Wyznaczanie celów cz.2

2015-07-07 06:10:13

Josef Lukoschek
Witam,w części pierwszej ,,Wyznaczanie celów,,scharakteryzowałem jak powinien wyglądać cel , także wiążący z osiąganiem sam sukces.Przedstawiłem 2 strategie tematyczne , dziś dalsze rozmowy jak znajdywać cel.

Metoda od końca, jej autorem jest Kurt Vonnegout.Tutaj zapisujemy sobie wszystko to co musimy zrobić aby osiągnąć cel w 2025 roku, ponieważ planujemy na wykonanie 10 lat.Następnie zapisujemy nasze przyszłościowe działania w obrębie do 2020 roku i ponownie po raz trzeci te obecne , krótkie bo związane z rokiem 2015..Przy tej metodzie jasno można wyważyć potencjał jaki trzeba włożyć w przedział czasu odległy i ten który jest nam bliski i niedaleki, wg.tego dopasować działanie.

Następna metoda określania celu to zasada trzech , autorstwa Henry Forda.Należy sobie wyobrazić zasoby jakie w sobie masz, Wybieramy zasób najważniejszy pierwszego przedziału, następnie drugi najważniejszy i trzeci.Ograniczeniem tutaj czas, więc istotne zarządzanie czasem.

Bardzo szybką jest metoda wyznaczania celu w 30 sekund.Spisujemy po trzy najważniejsze co chcemy dokonać: w życiu, w biznesie, w rodzinie, w zdrowiu.
Jest także znana reguła pętli:nie przerywanie czynności dopóki w pełni nie zostaje dokonana, tutaj wszystkie inne rozpoczęte a niewykonane wywołują stres.

To są metody w określaniu celu, teraz trochę o podtemacie szczególnym bo zarządzanie czasem.Z badań wynika że gdy pracujemy z listą zadań to podwyższamy efektywność do 25%.Przy zasadzie Pareto czyli 80/20 efektywność jeszcze bardziej wzrośnie.Przy zasadzie przypuszczeniowej co bym zrobił najważniejsze, gdyby miałbym wyjechać na 1 miesiąc? Efektywność może wzrosnąć do 50%.Zauważamy więc że to jest opłacalne pracować nad czasem jaki mamy do dyspozycji i wg.tych sposobów czas wykorzystywać optymalnie.

Przy osiąganiu sukcesu z naszej postawy patrząc ważne by nie było w nas zwątpienia, kierowane było wytrwałością.Weźmy przykład dziecka, ono czyni tysiące o ile nie wiele dziesiątków tysięcy prób by osiągnąć swoje np.chodzić.Inaczej jeśli by się załamało to by raczkowało.
Przy dorosłych to mniej niż 1 , bo dorosły wcale nie podejmuje próby, znakomita większość rezygnuje przy pierwszej porażce.!

Co powiedział Edison w tym kontekście:,,nie poniosłem ani jednej porażki tylko znalazłem 1000 sposobów które nie działają,,Metoda Edisona to kreatywna eleminacja, zostały wykluczone wszystkie sposoby które nie działają by znaleźć ten JEDEN co działa.

Dosyć interesującym aspektem spojrzenia na cel i sukces jest mierzenie w odniesieniu do wyjścia.Najczęściej jest tak:
-mierzenie w odniesieniu do własnego ideału
-mierzenie w odniesieniu do punktu wyjścia
Droga do osiągnięcia ideału to jak droga do końca tęczy albo linii horyzontu, nieosiągalna, niemożliwa, jeśli my się przesuwamy to i horyzont również. Rozumowanie mierzeniem w odniesieniu do punktu wyjścia daje nam motywację, zauważamy że od zapoczątkowania działania poczyniliśmy postępy i to nas wzmacnia, buduje wewnątrz.
Niepomierną rolę w każdym co tworzymy, obojętnie jak na to patrzeć to słowo koncentracja.Przypomnijmy więc w skrócie :
-co chcesz robić?
-lista działań
-priorytety
-działanie w najważniejszym
-codziennie jeden krok

Pomocną przy koncentracji zasada Huny z Hawajów:moment mocy jest teraz(tu i teraz)
Wiliam James napisał:,,Jesteś tym o czym myslisz przez większość czasu,,

Główne przedziały w koncentracji to:
-fizjologia ciała:picie wody (przepływ informacji ), do 8 szklanek dziennie, jak wiemy organizm nasz jest w prawie 90% zbudowany z H2O, reszta to kościec, sen, utrzymanie kondycji.
-nastawienie umysłu:pewność siebie, wiara w możliwości, samokontrola emocjonalna, eleminowanie mało ważnego, wizualizacja, autosugestia.
-środowisko , w czasie pracy stronimy od gości, telefonów, meili, SMS-ów, ma znaczenie światło, temperatura, przewietrzanie pomieszczenia.
-ćwiczenia:krzyżówki, puzzle, sudoku, liczenie w dół.

W następnym artykule omówię jeszcze inne aspekty związanie z celami i sukcesem.Pozdrawiam
Popularność: 34    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick
Wpisz kod z obrazka
Captcha

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom