Witam , w pierwszej części ,,Inwestowania w siebie,,rozpocząłem omawianie barier finansowych , stanowiących przeszkody w realizowaniu statecznego rozwoju , w którym znajomość posługiwania się inteligencją finansową jest ważna.Dziś dalsza część.
Co jest jeszcze w potocznym że mamy za mało wiedzy na ten temat?
-nie korzystanie z porad fachowców, zbiega się do tego że są tacy sami jak my obok nas i żyją , nie potrzebują porad, to złudne poczucie spokoju i bezpieczeństwa.
-żal pieniędzy na książkę o tym, ujma na honorze do przyznania że nie radzę sobie i np.nie umiem zrobić zakupu online.
Ludzie którzy mają osiągnięcia wiedzą że największy zwrot daje inwestowanie w siebie.
-wpajanie od małego nienależytych wartości, dziecko zauważa pieniądze w życiu dorosłych ale nie wie skąd one się biorą , do czego służą?.Uczy się wydawać ale nie nimi zarządzać.Potem to wnosi w dorosłe życie.
-szkoła:przesadna nauka nie tematycznie powiązana do dzisiejszego stanu , nie nauka wysokiej samooceny, przekonania o możliwościach rozwoju, przekonania że można zostać bogatym, nie uczenie o zarządzaniu własnymi pieniędzmi.Nauczyciele sami są biedni i mają swoje problemy i to przelewa się dalej niewiedzą o wychowaniu młodego człowieka do słowa pieniądze.I o tym co w życiu przydatne.
-przeświadczenie rodziców że jest należycie wyedukowane finansowo, ma skarbonkę i kieszonkowe.Skarbonka jako apogeum edukacji o pieniądzach.
-pieniądze w życiu nie są ważne.Pieniądze nie są ważne jeśli naturalnie jest ich w bród, także jest źródło dochodu pasywnego.A tak to ważne tak samo jak: zdrowie, rodzina, rozwój osobisty, satysfakcja z pracy.
Pieniądze dają wolność wyboru , decydowania o swoim czasie.
-albo życie szczęśliwe albo bycie bogatym.
-odciąganie dzieci od rozmów o pieniądzach bo staną się materialistami.Dziecko powinno poznawać o pieniądzu , że w zamian tego oferuje się produkty i za to są pieniądze, to inna świadomość.Darmowe obiady w szkole też nie są darmowe tylko ktoś za to zapłacił.Edukacja o pieniądzach drobnymi pracami w gospodarstwie i zapłatą za to.Dziecko wykorzystuje rodzica, portfel bez dna.Miast wytężać swe komórki ja zarobić.Utrzymanie na garnuszku rodzica i żadne próby zarabiania mając lat kilkanaście.Znane są przypadki znaczących biznesów i właśnie zapoczątkowanych w wieku niepełnoletnim, należy temu się przyjrzeć, jak to funkcjonuje , że to sprawdza się i jest możliwe.
-kochanie dziecka i nie pozwolenie by wcześniej pracowało, niszczyło dzieciństwo, młodość, jeszcze się w życiu napracuje.Praca jako kara i zło konieczne.Stąd narzekanie że tak wogóle to trzeba pracować.
W obecnej sytuacji jest także tak że pracodawca nie potrzebuje aż tak kogoś z fakultetami, jest potrzeba fachowca przydatnego do pracy, faktyczne umiejętności, szybkość uczenia się nowych rzeczy, umiejętności społeczne, giętkość, elastyczność.
Jeśli robisz to co lubisz to nigdy nie pracujesz.
-bieda jest szlachetna a bogactwo podłe.Biedny dobry a bogaty krwiopijca i wyzyskiwacz.Tak naprawdę to wielu bogatych zwyczajnie nikomu nic nie ukradło , zaczynali od zera, skromnie:Bill Gates, Donald Trump, Steve Jobs, Richard Branson .To jest praca umysłu od zera, dawanie zatrudnienia innym,uczy się jak się bogacić, z efektów korzystają miliardy, miliony zaś jest przeznaczane na cele charytatywne.
Bieda:wylęgarnia agresji, przemocy, terroryzmu. Inteligencja finansowa więc ważna.
Jakie są jeszcze bariery finansowe?
-brak systemu wartości który by ułatwiał decyzje finansowe i planowanie stylu życia.
-złe emocje i programowanie na temat pieniądzy.
Teraz podsumuję, co ważne w tych dwóch napisanych przeze mnie częściach:
-odpowiednie myślenie o pieniądzach
-nie liczenie na mannę z nieba
-nie ukierunkowanie na błyskawiczne efekty przy minimalnym wkładzie wysiłkowym
-przemyślenie układu:szkoła-praca-emerytura
- nie życie ponad stan
-nie oglądanie się na sąsiadów
-nie rezygnowanie z oszczędzania i brak umiejętności by pieniądze pracowały na siebie.
Kończąc drugą część rozważań na temat inteligencji finansowej i barier związanych z pieniędzmi dziękuję za uwagę.Mam nadzieję że temat się podobał.Bo jest aktualny i oczywisty .Pozdrawiam.
Komentarze