Z podejścia zewnątrzsterownego do wewnątrzsterownego cz.1

2015-08-09 18:39:42

Zbigniew Godziński
Warto nadmienić na początku, co oba podejścia oznaczają.

PODEJŚCIE ZEWNĄTRZSTEROWNE

Podejście zewnątrzsterowne opiera się na "byciu wychowywanym przez społeczeństwo" w 100 procentach. Oznacza to, że taka osoba w pełni przejmuje wszystkie nakazy i nie przetrawia ich w żaden sposób refleksyjnie.

W telewizji mówią, że jest kryzys, więc trzeba więcej pracować- taka osoba nawet nie zadaje pytań: co do tego kryzysu doprowadziło, po prostu uznaje to za fakt i "tak musi być". W szkole uczono ją, że trzeba posłusznie odtwarzać wiedzę, więc taka osoba pilnie się uczyła, potem poszła na studia, również z dobrymi ocenami.
Potem konfrontuje się z rzeczywistością i bulwersuje, jak to możliwe, że po takim wykształceniu nie może ona znaleźć pracy a oferty pracy dostępne na portalach daleko odbiegają od jej aspiracji...

Teraz czas na życie prywatne. Osoba zewnątrzsterowna została nauczona pewnych kanonów zachowań przez kulturę. Nie zachowa się w taki sposób, jaki tego pragnie, bo boi się odrzucenia. Nie zapozna osoby, którą naprawdę chcę zapoznać, bo przecież odbiega ona od kulturowych kanonów. Często mężczyźni nie chcą nawiązać relacji z kobietą mnie atrakcyjnej społecznie, mimo iż im się podoba tylko w obawie przed opinią kolegów. W przypadku kobiet często jest analogicznie. Osobowość zewnątrzsterowna nie wyjdzie poza schemat z uwagi na brak świadomego podejmowania decyzji. Jej życiem "dowodzą" w większości podświadome kody, często pochodzące jeszcze z rodziny. Trudno w tej sytuacji o spełnienie, gdyż "spełnianie" wciąż kolejnych powinności może się okazać frustrujące. Są oczywiście osoby, którym taki stan odpowiada, gdyż zwalnia je to z samodzielnego myślenia. Jednak nie wszystkim wchodzenie cały czas w rolę społeczną będzie odpowiadało.

Jak wygląda proces zmiany?

TRANSFORMACJA

Zmiana zaczyna się najczęściej od wyczerpania możliwości zaspokojenia swoich potrzeb w "podejściu zewnątrzsterownym". Brak spełnienia w pracy, relacjach sprawia, że decydujemy się na rozwój, który jest pierwszym krokiem do zmiany podejścia. W coachingu prowadzonym przeze mnie: taka droga zaczyna się od wyznaczenia potrzeb i wartości. Następnie te potrzeby i wartości konkretyzujemy w postaci wizji i realnych do osiągnięcia celów. Kolejny etapem jest zarządzanie aktywności i wypoczynku w czasie, tak aby każda z nich w pełni spełniała powyższe wartości. Każda rzecz, którą robimy i osoby, z którymi spędzamy czas powinny realizować nasze wartości. Im bardziej precyzyjnie dobierzemy sobie "parametry życia" tym poziom spełnienia powinien być wyższy.

EWOLUCJA

Jako coach nigdy nie polecam rewolucji. Po pierwsze zmiana podejścia z zewnątrzsterownego to ogromne koszta. Wielu ludzi związanych z rozwojem doznało ogromnych problemów, gdyż nie rozumiało, jak trudny jest społeczny wymiar tych zmian. Możemy pójść na wyśmienite szkolenie, przeczytać setki inspirujących książek, filmów ...jednak gdy nasze środowisko nie podziela naszych wartości to nasze działania idą do kosza.

O tym, jak to podejście zmienić i utrzymać tak, aby było ono naszym stałym dowiesz się czytelniku w kolejnej serii na którą już z tego miejsca zapraszam :)
Popularność: 245    Powrót

Komentarze

Panie Zbigniewie dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie.
2015-08-10 05:04 Josef Lukoschek
Bardzo proszę.
2015-08-13 21:28 Zbigniew Godziński
Więcej komentarzy na forum link


Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj