, zachęca, przekierowuje uwagę.
- Zmiana dokonuje się zgodnie z celami aprobowanymi przez klienta
- Zmiana w procesie coachingowym dokonuje się szybko i jest trwała, gdyż wypływa z wewnętrznych motywacji i przekonań osoby coachowanej
- Generalnym celem coachingu jest zwiększanie dobrostanu i satysfakcji klienta
- Coach zachowuje w tajemnicy przebieg procesu coachingowego, więc Klient może być pewien, że nic z przebiegu sesji „nie wyjdzie“ poza gabinet.
Masz pytania dotyczące pierwszej sesji coachingowej? Komentuj, pisz!
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj